RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » у номері » суспільство » Гепатит С – «німий вбивця»

Гепатит С – «німий вбивця»

У медичному середовищі гепатит С називають "ніжним німим вбивцею". Це захворювання печінки викликає вірус гепатиту С (HCV). Приблизно в 15 відсотків випадків гепатит С протікає у гострій формі, а це значить, що організм самостійно усуває вірус. Але у більшості випадків (85 відсотків) інфекція набуває хронічного характеру і поступово руйнує печінку. З часом це може призвести до цирозу і раку печінки.
Вірусний гепатит С – велика соціальна і медична проблема. Однак для кожного хворого це насамперед особиста трагедія. Моя співрозмовниця Ірина, якій поставили страшний діагноз, почала боротьбу за своє здоров’я і життя.
"Навіть
не підозрювала,
що хвора"
– Так склалося, що зараз проживаю в Канаді. У січні цього року мені необхідно було зробити операцію. Коли під час обстеження робили аналізи, випадково виявили вірусний гепатит С. Для мене це було справжнім шоком. Я добре розуміла, з якою хворобою маю справу, адже у Чернівцях працювала лікарем-лаборантом. Коли зателефонувала колишнім співробітникам і порадила їм негайно обстежитися, виявилося, що ще в однієї жінки, яка працювала у лабораторії, також вірусний гепатит С, – каже Ірина. – Раніше я навіть не підозрювала, що хвора.
"Вірус передається у тисячу разів швидше, ніж СНІД"
– Зранку прокидаюся і розумію, що я – не така, як усі, а так хочеться жити і бачити весілля своїх дітей, – продовжує зі сльозами на очах жінка. – Стільки було випадків, коли я приходила у салон краси на манікюр, а закривавлені інструменти після попереднього клієнта на моїх очах протирали спиртом. І для мене це було нормально, хоча зараз зчинила б галас. На манікюр, педикюр обов’язково потрібно приходити зі своїм набором. Адже достатньо вірусу на кінчику голки, щоби він передався, а передається він у тисячу разів швидше, ніж СНІД. Гепатит С не передається побутовим шляхом, а тільки через кров.
– Мені пощастило, я – в Канаді, – каже Ірина. – Як малозабезпеченій емігрантці мені виділять 60 тисяч доларів на противірусну терапію. Лікування триватиме рік, щотижня вводитимуть одну ін’єкцію, вартість якої – тисяча доларів. Лікування дуже болісне, супроводжується жахливою депресією, високою температурою, слабкістю, за важкістю воно прирівнюється до хіміотерапії під час онкозахворювань. Зі мною працюватиме психолог і лікар, який призначатиме препарати, що усуватимуть певні побічні дії, знеболюватимуть. Поки що мені зробили аналізи, вартість яких 10 тисяч доларів, незабаром здійснюватимуть біопсію печінки, а тоді вже – лікування.
Натомість Україна не має національної програми боротьби з хронічними вірусними гепатитами. Це спричинює зростання кількості хворих.
– Мій знайомий лікар, хворий на гепатит С, який проходив противірусну терапію в Україні, не витримав і покинув лікування. Натомість знаю багато позитивних прикладів у Канаді, коли люди виліковувалися і народжували здорових дітей, – продовжує жінка. – Якби влада виділила необхідні кошти, змогли би врятувати життя хоча б 20-30 людей.
Олександр ФЕДІВ, завідувач кафедри внутрішньої медицини та ендокринології БДМУ, зауважує, що організм не в змозі впоратися з вірусом самостійно. Тому лікування – єдиний спосіб, що дозволяє контролювати перебіг хронічного гепатиту С.
"Захворювання
може розвиватися
від 10 до 40 років"
– Людина може навіть не підозрювати, що хвора. Перебіг хвороби прихований. Найпоширеніші симптоми гепатиту – втома і слабкість, – зауважує Олександр Іванович. – Відомо мінімум шість типів вірусного гепатиту С (вони називаються генотипами), понад 50 підтипів. Це одна з причин, чому організм не може ефективно боротися з вірусом і чому поки що не винайшли вакцину проти цього захворювання.
Коли вірус гепатиту С проникає в печінку, він "завойовує" її клітини і починає розмножуватися. Внаслідок цього дедалі більшу кількість клітин замінює сполучна тканина. Симптоми захворювання не виявляються, доки не настане таке ушкодження печінки, при якому порушуються її функції. Цей процес може тривати від 10 до 40 років – залежно від швидкості прогресування хвороби. Точно спрогнозувати швидкість розвитку захворювання у конкретної людини неможливо.
– Гепатит С має багато шляхів поширення. Захворювання передається з кров’ю інфікованої людини, – зауважує Олександр Федів. – Спосіб зараження гепатитом С – чи то переливання крові, чи то застосування наркотиків або якийсь інший, який навіть неможливо згадати, – не впливає на перебіг захворювання. Але знання цих шляхів може допомогти захистити свою родину і друзів, а також себе від подібних інфекцій.
"Одна ампула "Iнтерферону" –
2700-2800 гривень"
– Трапляються випадки, коли стоматологи, гінекологи, хірурги, медсестри, санітарки заражаються гепатитом С. Причиною може бути навіть ненавмисний укол голкою, – каже лікар. – У людей, які вживають наркотики, як правило, разом із гепатитом С спостерігається і СНІД, і туберкульоз. На основі обласної клінічної лікарні створено Чернівецьке відділення "Асоціації з вивчення печінки". На обласному рівні обговорюється створення "Центру гастроентерології та гепатології".
– У Сумах, Харкові, Вінниці, Івано-Франківську вже є такі центри, виділяють кошти на лікування хворих на гепатит С. У нас це поки що в перспективі, – каже Олександр Федів. – Звичайна людина не може собі дозволити дороге лікування. Адже одна ампула "Інтерферону" коштує 2700-2800 гривень, а протягом місяця необхідно зробити чотири ін’єкції. Отож за рік лікування набігає дуже серйозна сума. Тому обов’язково повинна діяти державна програма.
Леся ТОКАРЮК

