Перше враження про людину складається протягом перших трьох-п’яти хвилин спілкування. Саме ці хвилини – основні під час знайомства з роботодавцем, тож потрібно встигнути йому сподобатися. Для цього насамперед важливо охайно вдягнутися і певним чином поводитися.
До інвалідів роботодавці деколи упереджені
– Співбесіда – це як перше побачення, – розповідає Марина ІВАСЮК, заступник начальника відділу активної підтримки безробітних міського центру зайнятості. – Якщо людина розуміє, що робить, то не дозволить собі прийти на співбесіду неохайно одягнутою. Адже зустрічають за одягом, а проводжають за розумом.
Коли кандидати дозволяють собі прийти на співбесіду, маючи "несвіжий" вигляд, позитивне рішення роботодавця опиняється під запитанням.
– Чоловікам, які йдуть на співбесіду, варто вдягати діловий костюм, – розповідає Світлана ТАТАРЕНКО, директор кадрового агентства "Персонал". – Був випадок, коли чоловік із хорошим послужним списком прийшов на зустріч із роботодавцем у джинсах та светрі. Роботодавець його зовнішній вигляд сприйняв негативно.
Але не лише невідповідний одяг може стати на заваді омріяній роботі. До людей із фізичними вадами роботодавці теж іноді ставляться упереджено.
– Одна дівчина, яка мала невеличкий горб на спині, шукала роботу, – продовжує Світлана Татаренко. – Волосся в неї було довге, тож вада була майже непомітна. Але у дівчини все-таки виникали проблеми з працевлаштуванням. Щодо людей з обмеженими можливостями, то їх зазвичай направляють на роботу в державні організації. У приватні установи їм влаштуватися важко.
За словами пані Світлани, зовнішність має значення насамперед для офісних працівників, продавців-консультантів та керівного складу організацій.
Одяг не повинен бути викликом
Вдягатися на співбесіду потрібно відповідно: макіяж не повинен бути яскравим, як і вбрання. Якщо жінка шукає роботу кухаря, вона повинна подбати про відповідну зачіску, яка свідчила би про її акуратність. Якщо це адміністратор, бажано вдягнути сорочку, краватку, добре відпрасовані штани. Для продавців також важливі скромний макіяж, спідниця певної довжини (зовнішній вигляд не має бути викликом для покупця).
– Жінкам слід уникати декольте та коротких спідниць, яскравого макіяжу, – радить Світлана Татаренко. – Вигляд повинен бути досить скромним. Трапляється, що скромніше вдягнуті кандидати на співбесіді справляють краще враження, ніж ті, які намагаються привернути увагу екстравагантним виглядом.
Дехто намагається виразити свою індивідуальність за допомогою яскравого кольору волосся та своєрідного стилю одягу. На думку спеціалістів, це не стане на заваді під час пошуку роботи.
– Кожна людина має свій імідж, – продовжує Марина Івасюк. – Наприклад, дівчина, яка має оригінальний колір волосся і зачіску, очевидно, має певні плани на життя і обере для себе відповідну професію. Можливо, працюватиме в салоні краси і стане певною "рекламою" для нього.
Насправді велике значення, на думку фахівців, має те, як людина вміє висловлювати свої думки. Часто проблеми з цим виникають у молодих спеціалістів. Деякі під час співбесіди просто лякаються і не можуть вимовити жодного слова. "Людина повинна продумати розмову, зокрема те, що вона буде розповідати про себе. Це має бути монолог людини, яка хоче працювати. Важливо налаштуватися на співбесіду позитивно – це один із компонентів успіху", – зазначила Марина Івасюк.
Яна ЯЩЕНКО
Опитування
Як впливає зовнішність на працевлаштування?
Галина НЕСТОРЯК,
начальник відділу кадрів
ТОВ "Дефіс":
– Якщо людина з першого погляду виглядає неохайною, перевагу їй не нададуть – це зрозуміло. Щоби працювати продавцем, насамперед треба мати охайний вигляд, бути порядною людиною. Зовнішній вигляд не повинен викликати відрази. Також ми дивимось, що це за людина, який має досвід роботи.
Майя ГУМЕННА,
ведуча новин:
– Навіть для професії ведучого зовнішність – не найголовніше. Важливішими є професійні якості, вміння чітко сформулювати свою думку. Насамперед претендент на роботу повинен бути приємним у спілкуванні, охайним, відкритим, викликати довіру до себе.
16-02-2010, 09:31
0
8 520