На початку осені, у розпал сезону кавунів та динь, купувати їх безпечно. У цьому запевняють і фахівці ветеринарно-санітарної лабораторії, і продавці. Однак слід обирати свіжі плоди і дбати про їхнє належне зберігання.
– Загалом найбільший відсоток продукції із перевищенням рівня нітратів – це дині та кавуни, – пояснили у державній лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи №6. – Але вживати їх небезпечно тільки на початку сезону, бо тоді вирощують їх переважно в теплицях. Зараз вони відповідають усім нормам. Допустимий рівень нітратів у кавунах сягає 60. Продукція на ринку "Верхній" у середньому має показник нітратів 25-30. Вона безпечна для людини. Продукцію, що має рівень нітратів вище, ніж 60, вилучають з продажу. Її згодовують худобі або просто викидають у смітник.
Перед тим, як потрапити на ринки, кавуни та дині проходять перевірку у ветлабораторії. Вимірює рівень забрудненості нітратомір.
Термін реалізації кавунів – усього три дні. Але не всі продавці, особливо власники великих фур з кавунами, дотримуються цих норм. Один із реалізаторів на ринку "Верхній" Андрій зізнався, що іноді допродує товар і протягом п’яти діб.
Продавець кавунів Валентина радить обирати кавуни за звуком.
– При постукуванні кавун має звучати дзвінко. Якщо звук глухий – кавун не стиглий. А ось із приводу кісточок, то їх більше у кавунах жіночого роду.
– Відрізнити можна завдяки плямі на протилежному боці від хвостика: якщо пляма велика, то плід жіночого роду, якщо маленька – чоловічого, – пояснює пані Валентина. – На смак вони однакові. Відрізняються лише кількістю кісточок.
Кілограм кавунів коштує на ринках від 1 до 1,5 гривні. Дині продають за ціною від 2,5 гривні за кілограм.
Михайло САЛІТРА
3-09-2009, 10:40
0
1 719