Кореспондент "МБ" працювала спостерігачем на виборчій дільниці №1 у Чернівцях, що знаходилася у гімназії №4. Тож бачила процес голосування від початку до кінця.
"На вибори –
як на свято"
Виборці почали з’являтися відразу, щойно відчинилися двері.
– Прийшов вранці, бо поспішаю на зміну – працюю охоронцем, – пояснює виборець Петро. – Мрію, щоб Україна обрала гідного Президента.
Пенсіонерка Лідія з чоловіком прийшла голосувати о 08.30.
– Поспішаємо на службу до церкви, тому прийшли вранці, – каже пані Лідія. – Та й донька порадила йти зараз, щоби потім не чекати в черзі.
Жінка зізнається, що для пенсіонерів вибори – це певною мірою свято.
– Більшість часу сиджу вдома, нікуди не виходжу, – каже пенсіонерка. – А тут хоч на людей подивлюся. Тому одягаюся на вибори гарно, як на свято.
Голова комісії сказала спостерігачам сидіти на лавочці під стіною
Грубих порушень ми не зауважили. Проте було багато скарг від виборців, яких не включили до списків. До того ж, пропускали цілі будинки. Декому з людей уривався терпець, вони просто розверталися і йшли геть.
– Ми проживаємо на вулиці Богуна, 14, – каже Сніжана ПАНТЯ. – До списків не внесли мешканця жодної з квартир нашого будинку, у тому числі й нас. Загалом у будинку шість квартир, мешканців, які можуть голосувати – 15. Ми з сестрою чекали не менше 40 хвилин, доки нас внесли до додаткових списків. Вранці з цією проблемою зіткнулася наша мама, яка проживає за тією ж адресою. Ми вкрай обурені.
Дехто скаржився на те, що їм не прийшло запрошення на вибори.
– Я інвалід другої групи, 1939 року народження, – каже Іван РИГА. – Мені важко ходити. Запрошення мені не надійшло, тож я не знав, куди йти. Подався спочатку до педагогічного коледжу, а звідти мене направили сюди, до гімназії №4. Ледве дійшов.
Певні конфлікти виникли між спостерігачами та головою комісії Надією ЧЕРНЕНКО. Вона була проти того, щоби спостерігачі підходили до членів комісії і зблизька спостерігали за процесом видачі бюлетенів.
– Ви маєте право мовчки сидіти на лавочці під стіною і звідти спостерігати за процесом голосування, – заявила голова комісії спостерігачам. Ображені спостерігачі майже всі склали на голову акт – про те, що вона обмежує їхні права.
До вечора проголосувала більшість людей – зокрема на 18.15 зафіксували 896 виборців. Протягом останніх двох годин добігали ті, хто не встиг прийти раніше, – переважно молодь.
З 1444 виборців проголосувало 974. Погасили 470 невикористаних бюлетенів.
– Стільки паперу пропадає даремно, – прокоментував хтось зі спостерігачів.
Галина МАРКІВ