Саджанці купуйте пізньої осені

у номері / суспільство
14 278
0
Саджанці купуйте пізньої осені


З третьої декади жовтня починається період посадки саджанців фруктових дерев у відкритий грунт. Яблуню, грушу, сливу найкраще садити восени, а ось
персик та черешню – навесні.
– Обираючи саджанець, найбільшу увагу зверніть на кореневу систему, – каже директор дослідного господарства Придністровської дослідної станції садівництва Іван ГУНЧАК. – На вигляд вона повинна бути жива – розвинута, мати багато коренів із добре вираженим стрижневим коренем.

Щоб перевірити, чи деревце живе, треба розрізати один із корінців секатором або, якщо його немає, зламати корінчик і подивитися на стан тканини всередині – чи вона жива, чи засохла. На корінцях не повинно бути ніяких сторонніх утворень – бляшок, гульок тощо, бо це – ракові пухлини, через які деревце згодом загине. Найкраще, щоб коріння було брудним – так воно найдовше зберігатиме вологу. Після придбання саджанця його коріння треба замотати у вологу ганчірку. Завдяки цьому деревце протримається ще кілька днів, якщо немає змоги його одразу посадити.

– У жодному разі не можна купувати деревце з листочками! – застерігає покупців голова фермерського господарства "Глорія" (с. Колінківці) Катерина РОМАНЮК. – Зараз така "мода" серед садівників-аматорів пішла, щоби залишати кілька листків на дереві – як свідчення того, що саджанець живий. Але це неправильно, бо згодом він не прийметься взагалі – адже ці кілька листочків здатні "вбити" ціле деревце. За кілька днів вони витягують із коріння усі соки.

При виборі деревця зверніть увагу на його діаметр у місці щеплення – він повинен бути не меншим за півтора сантиметра, а висота деревця – не меншою за один метр. Бокові пагони – якщо вони є – повинні бути не нижче 70 см від місця щеплення. Пересічним покупцям не слід особливо перейматися бруньками, бо на цьому розуміються тільки спеціалісти. Звертати увагу слід на зовнішній вигляд усієї крони.

– Деякі покупці шукають саджанці з добре розвиненою кроною, – каже Катерина Трохимівна. – Але існують деякі сорти, які дають крону не в розсаднику, а вже в саду. Це такі популярні сорти, як "Чемпіон", "Еліза", "Лігол". До речі, некроновані сорти приживаються легше, ніж кроновані. Вони вимагають більшого поливу. До кронованих сортів належать "Джонагольд", "Флоріна", "Голден делішес". На них має бути не менше чотирьох бічних пагонів, тобто гілок.

Саджанці найкраще купувати на спеціалізованих виставках, ярмарках, де свою продукцію представляють підприємства садівництва. Лише у Чернівецькій області є 28 плодорозсадників, які мають патенти на вирощування саджанців і всі необхідні сертифікати та дозволи. Тоді покупець матиме гарантію, що з придбаного саджанця виросте деревце саме того
сорту, який купували.

– Купуючи саджанець, вимагайте у покупця свідоцтво карантинної служби, державної помологічної інспекції, – зазначає Іван Михайлович. – Ці служби контролюють процес вирощування саджанців плодових дерев, стежать за чистотою сорту.

Окрім того, деревце повинно бути промарковане, тобто на ньому має бути зазначена назва сорту та вид. Спеціалісти застерігають не дуже довіряти фотографіям, на яких зображено вигляд сортів дерев. Найкраще – консультація фахівця, адже плодоносність залежить не лише від сорту, а й від умов, у яких деревце ростиме. Для наших регіонів найкраще купувати саджанці на середньорослій підщепі ММ106, які добре приживаються за умов нашого клімату без особливих зусиль. Чого не скажеш про карликові підщепи М9 – вони вимагають особливого догляду.

Правила посадки
Садити саджанці найкраще у прохолодну погоду. Для цього слід викопати ямку 60х60х60 см, насипати туди 5-6 кг перегною, змішаного з землею. Посадити деревце і, засипавши землю, добре її втоптати навколо нього. А потім треба під кожен саджанець налити 30-40 л води, після чого замульчувати – тобто коли вода всотається, присипати сухою землею. При посадці слід бути дуже уважним: місце щеплення на саджанці має бути на рівні землі. Велике значення має і відстань між деревами. На присадибній ділянці найбільш оптимальною є відстань 3 м – як між сусідніми рядами, так і між деревами в одному ряду.

– Щоб деревце краще прийнялося, слід приготувати таку "бовтанку", – радить Катерина Романюк. – Змішати одну частину свіжого коров’ячого гною, чотири частини землі до консистенції густої сметани. У цю суміш вмочувати коріння дерев перед посадкою. Тоді вони будуть краще розвиватися.
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Читайте також

12:20
Курс валют у Чернівцях 31 березня
11:59
Коли до України прийде справжня весна: синоптикиня назвала дати
11:48
Вії вигину L: Чим вони відрізняються та як з ними працювати*
реклама
11:40
Аптеки оштрафували за завищені ціни на ліки: де було найбільше скарг
11:21
Дієтологи назвали безпечний час для вживання солодкого
11:00
"Здав" авто в оренду і зник: за шахрайство судитимуть 19-річного чернівчанина
10:41
Була без свідомості: із зачиненої квартири врятували хвору жінку
10:33
Коли, для чого і як правильно треба балансувати колеса авто*

Колонка

Читають Коментують
У Чернівцях під час ремонтних робіт у кав’ярні виявили автентичний фасад
18 644
Дощі, прохолода і навіть сніг: погода на Буковині наступного тижня
8 594
Депутатка Чернівців заявила, що хтось дав вказівку на знищення Калинівського ринку
5 657
30 березня: церковне свято сьогодні, особливі прикмети дня і чого не можна робити
4 328
Контролювали весь повітряний простір Європи: відомий мандрівник показав колишній секретний об’єкт на Буковині - відео
3 860
У Чернівцях відбувся всеукраїнський освітянський форум
3 736
Не перевищуйте швидкість: де у Чернівцях працюють камери, які фіксують порушення ПДР
3 731
Герої Буковини: під час виконання бойового завдання загинув Григорій Малиш
3 378
Мешканка містечка біля Буковини напала на жінку за зауваження щодо російської музики
3 257
"Жодної совісті": Іво Бобул обурився брехнею, яку розповсюджують про нього шахраї
3 000

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм