Відпустка – це час відпочинку, який обчислюється в календарних днях і надається працівникам зі збереженням місця роботи та заробітної плати.
Право на відпустки мають усі громадяни, які перебувають у трудових відносинах із підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності й виду діяльності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи.
Законом України "Про відпустки" передбачено наступні види щорічних відпусток:
основна відпустка;
додаткова відпустка за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці;
додаткова відпустка за особливий характер праці;
інші додаткові відпустки, передбачені законодавством.
Щорічну основну відпустку надають працівникам для відновлення працездатності тривалістю не менше, ніж 24 календарні дні, за відпрацьований робочий рік, який відраховують із дня укладення трудового договору.
Святкові та неробочі дні не враховують при визначенні тривалості відпусток.
Лісники та науковці відпочивають довше
Окремим категоріям працівників надають щорічну основну відпустку більшої тривалості. Так, промислово-виробничому персоналу вугільної, сланцевої, металургійної, електроенергетичної промисловості, а також зайнятому на відкритих гірничих роботах тощо надається щорічна основна відпустка тривалістю 24 календарні дні зі збільшенням за кожні два відпрацьовані роки на два календарні дні, але не більше 28 календарних днів. Працівникам лісової промисловості та лісового господарства, державних заповідників, національних парків, що мають лісові площі, лісомисливських господарств, постійних лісозаготівельних і лісогосподарських підрозділів інших підприємств, а також лісництв надають щорічну основну відпустку тривалістю 28 календарних днів.
Особам віком до 18 років надається щорічна основна відпустка тривалістю 31 календарний день.
Керівним, педагогічним, науково-педагогічним працівникам освіти та науковим працівникам надають щорічну основну відпустку тривалістю до 56 календарних днів.
Інвалідам першої та другої груп надають щорічну основну відпустку тривалістю 30 календарних днів, інвалідам третьої групи – 26 календарних днів.
Сезонним і тимчасовим працівникам відпустку надають пропорційно до відпрацьованого ними часу.
Державні службовці згідно з законом про державну службу мають право на відпустку тривалістю 30 календарних днів.
Додаткові відпустки за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці тривалістю до 35 календарних днів надають працівникам, зайнятим на роботах, пов’язаних із негативним впливом на здоров’я шкідливих виробничих факторів, за списком виробництв, цехів, професій і посад, затвердженим Кабміном.
Додаткову відпустку до 35 календарних днів за особливий характер праці надають окремим категоріям працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я. Перелік таких робіт вказано у відповідному списку виробництв, робіт, професій і посад. Особливі природні географічні й геологічні умови праці властиві гірським населеним пунктам, робота в яких дає право на додаткову відпустку.
Додаткову відпустку тривалістю до семи календарних днів надають працівникам із ненормованим робочим днем згідно зі списками посад, робіт та професій, визначених колективним договором, угодою. Загальна тривалість щорічних основної та додаткових відпусток не може перевищувати 59 календарних днів, а для працівників, зайнятих на підземних, гірничих роботах, – 69 календарних днів. Наприклад, загальна тривалість основної та додаткової відпусток, що надають медикам, становить 31 календарний день.
На море можна їхати, пропрацювавши півроку
Щорічні основна та додаткові відпустки повною тривалістю у перший рік роботи надають після шести місяців безперервної роботи на підприємстві.
Щорічні відпустки за другий та наступні роки можуть бути надані працівникові в будь-який час відповідного робочого року.
На прохання працівника, щорічну відпустку може бути поділено на частини за умови, якщо основна безперервна її частина становитиме не менше 14 календарних днів.
Жінці, яка працює і має двох і більше дітей віком до 15 років або дитину-інваліда, жінці, яка всиновила дитину, батькові, який виховує дитину без матері (в тому числі й у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла під опіку дитину, за їхнім бажанням, щорічно надають додаткову оплачувану відпустку тривалістю п’ять календарних днів без урахування вихідних.
Надія ВАСИЛИШИН
4-08-2009, 10:34
0
3 997