Праця без вихідних, робочий день по 10-12 годин – таке сьогодні трапляється досить часто. Як захистити свої права працівникам, які замість норми 40 годин щотижня проводять на робочому місці значно більше часу, розповів Віктор ГРУШЕВСЬКИЙ, начальник територіальної державної інспекції праці, Головний державний інспектор праці у Чернівецькій області:
– До інспекції праці зверталися робітники, яким не оплачували роботу у святкові дні. Наприклад, охоронці. У такому випадку ми звіряємо дані, записані у табелі обліку робочого часу. Якщо працівник відпрацював 220 чи 240 годин за місячної норми 168 годин, даємо припис керівникові підприємства оплатити понаднормовий робочий час. Але перевіркою на підприємстві інспекція праці не займається. Робітник може звернутися до органів прокуратури чи відділу УМВС по боротьбі з економічною злочинністю. Ці органи мають право брати пояснення в інших робітників та керівництва. Якщо за свідченнями інших працівників встановлено факт понаднормової роботи, тоді передбачено відповідні дії.
Захистити себе від понаднормової роботи працівник може тільки за пунктами трудового договору та за записами у табелі. Є поняття підсумованого робочого часу. Якщо особа працює цілодобово, оплату перевиконаних годин проводять наприкінці кварталу чи півріччя. Наприклад, цього місяця ви відпрацювали 168 годин, попереднього – 150, а наступного 180 годин. Кількість годин сумується. Погодинну ставку множать на кількість відпрацьованих годин. Якщо є години понаднормової роботи, які передбачені трудовим договором, здійснюється їхня оплата. Проте охоронцям відгули не надають – лише доплачують за наднормову роботу.
Юлія ПОПОВИЧ
28-07-2009, 10:30
0
2 734