Після паводка знову заговорили про незаконний вибір гравію і піску із заплав річок як одну з причин, що призвела до збільшення збитків від стихійного лиха. Кореспондент “МБ” побував у рейді з інспекторами обласної екоінспекції. Вирушили на береги річки Сірет у межах Глибоцького району, щоби виявити несанкціоновані вибірки гравійно-піщаної суміші. Рейд здійснювали головні спеціалісти відділу контролю за використанням і охороною водних об’єктів та надр Державної екологічної інспекції в області Вадим ДУДЧАК та Юлія ГІРАК.
Поблизу села Тереблече ми помітили вантажівку із піском, що виїжджала із польової дороги, яка веде до річки. Це була машина підприємства “Техно+”, яке має дозвіл на здійснення руслорегулюючих робіт. Але, проїхавшись слідами машини, побачили місце, де саме здійснювали вибірку піску - до русла ще досить далеко. Тобто, роботи здійснювалися з порушенням проекту. Проте на місці видобутку нікого не було. А значить вина порушника не може бути доведена, хоча вона й очевидна.
У селі Сучевени на березі Сірету стоять чотири вантажні машини та екскаватор. Проте жодних робіт вони не здійснюють. Люди, які там є, переконують нас, що просто приїхали відпочити на річку і не планують нічого вантажити. Довести їх провину – неможливо, адже немає факту. Інспекторам залишається тільки попередити про заборону вибірки і попросити залишити берег річки. “Відпочивальники” це ігнорують.
За несанкціоновану вибірку гравію та піску порушники сплачують штрафи. Максимальна сума штрафу для громадян – 119 гривень, для посадових осіб – 136. Якби штрафи були в кілька разів більшими, то порушників було б менше. Проте їх не було би взагалі, якби люди усвідомлювали, якої шкоди завдають природі і собі, впевнені інспектори.
- Під час здійснення руслорегулюючих робіт дозволяється здійснювати роботи з вибірки гравію і піску за межі русла річки. Такий дозвіл видає Дністровсько-Прутське басейнове управління водними ресурсами за погодженням з держуправлінням охорони навколишнього природного середовища в області. Наразі його мають лише 16 організацій. Однак після стихійного лиха всі, хто має дозвіл на здійснення руслорегулюючих та руслоочисних робіт, повинні здійснити корегування проектів, - каже Вадим Дудчак.
До теми
Старший державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища в Чернівецькій області Юрій МАКЕЄВ:
- У Чернівецькій області є значна кількість водних об’єктів, які на своїх руслах мають утворення гравійно-піщаної маси. Часто люди, використовуючи власний вантажний транспорт чи підручні засоби, здійснюють несанкціоновану вибірку інертних матеріалів. Крім того, що ці дії - порушення вимог водного кодексу про заборону вибірки гравію та піску в руслах гірських річок, вони ще й можуть спричинити руйнування берегів, забруднення води, а також зміну русла річки. Внаслідок цього можуть статися підмиви та підтоплення. Можливо, саме такі несанкціоновані видобутки гравію та піску стали однією із причин масштабності наслідків повені. Державна екологічна інспекція цього року здійснила майже 270 рейдових перевірок. 500 осіб притягнуто до відповідальності. Сплачено штрафів на суму понад 40 тисяч гривень. Припинено роботу чотирьох організацій, які здійснювали несанкціоновану вибірку.
Аліна Підопригора
12-08-2008, 10:39
0
2 489