Новини Дня

00:45
Чому редиску потрібно саджати тільки восени
00:30
Не тільки риба: чотири найкращих рослинних джерела омега-3
00:15
Шість продуктів, які допоможуть залишатися здоровими всю зиму
23:59
На фронті 174 зіткнення, на Покровському напрямку ворог зазнав відчутних втрат
23:45
П'ятниця стане початком "білої смуги" для чотирьох знаків Зодіаку. Кого обрали карти Таро
23:23
Названо овоч, який потрібно їсти всім щодня
22:58
Україна під час ракетного обстрілу Курщини поранила північнокорейського генерала - WSJ
22:43
Путін заявив, що Росія атакувала Україну ракетою середньої дальності "Орєшнік"
22:21
Міністри ЄС обговорили підвищення тарифів на аграрний імпорт із РФ і Білорусі
22:05
Сонце поверне щастя в життя цих знаків Зодіаку. На кого чекає період великої радості
21:41
Рекордні витрати на оборону, скорочення пенсій: у РФ затвердили бюджет на 2025-27 роки
21:20
Що станеться з організмом, якщо їсти картоплю щодня
21:00
Чернівчанка, яка очолила Міндовкілля розповіла, на чому повинна базуватися відбудова України
20:40
На збереження репродуктивних клітин військових у бюджеті заклали ₴190 мільйонів
20:20
ЗСУ створили першу школу підготовки операторів безпілотних роботизованих комплексів
20:18
Платіжне шахрайство: важливість двофакторної автентифікації*
20:00
У Чернівцях патрульні зупинили п'яного водія: вміст алкоголю перевищив норму в 14 разів
19:40
Рада ухвалила законопроєкт про безпеку в закладах середньої освіти: деталі
19:23
З'явився графік вимкнення світла на Буковині на 22 листопада
19:20
Становище України на фронті погіршилось: міністр оборони Британії зробив попередження
Больше новостей
Молодий буковинець » у номері » суспільство » «Вертоліт із пораненими згорів, як смолоскип»

«Вертоліт із пораненими згорів, як смолоскип»

у номері / суспільство
2 909
0
Наприкінці грудня 1979 року радянські війська вторглися до Афганістану. Розпочалася десятирічна війна, яку в Союзі називали "виконанням інтернаціонального обов’язку".
Серед тих, хто був на цій війні – чернівчанин, підполковник медичної служби у запасі, кавалер ордена Червоної Зірки Валерій Гіріч.
– Як ви потрапили до Афганістану?
– Після закінчення військового факультету Куйбишевського медінституту я встиг прослужити декілька років у гарнізонах Приморського краю, у Польщі, а потім мене перевели до Ужгорода. А шостого грудня 1981 року вже був у Кабулі. Звідти потрапив до Баграма – міста, яке знаходиться за 40 кілометрів від афганської столиці. Тут знаходився окремий медичний батальйон. Це був час, коли партизанський рух був у розпалі.
На бойові операції я виїжджав разом із фельдшером Миколою Білоусом – відмінним медиком. Він робив уколи пораненим у вени, що було запорукою того, що ті виживуть, а в бойових умовах це було нелегко зробити.
Був один випадок, який запам’ятався мені на все життя. На одному з гірських плато розміщувалися наші підрозділи. А перед цим тут деякий час перебували десантники. Коли вони пішли, американські інструктори замінували цю територію італійськими мінами. Водій автомашини "ЗІЛ-131" Микола Бутенко саме ремонтував двигун, коли неподалік вибухнула міна. Хлопця дуже посікло дрібним камінням, а осколок розміром із кулак пролетів повз його голови й пробив капот. Оглянувши його, я вирішив викликати вертоліт і відправити пораненого на базу – водія потрібно було колоти антибіотиками, щоб не було зараження організму. Він плачучи прохав мене не робити цього, мовляв, проникаючого поранення немає, хочу в своїй частині залишитися. Прилетіли два вертольоти, які привезли хліб і набої. На один із них поклали й трьох поранених хлопців. Вертоліт лише злетів, як по ньому вдарили ракетою. Той спалахнув, і почав поволі падати. Три члени екіпажу і троє поранених, серед них і Бутенко, загинули.
– Чи доводилося вам лікувати й афганців?
– Під час агітаційних рейдів у кишлаки. Спочатку крутили фільми, а потім запрошували афганців на прийом до лікаря-шураві. Вимірював кров’яний тиск, температуру. Поруч був солдат-перекладач. Він виконував і охоронні функції мав право стріляти на ураження без попередження, якби на мене напали. Річ у тім, що командування домовлялося зі старійшинами кишлака, які гарантували нашу безпеку на певний час. Під час одного з таких оглядів мене сфотографував кореспондент газети "Правда". Цей знімок є і в фотоальбомі, виданому у Кабулі. До речі, ми тоді вельми зачитувалися репортажами журналіста Олександра Каверзнєва, який намагався писати правду, наскільки це було тоді можливо, про війну. Через це його й отруїли бінарною отрутою душмани, коли той був на афганському весіллі. А офіційно повідомили, що журналіст помер у Москві.
– Хворих і поранених було багато?
– Чимало. Хворіли на малярію, гепатит, я теж підхопив гепатит. І поранених було багато. Особливо під час боїв в ущелині Паншер, де були поклади алмазів. Один з офіцерів переправляв кімберліт – так називалася порода, з якої видобували алмази, додому в Союз у трунах. Пізніше його викрили й засудили до восьми років.
– А як лікувалися душмани?
– У них були іноземні лікарі. Одного разу наші вбили французького лікаря й принесли мені чимало імпортних ліків. Зокрема данських та англійських. Наприклад, були надувні шини, які використовували при переломах кінцівок – у нас лише чули про такі засоби. А ще були ампули з морфіном і адреналіном: для знеболювання і мінімізації крововтрати. Наші ж препарати – лише морфін. Були й інші ліки наркотичної дії. Тобто йдеться про те, що афганські сили опору мали відмінне медичне забезпечення.
Додому я повернувся у листопаді 1983 року. Зараз на пенсії, маю проблеми зі слухом – наслідок афганської війни. 
Василь Гринюк
Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь. Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо зайти на сайт под своим именем.
[related-news] [/related-news]

0 комментариев

Ваше имя: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введите код: