У неприємну ситуацію потрапив житель вулиці Чапаєва у Чернівцях Юрій Сибірко. Наприкінці серпня йому за борг відрізали світло. Особливість його ситуації в тому, що на момент відключення неоплаченими були… дев’ять (!) кіловат електроенергії – тобто на суму трохи більше двох гривень.
– Влітку я проживаю на дачі, а в квартирі залишався мій хворий брат, який крім однієї лампочки, нічого не вмикав, – розповів Юрій СИБІРКО. – Тож світла використовувалося на кілька гривень на місяць. Тому я розраховувався раз на кілька місяців, щоб не платити по дві-три гривні. У травні заплатив за спожите, а за літо набігло лише дев’ять кіловат.
Світло у квартирі відрізали, коли вдома нікого не було. Брат Юрія Сибірка за кілька днів до того помер, тож поминки на 9-й день довелося робити при свічках.
Чоловік ніяк не може зрозуміти, чому його квартиру залишили без світла. Він завжди сплачував за світло, не накопичуючи боргів. Тепер через несплачені дві гривні він повинен заплатити майже 80 гривень за підключення.
– Наші контролери діють згідно з нормативними актами і в цьому випадку вчинили правильно, – прокоментував ситуацію начальник Чернівецького міськРЕМ Олександр ХАРАБАРА. – Правила користування електроенергією затверджено постановою Кабінету Міністрів. Згідно з цим документом, абонент зобов’язаний щомісячно розраховуватися за використану електроенергію незалежно від суми. Тобто слід сплачувати щомісяця навіть одну-дві гривні. Я завжди в таких випадках порівнюю світло з хлібом. Хіба купите хліб у магазині, якщо вам не вистачає однієї гривні? У борг хліб чи інший товар вам не дають, то чому хочете користуватися світлом і не платити?
За словами Олександра Харабари, за регулярністю розрахунків абонентів стежить комп’ютерна програма. Вона і видала адресу пана Сибірка як такого, що не сплачував три місяці. Тому й контролер відрізав світло цій квартирі.
В обласному управлінні у справах захисту прав споживачів кажуть, що підставою для таких дій міськРЕМ може бути угода з абонентом.
Жоден закон не встановлює регулярності розрахунків – раз на місяць треба платити чи на півроку, пояснили в управлінні. Однак таку норму може містити угода про постачання електроенергії, яку укладають між міськРЕМ і споживачем. Якщо споживач підписує цю угоду, він погоджується з цими умовами, тож мусить платити щомісяця.
Ігор ДОВГАНЬ
РАДИТЬ ФАХІВЕЦЬ
Відключили без попередження – судіться
Максим КОСОВСЬКИЙ, АДВОКАТ:
Справді, визначальним є договір, який РЕМ укладає з абонентом. Однак більшість споживачів міста і області таких договорів не підписували. Тому наші відносини регулюються нашими діями – є така юридична норма. У цій ситуації найважливішим є дотримання працівниками РЕМ вимог щодо порядку відключення боржника. Зокрема боржника повинні попередити один раз, далі через місяць – повторно і лише ще через місяць після повторного попередження можна відключати. Тобто законна процедура триватиме два місяці. Якщо цю процедуру не було дотримано, постраждалому варто звернутися до суду для захисту своїх прав. У моїй практиці були подібні випадки, коли РЕМ врешті-решт визнавав неправомірність своїх дій”.
10-09-2009, 11:34
0
4 537