Пенсійний вік в Україні не змінюватимуть. Чоловіки надалі отримуватимуть право на заслужений відпочинок у 60 років, жінки – в 55. Українці і так до пенсії ледь доживають.
– Сьогодні немає підстав говорити про зміну пенсійного віку, – запевняє Михайло РОМАНІВ, начальник Головного управління Пенсійного фонду в області. – Насправді вимога Міжнародного валютного фонду про збільшення пенсійного віку щороку на півроку була. Але це суто арифметичний підхід до економіки та суспільства, де не враховано стан здоров’я і рівень життя українців. Якщо нині в нас середня тривалість життя чоловіків – 63-65 років, а жінок – 75-77, хіба можна говорити про зміну пенсійного цензу? На жаль, ситуацію використовують політики, щоби викликати в людей занепокоєння, і не думають про наслідки. Спочатку потрібно створити такі стандарти життя, за якими люди житимуть не менше 80 років.
Пенсійний вік в інших країнах вищий: і 63 роки, і 67, але Україна, наприклад, посідає перше місце в Європі за смертністю чоловіків працездатного віку. На Буковині серед померлих торік чоловіків – третина до пенсії так і не дожила.
Окрім моральної проблеми щодо зміни пенсійного віку є ще й економічні перепони. Якщо люди зараз отримують мізерну зарплатню і багато хто працює в тіні, а безробітних стає дедалі більше, то підвищення пенсійної планки може загострити ситуацію.
За словами Ярослава КИРПУШКА, директора Буковинського центру реконструкції та розвитку, із суто економічної точки зору, підвищення пенсійного віку – завжди виправдано, адже це економія бюджетних коштів, а виходячи із соціально-демографічних реалій – ситуація зовсім інша. Вікове питання поставало вже багато разів, саме тоді, коли з наповненням скарбниці ставало сутужно.
Та, мабуть, найсерйозніша передумова для зміни пенсійного віку – демографічна ситуація.
– Демографічна ситуація дуже непроста, нині в області маємо 237 тисяч пенсіонерів і 238 тисяч офіційно зареєстрованих працездатних осіб, – розповідає Михайло Романів. – І ще є приблизно 130 тисяч працездатних, які "випадають" з офіційного списку. Тобто це люди, які працюють у тіні або не працюють взагалі, чи заробляють від випадку до випадку.
За оцінками експертів, до 2015 року 1,5 пенсіонера припадатиме на одного статистичного працездатного громадянина. А в Кельменецькому районі вже зараз кількість пенсіонерів в 2,7 разу перевищує чисельність офіційно зареєстрованих працездатних мешканців.
Марина КАРАСЬОВА
24-03-2009, 10:02
0
3 504