Марина Карасьова
Із заміною радіатора опалення рано чи пізно зіткнуться всі мешканці багатоповерхівок. У будинках із центральним опаленням старі чавунні батареї не тільки не відповідають естетичним смакам, але й поступаються сучасним радіаторам якістю.
Олександр МЕЛЕНЧУК, директор "Чернівцітеплокомуненерго", розповів, що старі чавунні батареї дедалі частіше виходять із ладу. Цього опалювального сезону втричі більше заявок від чернівчан, ніж, наприклад, торік. Від старості в міжреберних з’єднаннях метал вичерпав свої можливості, з’являються протікання.
Щоби замінити радіатори в квартирі, жодних погоджень з теплоенергетиками чи іншими структурами не потрібно. Але зробити це можна винятково в міжопалювальний сезон (кінець весни – початок осені). В опалювальний сезон втручання в опалювальну систему заборонені.
При цьому не будь-яку батарею можна встановити в будинках із централізованим опаленням. Радіатори мають бути призначені спеціально для роботи в централізованій системі.
– Зовні батареї можуть бути однаковими, але водночас можуть відрізнятися своїми характеристиками, – пояснює Олександр Меленчук. – Наприклад, для нашої системи не відіграє ролі, з якого матеріалу виготовлено радіатор, але товщина стінок повинна відповідати тиску в системі – вісім кілограмів на сантиметр квадратний. Спеціальні радіатори для роботи в центральній системі дещо дорожчі, але це гарантія, що працюватимуть вони справно.
У місті були такі випадки, щоправда поодинокі, коли люди замінювали чавунні батареї на перші ліпші й восени, при запуску опалювальної системи, їх проривало. "Це значні збитки для людей, адже вони можуть затопити не тільки свою квартиру, але й сусідів. При цьому вода в системі гаряча, – зауважує О. Меленчук. – А для нас це – втрата теплоносія, хоча й незначна. Ми швидко перекриваємо систему, і мешканці будинку залишаються на певний час без тепла".
Проконсультуватися, якими радіаторами краще замінити старі чавунні за централізованої системи опалення, можна й у фахівців теплокомуненерго, і в сертифікованих магазинах продажу опалювальних приладів. Щоби уникнути неприємностей, варто пересвідчитися, що продукція сертифікована й виробник дає на неї гарантію.
ВАЖЛИВО
Знати, який тиск у системі опалення, оскільки кожний тип радіаторів розрахований на роботу за певного тиску. У жодному разі не можна встановлювати в систему з одним робочим тиском батарею, розраховану на інший.
Звернути увагу на показники тепловіддачі. Якщо цього не врахувати, після монтажу радіатора доведеться додатково купувати обігрівач або потерпати від спеки.
На думку деяких фахівців, біметалеві радіатори спеціально придумали для роботи в системах центрального опалення. Це алюмінієва батарея, в якій вода циркулює в металевих трубах. Завдяки металу радіатор витримує гідравлічні удари в системі, а завдяки алюмінію тепловіддача вища.
Монтаж радіаторів опалення повинен робити фахівець. Зняти стару чавунну батарею нескладно будь-кому. А ось встановити, наприклад, біметалеву до снаги фахівцю, якій знає нові технології.
Які бувають радіатори
Батареї поділяються на дві основні групи: панельні й секційні. Їх виготовляють з чавуну, міді, сталі, алюмінію. Якщо у виробництві використовують поєднання матеріалів, наприклад, алюмінію й сталі, такі радіатори називаються біметалевими.
4-02-2010, 10:28
0
6 037