Останнім часом дедалі більше жінок не хочуть народжувати дітей. Причини різні: небажання втратити високооплачувану роботу та власну свободу, матеріальні проблеми, відсутність житла, страх народити хвору дитину тощо.
– Не хочу жертвувати кар’єрою заради дитини, – заявляє 28-річна чернівчанка Ілона. – Зараз я посідаю досить високу посаду в одному з банків, отримую хорошу зарплату, можу дозволити собі поїхати відпочити до Єгипту чи Туреччини. І втратити це все не хочу. Я вже надивилася на "материнське щастя" своїх знайомих. Після народження дітей молоді жінки потовщали, виглядають стомленими, постійно роздратовані, скаржаться на нестачу грошей та неувагу чоловіків. Не хочу хвалитися, але я виглядаю значно молодшою і щасливішою за них. У мене є кохана людина, яка засипає мене подарунками, постійно водить у ресторани. Ми не одружені, але для нас це немає значення. Дитина нам тільки заважала б. На Заході навіть існує рух "чайлд-фрі", що в перекладі з англійської означає "вільні від дітей". Він об’єднує людей, які не хочуть обтяжувати себе материнськими клопотами, а живуть заради себе. Цю теорію підтримує чимало моїх знайомих.
33-річна Лариса теж не хоче народжувати дитину. Завагітнівши від близького друга, який не захотів з нею одружуватися, вона зробила аборт. "Я сама виросла без батька, знаю, як це важко. Тому не хочу, щоб дитина повторила мою долю, – пояснила своє рішення молода жінка. – А ще я дуже боюся народити хвору дитину. У мого молодшого брата – дитячий церебральний параліч. Мама присвятила йому все життя. Дивлячись на неї, я божеволію від думки, що можу опинитися на її місці. Краще зовсім не матиму дітей".
– У трикімнатній квартирі мешкає шестеро осіб: ми з чоловіком, батьки, молодші брат і сестра, – скаржиться 35-річна Світлана. – Знаю, що в моєму віці треба вже народжувати, але приносити дитину в цей балаган не хочеться. А придбати власне житло за свої зарплати ми не можемо. Тому, напевно, дітей у нас не буде. Та ми з чоловіком Антоном не єдині. У двох наших знайомих сім’ях теж немає дітей через житлові проблеми. Якщо держава хоче, щоби зростала народжуваність, нехай забезпечує молоді сім’ї житлом".
Надія БУДНА
Коментар
Альона ГОЛОВІНА, ПРАКТИКУЮЧИЙ ПСИХОЛОГ-ПСИХОТЕРАПЕВТ:
Сучасні жінки дедалі більше відходять від звичних соціальних стереотипів: вийти рано заміж, обов’язково народити дитину, присвятити своє життя сім’ї. Але за образом, здавалося б, забезпеченої, впевненої у собі жінки інколи можуть ховатися психологічні причини її небажання мати дітей. Можливо, у неї було дуже складне дитинство, вона зазнала агресії з боку рідних. Часто дівчатка, не зігріті материнською любов’ю та ласкою, виростають і не сприймають себе жінками. Бояться народжувати дітей і жінки, які в дитинстві зазнали фізичного насилля. У таких випадках вони відчувають відразу до чоловіків та інтимних стосунків.
Не хочуть мати дітей і жінки з заниженою самооцінкою, не впевнені у своїх силах. Вони бояться, що не впораються, та не усвідомлюють, що саме народження дитини може стати позитивним стимулом для подальшого життя. Деякі жінки навпаки – не впевнені у своїх чоловіках: що вони зможуть забезпечити їхню сім’ю, будуть гарними батьками. На заваді можуть стати і матеріальні негаразди та відсутність власного житла”.
1-10-2009, 10:34
0
2 742