Гепатит С поширюється через:
роботу з кров’ю високого ступеня ризику (стосується медичних працівників);
рани, порізи, кров від носових кровотеч, менструальна, яка містить вірус;
внутрішньовенне введення ліків (при використанні загальних голок);
переливання крові;
гемодіаліз (метод фільтрації крові для пацієнтів з ураженням нирок);
статевий шлях передачі;
від матері до дитини при народженні (украй рідко);
пірсинг, татуювання з використанням забруднених голок, чорнила;
захоплення кокаїном та іншими наркотиками;
спільне користування бритвами, зубними щітками, манікюрними наборами, сережками, жувальною гумкою.

Де можна здати аналіз на виявлення гепатиту С у Чернівцях
Медична лабораторія "Сінево" – вул. Головна, 137, 1-й поверх
(Чернівецька обласна клінічна лікарня, приймальне відділення).
Медична лабораторія "Сінево" – вул. Червоноармійська, 230,
1-й поверх (обласний кардіологічний диспансер).
Медична лабораторія "Діла" – вул. І. Франка, 18, каб. 3.
Лабораторія обласної дитячої клінічної лікарні №2 –
проспект Незалежності, 98.
Обласний медичний діагностичний центр – вул. Стасюка, 5А.
Вірусологічна лабораторія обласної СЕС – вул. Шевченка, 55.
7-08-2009, 10:20
Коментарів 0 Переглядів 6 771

Теги -
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


«Зараз найгостріша фаза». Блог Ігоря Буркута
Зараз найактивніша фаза російсько-української війни, яка розпочалася ще у 2014 році
Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
ВІДЕО Переглянути все відео

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.