Відкрити власну психологічну практику в Чернівцях нині юридично нескладно. Проте чи достатньо мати диплом психолога, щоби бути хорошим фахівцем?
Здобути фах психолога в Чернівцях можна в двох навчальних закладах – ЧНУ імені Ю. Федьковича та в медичному університеті (тут готують медичних психологів).
За словами завідувача кафедри практичної психології Чернівецького національного університету Валентини РАДЧУК, коли випускник отримує диплом, юридично він має право надавати консультації. Але насправді цього замало, потрібно морально усвідомити готовність відкрити свій кабінет і займатися психологічною практикою.
Також людина, яка має іншу вищу освіту, але прагне присвятити себе психології, може пройти курси з перекваліфікації. За два роки навчання на заочному відділенні слухачі повністю охоплюють усі професійно спрямовані курси, які викладають на стаціонарі.
– Як правило, люди, які приходять на курси перепідготовки, мотивовані, – розповідає Валентина Радчук. – Вони приходять у психологію в дорослому віці, у них є бажання і певні можливості для реалізації своїх намірів. Саме з них згодом виходять найкращі практикуючі психологи. Практично всі психологи-практики Чернівців пройшли таку перепідготовку.
Коли людина вирішила надавати психологічні консультації, вона повинна обрати напрямок у роботі (гештальт-психологія, психоаналіз, тілесно-орієнтована психотерапія тощо), а також визначитись із категорією людей, з якими буде працювати (дорослі, діти, підлітки).
– Справжній практикуючий психолог не може займатися всім одразу, – пояснює пані Валентина. – Він обирає якийсь певний напрямок і тільки за ним працює. Психологія – дуже глибока наука і поверхово її вивчати не можна. Адже можна наробити і багато шкоди, причому наслідків спочатку може бути і непомітно.
– Нині для надання психологічних послуг людям отримувати ліцензію не потрібно, – розповідає Оксана Пендерецька, практикуючий психолог. – Достатньо стати приватним підприємцем і сформулювати основний вид діяльності – "надання консультативних послуг населенню" (медичні та освітні послуги підлягають обов’язковому ліцензуванню). Така ситуація – свідчення недосконалості законодавчої бази. Якщо говорити про наслідки, то, з одного боку, це суттєво спрощує організацію приватної практики для психологів. З іншого – дозволяє різноманітним шарлатанам обманювати людей і надавати сумнівні, а іноді й шкідливі "послуги" під виглядом психологічних.
На думку пані Оксани, ситуація могла б суттєво покращитись завдяки розвитку професійної спільноти психологів. Це б допомогло тримати на висоті якість психологічної допомоги та інформувати людей про того чи іншого фахівця, рівень його професіоналізму, методи роботи тощо. "Рекомендації професійних спільнот у країнах, де вони успішно функціонують, є важливими. А в деяких спільноти навіть ухвалюють рішення про видачу ліцензії", – зауважує Оксана Пендерецька.
Яна ЯЩЕНКО
9-02-2010, 11:11
0
11 252