У минулі вихідні через сильні морози в багатьох приватних будинках вода у водопровідних трубах замерзла. Оскільки попередні зими були теплішими, більшість людей забули, що труби й підвали потрібно утеплювати.
Коли вода в трубі замерзає, вона має властивість розширюватися. І цей тиск може бути настільки сильним, що розриває трубу (немає місця для розширення льоду). Потріскатися за таких морозів може будь-яка труба незалежно від матеріалу, з якого вона виготовлена: металопластикова, мідна, поліпропіленова і навіть залізна.
Сергій ШКОЛЬНИК, майстер із сантехніки, розповідає, що в Чернівцях у вихідні в багатьох приватних помешканнях труби замерзли. Переважно це стається в підвалах.
– Основна причина – господарі не утеплили ні труби, ні самі підвали, – констатує Сергій. – І коли вдарили морози мінус 25 градусів, труби позамерзали навіть у тих місцях, де раніше цього не ставалося.
За словами майстра, безпечна для труб температура мінус два градуси, а вже за мінус п’ять є ризик, що вода перетвориться на лід.
Розігрівати потрібно якнайшвидше
Якщо ви відкручуєте кран і вода ледве крапає або не тече зовсім, це означає, що труби замерзли. Відігрівати їх потрібно якнайшвидше, адже чим сильніше вода замерзне, тим більша ймовірність, що труба трісне.
Спочатку варто визначити, у якому саме місці сталося замерзання. У критичних випадках труба вигинається, і проглядаються тріщини. Якщо помітили, що труба ушкоджена, варто перекрити воду в будинку. Інакше, розігрівши таку трубу, можете влаштувати потоп.
Потім необхідно зачинити підвал, щоби не було ніяких шпарин, і розігрівати труби, наприклад, за допомогою обігрівача. Дехто використовує газову горілку. Хоча з відкритим вогнем потрібно бути дуже обережним, можна влаштувати пожежу.
Утеплити можна мінватою
Якщо труби пощастило відігріти, їх одразу потрібно утеплити. Тим паче, за прогнозами синоптиків, цієї зими ці морози – не останні. Сергій Школьник радить обмотати труби в неопалюваних підвалах мінеральною ватою і проволокою. Варто зробити кілька таких шарів. І, звісно, подбати, щоби вікна і двері до підвалу були щільно зачинені.
А ось якщо труби замерзли в землі, це недбалість тих, хто їх прокладав. Якщо їх закопали недостатньо глибоко, тобто менше, ніж на 80 сантиметрів, за сильних морозів господарі зіштовхуються із серйозною проблемою. Розігріти такі труби можна тільки розкопавши. А ще можна чекати до весни, коли лід розтопиться самостійно.
Марина Карасьова
Ризиковані місця
Найбільший ризик за-мерзання труб є, коли вони розташовані:
у неопалюваному підвалі;
у зовнішній стіні;
у землі, якщо недостатньо заглиблені в грунт.
28-01-2010, 11:39
0
14 306