Американська письменниця і психолог Кора Шварц народилася 21 березня 1942 року. Саме тоді не стало письменниці Ольги Кобилянської. Тепер американка вважає, що в неї переселилася душа буковинки. Такий висновок Кора зробила після відвідин Чернівецького літературно-меморіального музею Ольги Кобилянської та ознайомлення з її творчістю.
– 1998 року ми вперше приїхали з чоловіком до Чернівців, звідки він родом, – розповіла Кора ШВАРЦ кореспондентові "МБ" під час одного зі своїх візитів до нашого міста. – Хоча ми зустрілися з ним в Америці, де й одружилися, він багато розповідав мені про місто свого дитинства та юності. Згадував Буковину – високі гори, стіжки сіна, гарних гуцулів у вишитих сорочках із сокирками. Навіть не бачачи цього, я закохалася у ваш край. Він обіцяв повезти мене до Чернівців, але все якось не виходило. А коли тяжко захворів, дуже захотів ще раз побачити рідні місця. Тоді ми нарешті зібралися і приїхали. Якось падав сильний дощ, ми не могли нікуди піти. Дивлячись у вікно, я звернула увагу на невеликий будинок навпроти, куди часто заходили люди. Запитала в господині, що там знаходиться. Вона сказала, що музей відомої письменниці. Оскільки я сама пишу книжки, вирішила піти туди. Про Ольгу Кобилянську до того ніколи не чула. Коли зайшла до музею, одразу ж звернула увагу на портрет жінки в чорному. Мені вона здалася добре знайомою.
Повернувшись додому в США, Кора Шварц надіслала запити в американські бібліотеки про Ольгу Кобилянську. На жаль, її книжок у перекладі англійською не виявилося. Тоді жінка звернулася до найбільшої муніципальної бібліотеки Нью-Йорка. І через два місяці отримала чималий пакунок з книжками. Так вона дізналася, що народилася того дня і року, коли не стало буковинської письменниці.
– Мене це надзвичайно вразило. Я давно цікавлюся теорією реінкарнації, тому повірила, що в мене переселилася душа Ольги Кобилянської.
Відтоді Кора Шварц почала серйозно цікавитися творчістю Ольги Кобилянської, листуватися з людьми, які теж захоплювалися письменницею. Про буковинку вона розповідала всім своїм знайомим і друзям. Кора профінансувала видання англійською мовою новели "Природа", яка її дуже зацікавила. Вона ще двічі приїжджала до Чернівців після смерті чоловіка, побувала в селі Димка Глибоцького району, де проживала Ольга Кобилянська. Навіть створила сайт українською і англійською мовами, який назвала "Куток Ольжиної мрії". На ньому Кора вмістила розповідь про Буковину, власні фотографії, зроблені під час своїх візитів, твори американських та буковинських письменників.
Неподалік Нью-Йорка, біля підніжжя гір Кетскілз, які нагадують Карпати, Кора Шварц відкрила літературно-мистецький притулок, який назвала іменем буковинської письменниці. Це кілька дерев’яних будиночків, де можна жити і творити самотнім людям.
– У моєму притулку все просякнуте духом Ольги Кобилянської, – розповіла Кора. – Її портрети є в кожному будиночку. Тут можна ознайомитися з перекладами деяких її творів англійською. Кімнати я прикрасила сувенірами, привезеними з Буковини. Навіть меблі намагалася придбати подібні на ті, які побачила в музеї в Чернівцях. Взимку тут можна кататися на ковзанах та лижах, а влітку – на човнах і конях. Гадаю, Ользі Кобилянській мій притулок теж сподобався б.
28-11-2008, 11:15
0
3 941