Субота, 03 травня 2025

«Через Прут перебралися за допомогою канатів»

у номері / суспільство
3 637
0
До Чернівців на відзначення 65-ої річниці визволення міста 29 березня приїхало четверо ветеранів з інших регіонів, які визволяли місто: Костянтин Цибіногін – із Хмельницького, Василь Батченко – з Вінниці, Степан Макаренко – з Луганська, Анатолій Зарва – з Черкас.
– Я тоді був старшим сержантом, механіком-водієм танка Т-34 31-го танкового корпусу, яким командував генерал-лейтенант Гетьман. До Чернівців ми рухалися вночі з боку Тернополя, – пригадує Анатолій ЗАРВА. – Підійшли до Пруту, з труднощами перебралися на протилежний берег за допомогою канатів. У районі залізничної станції наш батальйон потрапив під неочікуваний артобстріл німецьких танків, які затаїлися неподалік. Нам було завдано великих втрат: приблизно четверта частина машин вийшла зі строю – майже 33 танки. У наш танк теж влучили два снаряди, один радист загинув, ще одного поранило. Ми з командиром вистрибнули через люки. Пізніше разом з іншими танкістами нас направили у похідну армійську майстерню з ремонту танків, яка знаходилася на околиці міста. Вже на другому танку я проїжджав у районі тодішніх червоних казарм, із люка бачив лише кладовище. У самому центрі міста я тоді так і не побував. Вперше побачив Чернівці, коли мене запросили на святкування 60-ліття визволення. Ми тоді приїхали вдвох із сином. Ваше місто нам надзвичайно сподобалося. Весь день ми ходили вулицями, дивилися на будинки, милувалися. Я сказав синові: "Я тут воював, а не бачив цієї краси".
Пригадує визволення Чернівців і Василь БАТЧЕНКО: "Це було дуже страшно: стріляли, холодно, болото, дощ падав. Я був радистом танкової переносної радіостанції, ще дуже молодим – лише 21 рік. Та за форсування ріки Дністер уже отримав орден Слави. Я бачив танк Нікітіна, який перший увірвався до Чернівців і підбив сім ворожих машин. Запам’яталося, як добре зустрічали нас
місцеві жителі, допомагали перев’язувати поранених, годували. У Чернівцях відтоді не був жодного разу, це вперше приїхав і одразу ж закохався у ваше місто. Воно дуже гарне, і я пишаюся, що визволяв його".
– 25 березня 18 танків, у тому числі й наш, форсували Дністер. До Чернівців залишалося десь 50 кілометрів, – пригадує тодішній командир відділення автоматників на танку Костянтин ЦИБІНОГІН. – Командирам наказали не вв’язуватися в бої, а прямувати до міста. Наш танк послали вперед. Ми побачили німецьких радистів на телеграфних стовпах, які ремонтували зв’язок. Вони від несподіванки почали падати додолу.
– Я був командиром танка Т-34 64-ої танкової бригади, – розповів Степан МАКАРЕНКО. – Під Чернівцями мій танк підбили, він згорів. На щастя, весь екіпаж залишився живим. Тому в місто ми увійшли пішки вночі 29 березня. Воно було в диму, чулися постріли. Вранці стало трохи тихіше, а до вечора взагалі затихло. Бачив німецьких військовополонених, яких вели вулицею. Місто тоді не встиг добре розгледіти, тим більше, що нас швидко забрали звідси. А коли приїхав на святкування 60-ліття визволення Чернівців, відкрив для себе старовинну красу та архітектуру міста.
Надія БУДНА
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:
Читають Коментують