– Першу дитину краще народжувати у віці від 20 до 25 років, – вважає 28-річна Вікторія. – Чим старшою стає людина, тим важче їй чимось жертвувати заради дитини – кар’єрою, розвагами. Зате другу дитину можна народити до 40 років, це зміцнить сім’ю.
– Народжувати варто до 30 років, – розмірковує 22-річна Валерія. – Хоча вік значення не має. Важлива готовність і фінансова стабільність.
А що думають медики?
– Оптимальний вік жінки для народження дитини – від 20 до 35 років, – стверджує акушер-гінеколог Чернівецького пологового будинку №2 Оксана ЦУРКАН. – З віком часто виникають проблеми із заплідненням, є загроза викидня або невиношеного плоду. Збільшується також імовірність патологій у дитини – генетичних порушень, вади серця, синдрому Дауна. Зростає і ризик ускладнень, пов’язаних із плацентою. Найбільш поширеним із них є передлежання плаценти – стан, при якому плацента частково або повністю закриває отвір шийки матки. Дослідження вчених Каліфорнійського університету показали, що у жінок віком за 40 років, які народжують вперше, це ускладнення виникає у вісім разів частіше, ніж у віці 20-30 років.
– За даними деяких досліджень, жінки, які відтягують народження першої дитини до 35 років і пізніше, зазнають підвищеного ризику народження дитини з малою вагою (менше 2500 грамів) або передчасних пологів (раніше за 37 повних тижнів вагітності), – продовжує Оксана Цуркан. – Цей ризик помірно, але невпинно зростає з віком жінки, навіть якщо у неї немає хронічних захворювань, таких, як цукровий діабет чи гіпертонія.
Хоча досягнення медицини дозволяють жінкам вагітніти і в 40 років. Головне – дитина повинна бути планованою та бажаною! Щоби вчасно виявити відхилення у розвитку дитини чи хворобу матері, при якій вагітність протипоказана (діабет, захворювання серцево-судинної системи тощо), потрібно стати на облік у жіночій консультації до 12 тижнів вагітності.
Майбутнім матерям
варто дотримуватися певних правил
за кілька місяців до зачаття та впродовж перших чотирьох місяців вагітності щоденно приймайте полівітаміни, що містять 400 міліграмів фолієвої кислоти та вітамін В – це допоможе запобігти певним вадам розвитку головного та спинного мозку плоду;
харчуйтеся здоровою їжею, вживайте продукти, багаті на фолієву кислоту – апельсиновий сік, зелені листові овочі (шпинат). Ще до запліднення варто стежити за масою тіла і досягти вашої ідеальної ваги, яка відповідає вашому зросту;
до зачаття пройдіть медичне обстеження і отримуйте регулярний лікарський нагляд упродовж усієї вагітності;
не вживайте жодних алкогольних напоїв;
не паліть;
не вживайте жодних ліків, окрім тих, що призначає лікар. Обов’язково повідомляйте лікарів про свою вагітність.
Тести, які варто пройти до початку вагітності
ГРУПА КРОВІ І РЕЗУС-ФАКТОР
Визначення групи крові та її резус-належності – обов’язкове дослідження, яке дозволяє прогнозувати і запобігти виникненню імунного конфлікту між кров’ю матері та дитини. Цей тест слід пройти і чоловікові.
БІОХІМІЯ КРОВІ
Комплекс аналізів, що дозволяє докладно дослідити функціонування внутрішніх органів: печінки, нирок, підшлункової залози. До цього списку варто додати тест на вміст глюкози у крові, який визначає наявність/відсутність ознак цукрового діабету.
ІНФЕКЦІЇ
Лікарі рекомендують пройти специфічні аналізи на наявність цілої групи інфекцій. Збудники, які їх викликають, можуть стати перешкодою для здорової вагітності.
ТОКСОПЛАЗМОЗ
Токсоплазмоз – одне з тих захворювань, якими хворіють раз у житті і так легко, що часто цього навіть не помічають. Але якщо зараження матері збіглося з вагітністю, можуть виникнути проблеми. Тому хвороба, виявлена в активній стадії, потребує лікування.
Галина МАРКІВ