RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » у номері » суспільство » Психолог не оцінює і не засуджує вчинки клієнта

Раніше людей, які зверталися до психолога, вважали психічно нездоровими. Проте тепер ця професія вважається однією з найпрестижніших, а по допомогу до психолога люди звертаються дедалі частіше.

Тонкощами професії поділилася практикуючий психолог Оксана ПЕНДЕРЕЦЬКА.

– Престижність професії часто визначається міфами, – розповідає Оксана Пендерецька. – Можливо, престижність професії психолога пов’язана з хибними уявленнями. Наприклад, що психолог має якісь надприродні можливості, таємні знання, може впливати на людей тощо. Насправді це така сама професія, як і багато інших, можливо, лише ореол у неї яскравіший завдяки людській фантазії.

Робота цікава та спонукає до постійного розвитку
На думку пані Оксани, хороший психолог – це насамперед зріла особистість. Існує міф, ніби "психолог – людина без проблем", але не буває людей без проблем. Насправді психолог також часто має певні труднощі. Просто його негаразди усвідомлені, "пропрацьовані", він вміє не переносити їх у свою професійну діяльність.

Основними рисами, необхідними для успішної роботи в цій професії, є врівноваженість, гострий розум, емоційна чутливість, високий рівень толерантності, готовність до невизначених ситуацій та щира цікавість до людей. А також почуття гумору, без нього ніяк.

Як і будь-яка професія, робота психолога має свої переваги та недоліки. Працювати психологом цікаво, робота спонукає до постійного розвитку, дає можливість глибше й повніше зрозуміти самого себе. Проте подібна діяльність виснажує, адже не завжди клієнт – приємна людина. Та й ходять до психологів зазвичай не радістю поділитися. Тому професія потребує неабиякої емоційної стійкості, вимагає постійного навчання та роботи над собою.

Фахівець допомагає клієнтові побачити проблеми збоку
Основне завдання психолога – надати психологічну допомогу та підтримати людину, яка цього потребує. Хороший психолог не дає порад, він виступає в ролі "дзеркала", даючи клієнтові можливість побачити ситуацію збоку, оцінити свої ресурси та можливості їх використання. Психолог разом із клієнтом шукають всі варіанти, а вибір – завжди за самим клієнтом. Адже це його життя, яке психолог не може прожити замість нього.

– Психологічна консультація має свою структуру, – розповідає пані Оксана, – проте щоразу вона змінюється, залежно від особливостей клієнта та його проблеми. Іноді людина розповідає про себе сама, а іноді їй важко це робити, і психолог допомагає їй, ставлячи запитання. У будь-якому разі психологічна консультація – це щира розмова психолога з клієнтом, адже психолог ніколи не оцінюватиме клієнта, не засуджуватиме його вчинків, натомість забезпечить розуміння й підтримку.

Найчастіше психологічної допомоги потребують бізнесмени
та сімейні люди
На брак клієнтів чернівецькі психологи не скаржаться. Сучасне життя з шаленими темпами та стресами не сприяє психологічному комфорту. У людей виникають проблеми в особистому житті, конфлікти на роботі, внутрішня напруга, різноманітні страхи тощо. Тому дедалі більше людей шукають фахової допомоги. Звертатися до психолога стало модним. "Люди почали уважніше ставитися до себе, вони прагнуть не лише матеріального добробуту, а й внутрішньої гармонії, розвитку, відчуття повноти життя", – зазначає Оксана Пендерецька.

Найчастіше до психолога звертаються через проблеми у стосунках – особистих, дитячо-батьківських, службових, під час ситуативної кризи (втрата роботи, розлучення, смерть близької людини) або вікової (криза середини життя, криза виходу на пенсію тощо). Побільшало звернень щодо підвищеної тривожності, страхів та фобій, сексуальних проблем. Досить багато клієнтів із залежностями, які вже пройшли лікування у психіатрів та наркологів, а тепер потребують психологічної реабілітації.

– Також часто звертаються люди, які займаються бізнесом, – говорить Валентина РАДЧУК, завідувач кафедри практичної психології ЧНУ. – Економічна криза повела за собою психологічну кризу в цих людей. Рівень їхніх можливостей знизився, не виправдалися певні очікування, а це викликало багато інших проблем. Коли заборонили ігрові автомати, дуже багато людей зверталось, щоби подолати ігрову залежність. 
Яна ЯЩЕНКО

Скільки заробляють

Заробітна платня у психологів, які працюють у державних установах, – невисока і не відповідає зусиллям, витраченим на роботу (від 1100 гривень). Проте у психологів, які мають приватну практику, ситуація краща. Година прийому у приватного психолога оцінюється від 50 гривень. 

Де вчать

Університет ім. Ю. Федьковича готує психологів за напрямками психологія і практична психологія. Спеціальність "психологія" існує приблизно дванадцять років, а "практична психологія" – лише другий рік. Як розповіла завідувач кафедри практичної психології ЧНУ Валентина Радчук, для денних лекцій планують запрошувати практикуючих психологів із Чернівців та Києва.

Окремою спеціальністю є медична психологія, де переважають предмети медичного напрямку, і практику студенти проходять саме в медичних закладах. Медичних психологів в області готують ЧНУ ім. Федьковича та Буковинський державний медичний університет.

Під час навчання студенти відвідують тренінги. Вони здобувають знання з напрямку психологічної роботи і потім можуть практикувати.
Якщо людина має будь-яку іншу вищу освіту, але усвідомила, що хоче займатися психологією, може пройти курси з перекваліфікації. За два роки навчання на заочному відділенні слухачі повністю охоплюють всі професійно-спрямовані курси, які викладають на стаціонарі. "Як правило, люди, які приходять на курси перепідготовки, мотивовані. Адже приходять у психологію в дорослому віці. Саме з них і виходять найкращі практикуючі психологи", – вважає Валентина Радчук.

Де можна влаштуватися
– Усі навчальні заклади міста та області мають штатного практикуючого психолога і соціального працівника, – говорить Валентина Радчук. – Влаштуватися на роботу, отримавши спеціальність психолога, можна, є певні перспективи. Великі бізнесові організації беруть психологів на посаду менеджера по роботі з персоналом. Ця людина повинна мати не економічну, а саме психологічну освіту. Психолога також візьмуть на роботу менеджера з реклами. У нас у місті психологи працюють у кількох супермаркетах. На заочному відділенні зараз навчається багато студентів, які працюють у службі безпеки України. 
2-03-2010, 10:06
Коментарів 0 Переглядів 6 856

Теги -

Дівчина вчора, 23 листопада, пішла з дому та досі не повернулася
Врятував десятки побратимів: буковинець під обстрілами вивозив товаришів із передової


Андрій Дробко служить водієм батальйону буковинської тероборони
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


«Зараз найгостріша фаза». Блог Ігоря Буркута
Зараз найактивніша фаза російсько-української війни, яка розпочалася ще у 2014 році
Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
ВІДЕО Переглянути все відео

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.