Охочих виїхати на заробітки не стає менше, однак на більш-менш нормальні умови роботи та заробітки можуть розраховувати переважно ті, хто влаштувався на роботу кілька років тому.
Заробітчанка Олександра Іванівна виїхала з України п’ять років тому. Разом із чоловіком поїхала на заробітки в Італію. Заробляє на життя, прибираючи домівки італійців. Нещодавно вона отримала пермессо (дозвіл на проживання) і тепер може легально перебувати в країні, а також поїхати у відпустку до рідних в Україну.
– У вересні минулого року почав діяти закон, який легалізовує заробітчан Італії, – розповідає пані Олександра, – проте він розповсюджується лише на такі категорії, як домашні працівники і домогосподарки. Зараз майже половина заробітчан в Італії має пермессо. Багато хто хоче його отримати, тому що це надає багато переваг, наприклад, отримання медичної допомоги, виплата допомоги на дитину (100 євро на місяць) і найголовніше – можливість легально виїхати з країни (у відпустку додому), а потім знову повернутися на роботу.
Проте сім’ї, які легалізовують своїх працівників, повинні сплачувати щомісячно 105 євро. Часто трапляється, що роботодавці кажуть: "Хочете, щоб ми вас легалізували, сплачуйте податки за себе самі". Також деякі сім’ї наймають працювати українців без укладання контракту.
Працювати в Італію їдуть переважно жінки. Вони можуть влаштуватися прибиральницями, домогосподарками, доглядати за дітьми та хворими. Чоловіки зазвичай працюють на будівництві, але зараз для них роботи взагалі немає.
– Рівень оплати праці за останні п’ять років зовсім не змінився, – продовжує Олександра Іванівна. – Італійці пояснюють це економічною кризою в країні. Крім того, вони часто намагаються зекономити на зарплаті працівників, занижують оплату виконаної роботи. Одні за прибирання в будинку платять шість євро за годину, а інші за ту саму роботу – 4,70. А життя в країні подорожчало. Якщо раніше хліб коштував 0,80 євро, то тепер – 1,50.
Ті, хто вже не перший рік працюють в Італії, не поспішають додому. Вони вже мають більш-менш стабільну роботу та житло і можуть запрошувати до себе рідних, допомогти їм влаштуватися на роботу.
– Зараз багато людей виїжджає на заробітки, проте через велику кількість охочих зменшилися заробітки, – розповідає Наталія ПЕНТЕЛЕЙЧУК, виконавчий директор ТОВ "Персонал-сервіс". – Так, у Польщі можна заробити від 500 доларів на місяць. У Польщу їдуть на сезонні роботи. Іноземцям перебувати і працювати в цій країні можна не більше шести місяців на рік. Переважно на роботу в Польщу їдуть чоловіки віком від 20 до 50 років. У них є можливість влаштуватися на роботу в галузі сільського господарства, на склади, водієм, будівельником чи на лісництво. Жінки ж працюють переважно на складах, наприклад, упакувальницями фруктів.
Яна ЯЩЕНКО
2-03-2010, 10:04
0
3 829