Буковинці, які працюють за кордоном, за півроку приблизно на чверть зменшили суму грошових переказів додому. Відповідно це відчують на собі всі місцеві заклади торгівлі, освіти тощо, де осідає більшість заробітчанських доларів та євро.
За словами Богдана КОВЧА, начальника обласного управління НБУ, у січні-червні цього року зменшився, проти відповідного періоду минулого року, обсяг коштів, переказаних фізичними особами з інших країн. Якщо у першому півріччі 2008 року через банківські установи області було виплачено майже 66 мільйонів доларів та 18 мільйонів євро, то цього року – 42 мільйони доларів та майже 18 мільйонів євро. Зі зменшенням заробітчанських надходжень поменшало роботи й в обмінниках. За півроку обсяги обмінних операцій зменшилися, порівняно з відповідним періодом 2008 року, удвічі.
Збідніння заробітчан позначиться на всіх – від місцевих виробників цегли до продавців продуктів, вважає економіст Євген ЖИТАРЮК.
– Насправді дуже суттєво знизилися надходження з Росії, звідти відбувся відтік людей, особливо будівельних професій, – каже фахівець. – В Іспанії, Італії, Португалії відсотків 5-10 наших людей втратили роботу. Звичайно, ті, хто мав легалізацію, намагалися якось працевлаштуватися, навіть на менш вигідні умови. А ось частина людей, скажімо, у Хотинському районі, повернулася додому із Чехії, Польщі та інших країн. Окрім того, реально зменшилися зарплати в європейських країнах. Мабуть, кожен другий заробітчанин, який отримував по тисячі-півтори євро, втратив 100-200 доларів від зарплати. І перевізники підтверджують, що менше стало передач від заробітчан.
Зменшення надходжень від заробітчан, на думку економіста, – суттєва втрата для області. Адже ці кошти тут вкладали в будівництво, товари, освіту тощо. А загальна сума щорічних заробітчанських вливань – більше сотні мільйонів на рік лише за офіційними даними – це дуже серйозна цифра, навіть у порівнянні з бюджетом області.
Надія МАКУШИНСЬКА
ДУМКА РОБОТОДАВЦІВ
Стелла СТАНКЕВИЧ, ГОЛОВА ПРАВЛІННЯ ФАБРИКИ "ТРЕМБІТА":
З одного боку, це добре, що заробітчани вкладають гроші в економіку області. А з іншого – скільки їхніх родичів сидять удома й просто розтринькують ці гроші, самі ніде не працюють. Тепер дуже багато людей ніде не працюють, проводить ночі на дискотеках чи деінде. Як наслідок – і місцевим роботодавцям важко знайти працівників,
і багато соціальних проблем”.
Василь МОРОЗ, ГЕНЕРАЛЬНИЙ ДИРЕКТОР "ЧЕРНІВЦІЖИТЛОБУД":
Якби не було заробітчан, не було би будівельної галузі в області. Одиниці місцевих бізнесменів можуть купити квартиру. А так – ми живемо за мозолі тих людей, які по 14 годин на день працюють за кордоном. Заробітчани насамперед вкладають гроші в нерухомість, купують квартири й собі, і дітям, і навіть онукам. Телефонують з Італії, Греції, Португалії, Іспанії, США тощо. Якось дізнаються номер телефону, навіть мобільний. Трапляється, о 03.00 будять і кажуть, що хочуть квартиру купити”.
4-08-2009, 10:41
0
2 171