Бригада чернівецьких робітників тиждень пропрацювала безкоштовно. Люди повірили словам менеджера столичного агентства і тепер не можуть добитися зароблених грошей.
Безробітна чернівчанка Жанна ФІЛІППОВА з чоловіком давали оголошення про те, що шукають роботу різноробочими. Якось їм зателефонували зі столичної фірми і запропонували прибирати торгово-розважальний центр "DEPOt", який саме готували до відкриття.
– Я живу неподалік, на Південно-Кільцевій, і мені ця робота підходила, – розповіла Жанна Філіппова. – Менеджер попросив знайти ще кількох людей. Я погодилася, запропонувала цю роботу своїм знайомим. А тепер ще й виявилася винною, бо грошей дочекатися не можемо.
"Зараз навіть
на хліб не маю"
За словами Жанни, домовлялися вони з менеджером Олександром на словах, жодних угод не підписували. Роботодавець обіцяв платити по 70 гривень за зміну та ще по 8 гривень за кожну понаднормову годину. Жінка завела зошит, у якому щодня записувала, скільки годин відпрацював кожен учасник "бригади". Тепер ці написані від руки сторінки зошита залишилися єдиним "документом" про їхню працю.
– Важко працювали: на колінах відчищали шпателями підлогу від фарби і штукатурки, скло відмивали, – розповіла Жанна. – Перед відкриттям нас попросили знайти ще людей – привели хто родичів, хто знайомих. Люди добу без відпочинку проробили. Ні їжі, ні спецодягу ніхто не дав. Мені винні 702 гривні, моєму чоловікові – стільки ж. Зараз навіть на хліб не маю, вже соромно до сусідів іти зичити гроші...
– Я працював з 11 до 18 грудня, – розповів чернівчанин Іван БАНУ. – В останній день перед відкриттям проробив три зміни підряд – з 11.00 до 11.00, добу відчищав приміщення. Менеджер, з яким домовлявся про роботу, сказав, що 22 грудня заплатить. 22-го прийшов – грошей нема, за тиждень – знову нема. Потім зателефонували, що треба виправити недоробки. Я прийшов, зачистив, доробив – а грошей знову не дали. Потім ще раз мене викликали, щоб помив і почистив коридор. Я все зробив і пішов до начальника – він знову каже, що грошей йому не дають. Обіцяв, що поїде до Києва і, може, по 200 гривень мені з іншими робітниками надішле. Досі не заплатив ні копійки, хоч я мав би отримати 522 гривні!
А роботодавці – в Києві
На запитання, чому не вимагали жодного документа про працевлаштування, горе-заробітчани кажуть, що довіряли менеджеру. Ще у листопаді вони чотири дні прибирали центр. Тоді з ними вчасно розрахувалися. І коли людям вдруге запропонували підробити, вони без вагань погодилися.
Ми зателефонували менеджерові Олександру, з яким домовлялися заробітчани. Чоловік сказав, що уже не працює на попередньому місці роботи, і від коментарів відмовився. В адміністрації торгового центру "DEPOt" розповіли, що нічим не можуть допомогти – мовляв, прибиральників наймали не вони, а столична фірма з надання послуг прибирання приміщень.
– Перед відкриттям центру ми наймали київську клінінгову компанію, – розповіла управляюча торгового центру "DEPOt" Лариса РОСКРУТ. – З цією компанією ми уклали лише договір на послуги прибирання після будівельних робіт. На сьогодні ми всі договірні зобов’язання виконали. Ми не могли знати про домовленості цієї компанії з людьми, які працювали в центрі. Це їхня комерційна таємниця. Сьогодні ТРЦ "DEPOt" співпрацює з іншою компанією.
Надія МАКУШИНСЬКА
Радить фахівець
Трудовий договір укладайте навіть на кілька днів
Оксана РЕШЕТНІК,
перший заступник начальника Територіальної інспекції праці в Чернівецькій області:
"Якщо жодної трудової угоди ці люди не укладали, довести свою правоту їм буде важко. Маючи назву й адресу київської фірми, яка їх наймала, ці працівники можуть спробувати звернутися до суду чи прокуратури. Але їм потрібно буде довести, що вони справді там працювали.
А взагалі в таких випадках потрібно вимагати письмове укладення договору, навіть якщо йдеться про виконання робіт впродовж кількох днів. Трудовий договір укладають у двох примірниках, один із них залишається у працівника. Якщо це договір з приватним підприємцем, його слід зареєструвати в центрі зайнятості. Якщо з організацією – видають відповідний наказ. У договорі вказують, який вид робіт виконуватиме працівник, розмір оплати праці та інші умови.
Такий договір гарантує не лише те, що працівник не залишиться без грошей. Це ще й запорука того, що у разі нещасного випадку під час роботи працівник зможе вимагати відшкодування у роботодавця.
Маючи такий письмовий договір, працівник зможе звертатися по захист своїх прав і до інспекції праці, і до правоохоронних органів.
Сьогодні часто буває, що з працівниками просто домовляються: "Ви мені зробіть – а я заплачу". Однак вірити таким домовленостям не варто. Бо першого дня працівникові можуть заплатити, а потім – залишити ні з чим".
19-01-2010, 10:17
0
1 503