Жодний сучасний ремонт не обходиться без гіпсокартону. Конструкціями з нього можна оздобити майже будь-яку поверхню. Крім того, гіпсокартон рятує, коли ремонт потрібно зробити швидко.
Гіпсокартонні листи використовують і для вирівнювання поверхонь, і для втілення складних дизайнерських проектів, і як основу для зведення перегородок.
За словами чернівецького майстра Дмитра ПИТЛЮКА, гіпсокартонні конструкції монтувати набагато швидше і простіше, ніж, наприклад, штукатурити поверхню. Крім того, термін служби таких конструкцій довший, ніж звичайних поштукатурених. Але штукатурка – матеріал перевірений часом і має своїх прихильників, хоч робота – мокра та триваліша.
– Гіпсокартон ще називають сухою штукатуркою, тобто під час ремонтних робіт не потрібна вода, – каже Дмитро. – Плити ріжуть, гнуть, і з них можна зліпити практично будь-що. Також гіпсокартон має невелику вагу, тому не дає значного навантаження на поверхню. Для оздоблення у старих будинках такі плити дуже ефективні.
Гіпсокартон буває різних розмірів, завтовшки 8-24 мм. Основа листа – гіпс, облицьований картоном, що виконує роль армуючого каркасу і підходить для нанесення майже будь-яких оздоблювальних матеріалів: керамічної плитки, шпалер, фарби тощо.
Де використовують гіпсокартон
СТІНИ. Один із найрозповсюдженіших способів використання гіпсокартону – облицювання стін. Таким чином дуже швидко майстри отримують бездоганно рівні поверхні. Після чого їх можна обклеїти шпалерами або просто пофарбувати.
Завдяки гіпсокартону стіни можна зробити цікавішими, наприклад, із заглибленнями, так звані фальшніші. У них можна розташувати статуетки, фото, світильники.
Під гіпсокартонне облицювання майстри можуть сховати опалювальні прилади, труби, кабелі та будь-які інші комунікації. За потреби, доступ до них досить простий.
СТЕЛЯ. Гіпсокартонні стелі облаштовують у різних кімнатах – від світлиці до дитячої.
Підвісні стелі із гіпсокартону дають можливість не тільки вирівняти поверхню, але й сховати проблемні міжпанельні шви та комунікації. Якщо дозволяє висота приміщення, стелю можна зробити багаторівневою з оригінальним вбудованим освітленням. Також завдяки підвісній стелі дизайнери вирішують ще одну проблему – зонування кімнати.
ПІДЛОГА. Гіпсокартонні листи інколи використовують для підготовки підлоги під покриття.
ДЕКОРУВАННЯ. З гіпсокартону можна вирізати або вигнути різноманітні елементи, тому він дуже популярний для створення декоративних форм. Таким чином можна вигадати поверхні різних, навіть чудернацьких, форм, створити оригінальні переходи з однієї площини в іншу, криволінійні поверхні, пілястри, карнизи тощо.
АРКА. У вологому стані листи гіпсокартону досить пластичні, їм легко надати потрібної форми. Після висихання твердість матеріалу поновлюється. Гіпсокартонні арки нині досить розповсюджені через простоту монтажу, порівняно з іншими матеріалами.
ПЕРЕГОРОДКИ. Завдяки простоті монтажу і невеликій вазі гіпсокартон дозволяє швидко вирішити проблему перепланування приміщення. Ефектно виглядає, наприклад, перегородка сходинками, вона зонує простір і одночасно є декоративним елементом – на сходинки можна поставити вазони, вазочки, сувеніри.
Марина КАРАСЬОВА