Перевіряти лічильники газу, води й електроенергії повинні підприємства-постачальники цих послуг, а не споживачі. Відповідна постанова діє, однак не завжди виконується. На підприємствах-постачальниках стверджують, що так звана безкоштовна повірка робиться також за рахунок споживачів. Однак плату за це стягують не одразу – вона повинна бути закладена в тариф.
– Організація, яка постачає воду, газ чи світло, повинна подбати про те, щоб її працівник прийшов до споживача, безкоштовно зняв лічильник, повірив і знову встановив прилад, – пояснила Оксана ПРОДАН, голова ради підприємців при Кабміні. – Постанова №332 обмежує права підприємств-монополістів. Однак часто ці підприємства все-таки вимагають гроші за встановлення чи перевірку лічильників. Тут уже справа за споживачами – вони повинні захищати свої права. Скажімо, у Львові підприємці уже добилися того, що на повірку лічильника електроенергії до них приходить фахівець із запасним лічильником, безкоштовно повіряє прилад і знову його встановлює. У Чернівцях підприємці за це борються, але вони менш згуртовані. Ця постанова стосується не лише підприємців, а й звичайних громадян. Просто треба вміти себе захистити.
Повірки вимагайте письмово
За словами Оксани Продан, слід грамотно спілкуватися з підприємствами-постачальниками води, газу чи світла. Скажімо, людині прийшло пові-домлення про те, що їй слід зробити повірку лічильника. У відповідь потрібно надіслати чи занести на підприємство (зареєструвати лист і залишити собі копію) вимогу, щоби працівник підприємства прийшов до вас додому і, згідно з постановою Кабінету Міністрів №332, забезпечив безкоштовну повірку лічильника.
Може статися, що після цього споживач отримує нове повідомлення: якщо він не повірить лічильник, буде нараховуватися плата не за показами лічильника, а за загальним тарифом. У цьому разі, за словами Оксани Продан, слід скаржитися до прокуратури – органу, який здійснює нагляд за дотриманням закону.
Куб води подорожчає на кілька копійок
Сьогодні в області повірка лічильників води, електроенергії та газу – платна для суб’єктів господарювання. Для звичайних громадян безкоштовно повіряють лічильники газу та електроенергії. Повірка водолічильників платна.
– Постанова про безкоштовну повірку водолічильників є, але потрібно внести зміни до тарифу на водопостачання, – пояснив Дмитро ЧИКАНОВСЬКИЙ, начальник "Чернівціводоканалу". – Сьогодні до тарифу на воду не закладена вартість повірки лічильника. Слід підрахувати, скільки треба людині доплачувати за куб води, щоби за три роки набігала сума, достатня для оплати повірки лічильника. Сьогодні ця повірка разом із вартістю демонтажу й монтажу коштує приблизно 80 гривень. А в місті 64 тисячі абонентів. Якщо сьогодні куб води коштує шість гривень, то при включенні до нього вартості повірки тариф буде на кілька копійок вищий. Відповідні розрахунки ми подали до інспекції з контролю за цінами. Гадаю, з нового року нові тарифи запровадять, і ми зможемо повіряти лічильники.
За словами начальника, нововведення вигідне водоканалу. Адже досі на повірці лічильників у Чернівцях заробляли приватні фірми. А водоканал це може робити сам. Тут уже готують власну лабораторію для повірки лічильників, знайшли фахівців.
– Лічильники газу для населення повіряють безкоштовно, – повідомили у сервісній службі Чернівецької філії "Укргазмережі". – Слюсар підприємства приходить до людини додому, знімає лічильник, а після повірки встановлює його. Натомість для підприємців і повірка, і встановлення газового лічильника платні. За демонтаж і монтаж приладу потрібно заплатити 56 гривень, а ціна повірки залежить від типу лічильника.
– Платною є планова повірка лічильників електроенергії лише для підприємців та юридичних осіб, – розповів майстер майстерні з ремонту лічильників Дмитро ОНЧУЛЕНКО. – Ціна повірки залежить від типу лічильників: однофазні старих моделей – від 16 гривень, електронні однофазні – від 64 гривень. Для звичайних громадян планова повірка безкоштовна.
Надія МАКУШИНСЬКА
Мовою закону
"Періодична повірка, встановлення, обслуговування та ремонт,
зокрема демонтаж, транспортування, монтаж, засобів вимірювальної техніки, вимоги до яких визначені у додатках 1-4 до цього
Технічного регламенту, проводяться за рахунок коштів підприємств, організацій та установ, які надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання". (з п. 5 Постанови Кабміну від 8 квітня 2009 р. №332).