Постріляти з лука та приміряти на себе костюм середньовічного воїна можна у Хотинській фортеці. Тут, у підвалі палацу коменданта, відкрили унікальний для західного регіону історично-військовий тир. Туристам пропонують 20 різних луків, п’ять арбалетів, 12 мішеней та 30 історичних костюмів. Вартість пострілу з лука – гривня, з арбалета – п’ять.
Тир можна відвідувати протягом року, адже у приміщенні підтримують сталу температуру. Восени і навіть взимку тут можна замовляти корпоративне свято. Усього на проект витрачено близько 230 тисяч гривень.
– Коли створювали тир, ми згадували дитинство, – розповідає автор проекту Ігор ДАНИЛІВ. – Адже кожна дитина мріяла потрапити у захопливий історичний фільм. Зараз кожен охочий може одягнути давній костюм і постріляти з лука.
Гадаю, людина запам’ятає це на все життя. Історію треба відчувати і на дотик. Історія у приміщенні тиру відчувається насправді. Тир складається з двох залів, у яких горять факели. Тут є не лише мішені, луки та арбалети. На території тиру представлено колекцію унікального давнього одягу. Так, це одяг польського шляхтича XVI століття, лицаря Молдавського князівства XIV століття, українського шляхтича XVII століття, турецького воїна часів Сулеймана Пречудового. Зацікавлять туристів татарський обладунок XV-XVII століть та обладунок галицько-волинського дружинника періоду татарської навали XIII століття. Є й одяг важко озброєного воїна 1410 року – він важить від 20 до 50 кілограмів. Тож на хлопців, які прогулювалися в цих обладунках, неможливо було дивитися без співчуття.
А таких костюмів у тирі на всі смаки – від римських часів до козацької доби.
– На мені – металевий костюм польського лицаря, – розповів член історичного клубу "Подільська хоругва" Іван БАТЮКЕВИЧ. – У такому одязі важко пересуватися, а ось битися легше, бо ти більше зосереджуєшся на самому процесі змагання. Усі костюми виготовили члени нашого клубу. Це ручна робота, навіть кольчуги плетемо. Інколи закуповуємо домоткані тканини. Виготовляємо костюми за історичними ескізами. Щоб виготовити костюм, інколи треба і півроку.
Щодо зброї, то найбільше зацікавлюють арбалети. Їх реконструйовано за середньовічними зразками, які збереглися на давніх живописних творах. Є навіть версія п’ятизарядного арбалета.
А ось луки склеєно з декількох порід деревини, щоби сила запуску стріли була максимальною. За бажання відвідувачі можуть стріляти і з традиційних, і зі спортивних луків. Стріли – дерев’яні, їхні наконечники – металеві.
Цікаво, що під час відкриття тиру члени клубу "Подільська хоругва" подарували директорові комплексу "Хотинська фортеця" Людмилі Пастух вишуканий невеличкий лук зі стрілами і надали їй титул "Прекрасної Людмили Іванівни Стрілохотинської".
Валерія ЧОРНЕЙ
Коментарі
Людмила ПАСТУХ,
директор заповідника "Хотинська фортеця":
Стрілецький тир відкрито за європейським проектом "Створення інтегрального туристичного продукту на Буковині". Окрім тиру, проект передбачає відкриття у приміщенні офіцерських казарм картинної галереї та музейної експозиції. Їх відкриють у середині літа 2010 року.
Такі проекти дозволяють збільшити кількість туристів. Від початку туристичного сезону фортецю відвідало близько 100 тисяч людей. Відкриття тиру дозволить збільшити цю кількість ще на 70 тисяч”.
Ярослав КИРПУШКО,
керівник Буковинського Центру реконструкції і розвитку:
Коли до нас приїжджають гості, ми обов’язкового показуємо їм Хотинську фортецю. Дуже часто вони втрачають дар мови. Адже Хотинська фортеця – це один із найбільших фортифікаційних комплексів Європи. А щоб тут було ще цікавіше, ми вирішили створити тир, експозицію та галерею. Усі, хто декілька раз бував у фортеці, більше не зможуть сказати: "Я там усе бачив…" Навіть мешканцям Хотина цікаво побачити, що створили у підвалі палацу коменданта. Тут нічого не змінювали понад 150 років.
Рекомендую відвідувачам навіть приносити із собою свої мішені, наприклад, фото непривітного начальника. Ви зможете відвести душу, стріляючи у його зображення з лука чи арбалета”.
29-09-2009, 10:14
0
3 236