Після Різдва, на свято Василя та Меланії до Вашківців на Вижниччині звідусіль приїжджають сотні гостей. Усі прагнуть глянути на театралізоване дійство – переберію. Ще на під’їзді до містечка вас зустрінуть перебрані міліціонери, які без грошової перепустки нікого не пропустять далі. За дві гривні ще й "свяченою" водичкою вас окроплять. І не варто опиратися, бо це не допоможе – такі у маланкарів правила. Чому саме вашківецька Маланка претендує на лаври головного українського карнавалу?
Кращим маланкарям граф давав діжку пива
– Згідно з легендою, колишній власник Вашківців граф Петріно був шанувальником старовини і перетворював містечко на Василя у карнавальний вир, – розповідає краєзнавець Степан Карачко. – Кожен чоловік (жінки до переберії не допускаються) намагався виготовити такий костюм, щоби граф був вражений. Петріно виставляв кожній команді перебраних діжку пива, а особливо відзначав власника найкращої маски.
До свята тут готуються весь рік: пишуть сценарії, виготовляють маски. Традиційні учасники дійства – "Дід" наливає кожному горілку, "Баба" вимітає злих духів, "Циган" водить на ланцюгу "Ведмедя". Кожен кут вибирає провід з уже бувалих "Козака", "Вулана", "Бук-шандаря" та самої "Маланки". Перебираються в ніч з 13 на 14 січня. Ходити починають опівночі. Закінчується свято купанням у місцевій річці Глибічку.
Ходить переберія від хати до хати, віншуючи господарів та відганяючи злих духів і відьом. Після півночі гурти перебраних збираються на перехрестях вулиць на "маланкарські тусняки": це своєрідний огляд сил перед карнавалом. А ще міряються силами "Ведмеді". Участь у турнірі беруть ватаги з трьох місцевих кутів – Гнатишного, Затеплишного і Горішнього. Кожний гурт обирав собі і провідника. Той скеровував переберію за певним маршрутом, збирав "коляду". А на заколядовані гроші потім організовував забаву.
Фрагмент переберії Миколайчук зняв у своєму фільмі
Найкращі маски на Маланку свого часу робив відомий майстер Георгій Гарас, а також майстри Володимир Мігован й Володимир Леонтюк. Незабутній Іван Миколайчук завжди прагнув приїхати додому на переберію, знявши її фрагмент у фільмі "Така тепла, така пізня осінь". Попри класичні образи дійства, є тут і образи конкретних героїв, таких, скажімо, як Брежнєв, Кравчук, Гітлер чи Сталін. Їздить переберія на машинах, возах, санях, мотоциклах, ходить пішки.
Менші за масовістю відбуваються маланкування і в Чорториї на Кіцманщині, Красноїльську і Великому Кучурові на Сторожинеччині, Чагрі, Сучевенах, Глибоці на Глибоччині. Місцеві краєзнавці сходяться на думці, що тамтешня переберія не гірша за вашківецьку, мовляв, остання більш "просунута". Після маланкування в райцентрах відбуваються паради маланкарів, найкращі гурти влада нагороджує. Переберія не оминає й Чернівці. Тут веселе і захопливе дійство відбувається біля новорічної ялинки на Соборній площі. Провадять його маланкарі з Чагра та Великого Кучурова.
Василь Гринюк
6-01-2010, 12:27
0
2 828