Волонтери з Австрії, Німеччини, Польщі, Росії, Білорусі, а також студенти Чернівецького національного університету вже тиждень прибирають єврейський цвинтар на вулиці Зеленій. Усі волонтери – студенти або нещодавні випускники вищих навчальних закладів.
Коли кореспондент "МБ" навідалася на кладовище, було спекотно. Це була 12.00 – час ланчу. Волонтери сиділи у затінку і розважалися, обмінюючись враженнями про кладовище. "Загадкове кладовище", – сказав хтось. "А рослин все-таки шкода", – додали інші.
Трохи відпочивши, знову взялися до роботи – зрізали кущі, громадили, очищали могили.
– Давно хотіла поїхати за кордон, особливо до Східної Європи, – зізнається Бірга ГЕБХАРДТ із Німеччини. – Тож поїздка до України стала для мене гарною нагодою побувати за кордоном. Справді, тут трохи спекотно, але загалом почуваюся нормально. Перше, що подумала, коли прийшла на кладовище: "Як люди могли забути про це місце?" Загалом мені подобається ваша країна і її мешканці, вони дуже товариські. Щоправда, не знаю ні української, ні російської мов, і мені трохи складно порозумітися з ними.
– Уже рік працюю волонтером у Львові, – розповідає Таня ТІЛЕ з Німеччини. – Тепер приїхала до Чернівців. Вважаю, що прибирання кладовища – це важливо. Адже тут стільки старовинних надгробків і поховано багато відомих людей… У Німеччині нема що прибирати, там усі кладовища чисті.
– Нас тут гарно годують, живемо у гуртожитку з усіма зручностями, – розповідає Ілля ЗАБРОДСЬКИЙ з Криму. – Єдине, що погано, так це що у перші два дні роботи у всьому місті не було води. Ми прийшли з кладовища брудні, а помитися нічим. Найбільшим шоком це було для іноземців. Але ми відшукали стару румунську криницю з крижаною чистою водою і поливали одне одного з відра. Було так класно!
– Разом із волонтерською групою ми проходимо літню мовну практику, – пояснює студент факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету Тарас МИЦАК. – Це можна назвати міжнародним літнім табором. Іноземних волонтерів – 17, українських студентів – десятеро. Працюємо на кладовищі з 9.00 до 13.30, потім волонтери йдуть на екскурсію Чернівцями або слухають доповіді про історію нашого міста, які ми для них готуємо.
Як пояснила директор міського комунального підприємства "Історико-культурний заповідник "Кладовище по вулиці Зеленій" Анжела НІКОЛАЄВА, волонтери прибирають ту частину єврейського цвинтаря, де поховані видатні громадські діячі австрійського періоду Чернівців. Наприклад, перший єврейський бургомістр Чернівців у 1905-1907 роках Едуард Райс, сенатор Якоб Гех, президент торговельно-промислової Палати Буковини Вільгельм Тіттінгер, лідер соціал-демократичної партії Буковини Якоб Пістінер. "Територію розміром гектар прибрали наші працівники, – каже Анжела Ніколаєва. – Робили це три місяці. Зараз волонтерам також допомагають наші працівники. Загалом кладовище має понад 14 гектарів".
Галина МАРКІВ
28-07-2009, 10:45
0
2 878