З першого січня 2010 року споживачі можуть залишитися без домашніх молока, сиру, масла, м’яса і сала. Набувають чинності зміни до закону "Про безпеку і якість харчових продуктів", прийняті у зв’язку зі вступом України до Світової організації торгівлі.
У Європі тварин забивають тільки на спецбійнях, а молоко отримують лише стерильне – за допомогою апаратів, а не вручну. У нас же на приватних подвір’ях виробляється 49 відсотків м’яса і майже 80 відсотків молока. Крім того, селяни продають на ринках сир, сметану, масло. Проте все це, за правилами СОТ, продавати приватникам заборонять.
– Контроль за якістю продукції селянського господарства забезпечити неважко, – переконаний начальник обласної інспекції якості сільськогосподарської продукції Зіновій НОВИЦЬКИЙ. – На організованих ринках його забезпечують фахівці, тож ця проблема є надуманою. Однак така заборона може мати дуже погані наслідки для села. Зараз чимало селян виживає лише за рахунок свого невеликого господарства. Треба не забороняти дрібне виробництво, а підтримувати його, створювати умови для розвитку.
– Зараз існує серйозна проблема монополізації усіх сфер України, – вважає директор Буковинського центру реконструкції та розвитку Ярослав КИРПУШКО. – З бензином, фінансами, горілкою і пивом це вже відбулося, зараз беруться за сільгосппродукцію. Внаслідок цього замість м’яса ми будемо споживати субпродукти, що розпочалося вже нині.
– Якщо йдеться про те, що продукція приватника не є достатньо якісною, то монополіст її виготовлятиме ще гіршою, – каже Ярослав Кирпушко. – Приклади цього – масові отруєння дітей у садочках не від приватників, а з молокозаводів. Вихід для дрібних виробників лише в об’єднанні – у кооперативи чи інші форми.
Однак з першого січня навряд чи сало і молоко потраплять під заборону. Найімовірніше, її відкладуть на певний час. Такий законопроект винесено на розгляд парламенту. (І. Довгань)
1-10-2009, 11:18
0
1 681