За півроку в області удвічі зросла кількість проблемних прострочених кредитів. Нині вона становить 10 відсотків загального кредитного портфелю краю, повідомив Богдан КОВЧ, начальник обласного управління Нацбанку.
За словами самих банкірів, реальна ситуація гірша за офіційну статистику – у деяких банках не повертає позику кожен четвертий клієнт.
У Райффайзен Банку Аваль, за словами Євгенії КОНОПСЬКОЇ, керівника обласної дирекції банку, продовжили термін розрахунків чи пішли на інші поступки позичальникам кредитів на 96 мільйонів гривень. При цьому не підвищили ставки жодному клієнтові. А в багатьох випадках навіть пішли на зниження ставок у валюті – здебільшого для працівників держустанов, які надали довідки про зменшення зарплати.
– Ми поділяємо тих клієнтів, які потрапили до категорії проблемних боржників, на три великі групи, – розповів Андрій СТЕЦЕВИЧ, директор Чернівецької філії ПриватБанку. – Перша – ті, хто не платять з об’єктивних причин через те, що почали менше заробляти. З ними укладаємо відповідну угоду. Друга – це люди, які через причини, які склалися на ринку, не обслуговують свій борг і згодні на добровільну передачу банку майна, яке знаходиться під заставою. Третя – це категорія клієнтів, які вирішили з банком повоювати. Із такою категорію клієнтів ми нейдемо на компроміси, подаємо до суду, продаємо майно.
– Реструктуризація не може відбуватися поголовно, – прокоментував ситуацію Богдан Ковч. – Якщо банк усі ці кредити реструктуризує, звідки він візьме гроші, щоби повертати людям, у яких закінчуються депозити? Тобто якщо позичальники не погашатимуть хоча би певні суми, то ті вкладники, які хочуть отримати свої гроші, ніколи їх не отримають!
Тепер, за словами А. Стецевича, позики видаватимуться за зовсім іншою схемою. Відійде в минуле практика, коли клієнт міг позичити 50 тисяч доларів на джип, не залишивши банку ні копійки стартового внеску.
Надія МАКУШИНСЬКА
ТОЧКА ЗОРУ
Дурити банк можна безкарно
Ольга КОВЧ, КЕРІВНИК ФІЛІЇ "ПРОМІНВЕСТБАНКУ":
В Україні немає закону про захист кредиторів. На сьогодні немає жодного позичальника, який не повернув банку кредит, і через це сів до в’язниці! За кордоном такого не буває – якщо взяв кредит, то зобов’язаний повернути, а ні – опинишся у в’язниці. Нині, як показує практика, малозабезпечені, пенсіонери повертають кредит. А ті, хто їздять на дорогих авто, мають по десять будинків, чекають: а що мені банк зробить? Та нічого... А якби одного-другого посадили, третій би задумався.
4-08-2009, 10:42
0
1 684