На проспекті Незалежності – від вулиці Стасюка до Червоноармійської – планують знести всі дерева на центральній алеї і на вісім метрів зробити добудови до існуючих будинків, де розміщуватимуться магазини та офіси. Ще минулого року архітектор В’ячеслав Обнявко розробив відповідний проект реконструкції Проспекту, який затвердила містобудівна рада. Проектна фірма "Гранд-проект" представила свою концепцію, згідно якої дерева не зноситимуть і тільки на метр продовжать вітрини магазинів, проте її відхилили. Ще минулоріч ми цікавилися думкою мешканців Проспекту. І вони одноголосно заявили, що не дадуть зносити дерева, стануть на їхній захист усім мікрорайоном. На деякий час справа про реконструкцію Проспекту затихла. Та нещодавно підприємці, які мають на Проспекті магазини чи викупили квартири на перших поверхах будинків, знову заявили про свої плани і навіть звернулися за підтримкою до депутатів міської ради.
– Звичайно, підприємці зацікавлені в тому, аби отримати якнабільше площ під торгівлю, а мешканці виступатимуть проти знесення дерев і будівництва, – прокоментував ситуацію головний архітектор міста Сергій ГОМОНОВИЧ. – За ініціативою депутатів було створено комісію, до якої входив і я, яка займалася розглядом цього питання. Ми виїжджали на проспект Незалежності, пройшлися від вулиці Стасюка до Червоноармійської, оглянули всі будинки. Пропозиції були неоднозначні. Скажімо, автор проекту В’ячеслав Обнявко захищав свою ідею, казав, що дерева потрібно знести, бо вони тут тільки заважають. Думки депутатів розділилися: хтось виступав за добудови, хтось – проти. Особисто я вважаю, що треба шукати компромісний варіант, який би задовільняв і підприємців, і мешканців. Однозначно, що зелену зону потрібно повністю зберегти, не зносити жодного дерева. А добудову можна продовжити щонайбільше на три метри, а не на вісім, як цього вимагає проект. Підприємці вже частково переобладнали приміщення, зробили окремі входи до них. Тому в жодному разі не слід давати дозвіл на комплексну добудову. Адже не всі мешканці других поверхів погоджуються на те, щоби під їхніми вікнами робили тераси. Тут збиратиметься вода після дощу, бруд, їм доведеться це споглядати і цим дихати. У крайньому випадку інвесторам доведеться за власний рахунок переробляти балкони та оновлювати покрівлю, як це зробили в будинку №113 на проспекті Незалежності. Перш ніж виносити це питання на розгляд сесії міської ради, потрібно обов’язково обговорити його з мешканцями і врахувати їхню думку.
Проти знесення дерев на Проспекті й інженер з озеленення міського тресту зеленого господарства Алла ХОМУТОВСЬКА. "Зелені наадження тут слід обов’язково зберегти, – переконана Алла Костянтинівна. – Коли забудовували Проспект, спеціально заклали широкі зелені алеї, щоби вони захищали житловий масив від шуму і транспортних викидів. Якщо знести дерева, це все піде на будинки. На алеї ростуть катальпи, туї, сріблясті ялинки. Їх неможливо пересадити, бо вони вже не приживуться, отож доведеться просто зрубати. Подібна історія була, коли робили прибудови до будинків на Проспекті на протилежному боці – біля Будинку побуту. Тоді знесли туї і катальпи. У нас не запитують дозволу, коли в місті зносять дерева. Для цього в житлово-комунальному департаменті є спеціальний відділ.
Начальник міського управління комунального господарства, депутат міської ради Ярослав КУШНІРИК вважає, що потрібно змінити порядок надання дозволів на будівництво в Чернівцях. Адже зараз про дерева на земельній ділянці згадують в останню мить, коли інвестор вже отримав усі дозволи. "Спочатку департамент містобудівного комплексу та земельних відносин дає підприємцеві дозвіл на початок будівництва, закріплює за ним земельну ділянку, виносить це питання на затвердження сесії міської ради. До нас інвестор приходить уже з готовим рішенням. Тобто нас просто змушують давати дозвіл на знесення дерев, що цілком неправильно, – запевнив Ярослав Денисович. – Таким чином ми стаємо крайньою інстанцією і на нас сипляться всі звинувачення мешканців. Якщо ж ми відмовляємо в дозволі, нас тягають по судах. Скажімо, так було, коли ми не дозволили зносити сріблясті ялинки на Центральній площі, де повинні були розпочати будівництво торгового центру. Інвестор подав на нас в суд і виграв його. Ми в свою чергу подали апеляцію, тепер чекаємо, чим це все закінчиться. Щоби подібне не повторювалося, нас повинні залучати ще з самого початку. Наші фахівці попередньо оглянуть всі зелені насадження на земельній ділянці, яку виділяють під забудову, оцінять їхню вартість та значення, вирішать, чи можна їх зносити. Відповідно можна буде надавати чи ні дозвіл на будівництво".
Надія БУДНА
Голос народу
Чи треба заради будівництва зносити дерева?
Оксана, лікар:
– Я категорично проти. Проспект Незалежності є центром нових Чернівців, тому тут повинно бути багато зелені. Ця алея з рідкісними катальпами, які дуже гарно цвітуть, подобається всім мешканцям. У місті і так багато магазинів, навіщо ще будувати нові. Треба спочатку заповнити відвідувачами ті, що є.
Дарія Іванівна, пенсіонерка:
– Дуже негативно ставлюся до того, аби зносити дерева. Це не можна робити в жодному разі. На Проспекті – двосторонній рух, багато машин, тому без дерев люди будуть просто задихатися. Я проживаю тут 36 років і пам’ятаю, як мешканці допомагали садити ці дерева, доглядали за ними. Ми не дамо цього зробити.
Богданчик, шість років:
– Не хочу, щоби зрубували ці дерева. Ми з мамою часто гуляємо тут, сидимо на лавці в тіні. Мені подобається, коли цвітуть катальпи великими білими квітками. Я люблю квіти, траву, кущі. А коли поставлять тут асфальт, мені не буде подобатися. У магазини я теж не люблю ходити, мені все купує мама.
Ігор, комп’ютерник:
– Однозначно, що дерева потрібно залишити. Їх і так у Чернівцях – дедалі менше і менше. Ми часто гуляємо по цій алеї з маленьким сином. Якщо пішохідна доріжка переміститься до самої траси, дитину вже не пустиш побігати. А нових магазинів не потрібно, їх і так багато. Скрізь висять оголошення, що їх здають в оренду.
23-07-2009, 10:44
0
2 177