Вже нині на чернівецьких ринках півторалітрова пляшка молока коштує сім гривень, а 200-грамова пачка хорошого масла – дванадцять гривень.
На одній вулиці є дві-три корови на десяток-два господарств
– Ситуація така, що впродовж десяти місяців цього року поголів’я корів у господарствах всіх форм власності скоротилося на 2000 голів, – розповідає Петро Пернай, заступник начальника Головного управління агропромислового розвитку ОДА. – Тобто якщо торік в області було 77 тисяч корів, то зараз є 75 тисяч. Недобір молока становить 13 тисяч тонн. І тенденція до зменшення зберігається.
Дійшло до того, що на одній сільській вулиці є дві-три корови на десяток-два господарств.
– У нашому селі на 300 дворів припадає 64 корови, а торік було 75, – каже Дмитро Нагірний, сільський голова Брідка Заставнівського району. – Коштує молоко дешево, до міста далеко. Та й старіє село: пенсіонери не можуть утримувати худобу, а молодь подалася в світи заробляти гроші на прожиття.
– Немає фінансової підтримки з боку держави, – обурюється Василь Соломко, керівник фермерського господарства з Банилова Вижницького району. – Потрібні сучасні доїльні зали, ферми, племінні пункти й відповідне обладнання. У нашому районі залишилося два-три колективні господарства, де ще є худоба. Тваринництво нерентабельне. Ще трохи і дійде до того, що продаватимуть у магазинах сурогатне молоко.
Завод заборгував людям та ще й судиться
– Щоби був дохід, у господарстві має бути до тисячі корів, і надій – п’ять-шість тонн молока, – вважає Григорій Руснак, фермер із Кіцманщини. – А таких в області мізер. Селянам невигідно утримувати худобу, бо це дорого обходиться. Пляшка мінералки дорожча за літр молока. Але переробники не бідують. Вони вдаються до різних порошків і "гонять" таку продукцію, яка загрожує здоров’ю. У чернівецьких магазинах продають масло, яке привезли з сусідніх областей, а де наше?
Чимало переробних підприємств не розраховуються за отриману продукцію. Скажімо, Надвірнянський молокозавод на Івано-Франківщині набрав молока у селян Сторожинецького району на сотні тисяч гривень, але борги не повернув. Ще й судиться.
– А у нас не повернув борги новоселицький завод "Екосир", – ділиться Василь Мосянз, мешканець Росошан Кельменецького району. – За минулий рік мені він заборгував тисячу гривень, багатьом односельчанам ще більше. Маю на утриманні дві корови, молоко здаємо хмельничанам по 1,5 гривні за кілограм.
Трохи в кращому становищі ті товаровиробники, які живуть неподалік містечок.
– У нашому селі на 765 господарств припадає 683 корови, що на 12 більше, ніж торік, – каже Флорій Шапка, сільський голова Йорданешт Глибоцького району. – Більшість селян возить молоко на базар у Глибоку чи Сторожинець.
– Нині в області працює лише Чернівецький міськмолзавод, який переробляє на добу десять тонн молока, – констатує Олександр Огородник, начальник відділу агропромислового виробництва та переробної промисловості Головного управління агропромислового розвитку ОДА. – Це цільномолочна продукція, кількість її залежить від попиту. Інші підприємства через фінансову скруту та організаційні моменти простоюють.
Василь Гринюк
17-12-2009, 13:23
0
2 443