Тисячі людей, виїжджаючи на відпочинок на водойми, закидають вудочки, сподіваючись щось зловити. Однак риболовля потребує серйозного підходу, адже останніми роками риби значно поменшало, тож і зловити її стало важче.
Досвідом, як стати справжнім рибалкою, ділиться кандидат у майстри риболовного спорту, неодноразовий переможець риболовних змагань Олександр БОГАЧЕК (на фото).
– Підводний світ, як і наш, живе за своїми законами, – каже Олександр. – Як у нас є житлові масиви та безлюдні поля, так і під водою риба скупчується лише в певних місцях і пливе своїми маршрутами. Отож, щоб її зловити, треба на таке місце натрапити.
Не підгодуєш –
не зловиш
Можна випадково натрапити на період "жору", коли риба активно їсть і хапає все підряд. Але в більшості випадків її треба приманити. Для цього потрібен прикорм.
Прикорм може бути різним. Його можна приготувати самотужки за власним рецептом, а можна і придбати. Зараз у рибальських магазинах продають чимало видів прикорму за ціною від восьми гривень за кілограм. Але для річки чи ставка слід готувати різний прикорм – на течії він повинен бути важчим, тому до нього домішують глину.
Частину прикорму закидають у місце ловлі одразу, потім додають потроху впродовж риболовлі.
Донна вудка
Дуже поширеною серед рибалок залишається така донна снасть, як "резинка". Олександр Богачек вважає, що вона давно віджила. Зараз є більш ефективна снасть – фідер.
– "Резинка" добре спрацьовувала тоді, коли було багато риби, – переконаний спортсмен. – Адже при ловлі з "резинкою" можна було взагалі не підгодовувати рибу і щось упіймати. Тепер уже не ті часи.
Натомість фідер дозволяє підгодовувати риб на певній території і саме туди закидати гачок. Фідер – це снасть із використанням спеціальної годівнички-фідера. Годівничку набивають прикормом, закидають у воду – і так гачок на волосіні опиняється біля прикорму.
Загалом ця снасть дуже проста, але потребує певного вміння при закиданні. Фідери різної ваги дозволяють ловити в різних умовах і на різних відстанях від берега. Вмілі рибалки можуть закинути снасть на 100 метрів і далі.
Із власного досвіду Олександр знає, що на фідер можна ловити на Пруті, на Дністрі і на ставках. Лише для кожної водойми потрібно по-своєму підібрати снасть. Так, на озерах, де немає течії, годівнички використовують легші, а на Пруті, де є течія, – важчі.
Розпочинати риболовлю Олександр радить із пошуку "бровки" – тобто місця під водою з різким перепадом глибини. Це роблять важким тягарцем: закидаючи його подалі та підтягуючи до берега, "бровку" можна відчути. За допомогою "кліпси" на котушці чи маркера позначають потрібну довжину волосіні і потім закидають снасть в одне і те саме місце.
На фідер ловлять так звану "білу" рибу – тобто нехижу. У ставках це короп і карась, у Пруті швея, рибець, підуст, у водосховищі – лящ і плотва.
Поплавець
Найбільш поширена серед любителів снасть, яка загалом є складнішою за донну вудку. Адже при використанні фідера гачок завжди лежить на дні, а поплавцева снасть допускає чимало різних варіантів. Можна ловити з дна, "у півводи", з поверхні, що потребує відповідного налаштування снасті. А ще поплавці існують багатьох видів, під які потрібне різне оснащення.
Поплавцева снасть різноманітна і за своїм призначенням. Найчастіше нею ловлять "білу" рибу – всю, яка лише водиться у наших водоймах. Також можна впіймати хижака, якщо ловити на живця, наприклад, щуку.
Поплавцева вудка має багато різновидів. У махових снасть кріплять наглухо до вудилища, у "матчевих" використовують котушку для далекого закидання. Є й інші види.
Спінінг
Цей вид снасті іноді порівнюють із полюванням. Адже спінінгіст не чекає, коли до гачка підпливе риба, а шукає її, іноді проходячи не один кілометр. Ловлять спінінгом хижу рибу – у наших водоймах це окунь, найчисельніший серед хижаків, щука, судак, сом.
– Особисто я надаю перевагу фідеру, – розповідає Олександр. – А спінінгом ловлю лише рано навесні та пізно восени, коли інші вудки неможливо використати.
Для літа –
поплавець чи фідер
– Якщо мені випадає нагода порибалити, беру із собою дві вудки, – говорить спортсмен. – Це фідер і поплавцева махова. Зазвичай рибалю на ставку чи на Дністровському водосховищі. При активному клюванні риби взагалі можна ловити лише однієї вудкою. Тож на водоймі вже вибираю фідер чи махову, залежно від умов. Іноді закидаю фідер із розрахунку на велику рибу, яка клює рідко, а тим часом ловлю поплавцевою.
На думку Олександра Богачека, зараз ситуація з рибою не така вже й погана. Скажімо, у водосховищі можна впіймати більше і крупнішої риби (особливо ляща), ніж три-чотири роки тому. А завдяки платним ставкам, де орендарі розводять рибу, рибалки мають змогу відвести душу.
Кожен рибалка мріє спіймати свій "трофей". Для Олександра такими є щука на п’ять кілограмів та короп на 4,2 кілограма, яких він зміг зловити і зважити. Але справжній "трофей" ще попереду.
Ігор ДОВГАНЬ
ДЕ РИБАЛИТИ
Прут – рибалять як у межах міста, так і вище чи нижче за течією.
Платні ставки – найбільше у Новоселицькому районі.
Ставки УТМР – с. Луковиця Герцаївського, с. Банилів-Підгірний Сторожинецького районів.
Дністер – на течії в селах Брідок, Митків, Самушино Заставніського району.
Водосховище – села Коновка, Вороновиця, Макарівка, Грушівці Кельменецького, Кормань, Непоротове Сокирянського району.
6-08-2009, 10:15
0
8 069