Після першого року правління президента Віктора Януковича в Україні спостерігаються утиски демократії та погіршення ситуації з дотриманням прав людини.
Про це йдеться у звіті про стан демократії і прав людини в Україні, підготовленому міжнародною правозахисною організацією Freedom House.
У документі, який цитує "Коммерсант-Украина", зазначено зниження рівня демократії та формування в нашій країні "нездорової політичної обстановки".
На думку експертів Freedom House, це виражається в лобіюванні правлячим угрупованням власних інтересів за відсутності в країні політичної сили, здатної відігравати роль опозиції. При цьому наголошено, що в незалежних медіа панує тривога, оскільки вони перебувають під інтенсивним тиском правлячих структур.
Стурбованість правозахисників також викликало посилення ролі СБУ.
Freedom House підготувала рекомендації керівництву України припинити переслідування політичних опонентів, зменшити роль СБУ, відмовитися від ініціативи регулювання електронних ЗМІ, забезпечити проведення парламентських виборів 2012 року, згідно з міжнародними стандартами, а також відправити у відставку міністра освіти Дмитра Табачника як "джерело розбрату у сфері освіти та мовної політики".
Водночас Freedom House рекомендувала Євросоюзу пришвидшити підписання з Україною угоди про зону вільної торгівлі та спростити візовий режим для її громадян.
Стурбованість ситуацією в Україні висловило і НАТО. Зокрема в Альянсі вважають тривожним розвитком подій порушення кримінальних справ проти великої кількості опозиціонерів. Про це йдеться у доповіді Парламентської асамблеї НАТО.
"Аргумент про те, що судові позови проти низки політиків є лише результатом посилення боротьби з корупцією, нівелюється тим фактом, що ці дії відбуваються винятково стосовно членів опозиції", – зазначено в проекті доповіді.
Ігор ДОВГАНЬ
Довідка
Freedom House – міжнародна неурядова організація, яка здійснює дослідження для підтримки демократії, політичних свобод і прав людини. Публікує щорічний звіт з оцінкою ступеня демократичних свобод у кожній країні світу, який використовують у політичних дослідженнях.
Коментар
Ігор МЕЛЬНИЧУК,
політолог:
– Така оцінка ситуації в Україні може мати серйозні наслідки, адже вона лунає не вперше. Навряд чи країни Європи, НАТО і США підуть на розірвання відносин з Україною. Однак наші контакти можуть значно обмежитися і відбуватися лише з тих питань, які цікавлять Захід – непоширення озброєнь, боротьба з тероризмом та інше. Більш вагомий вплив може мати нинішня ситуація зі згортання прав і свобод на майбутнє всередині України. Адже дедалі більше українців розчаровуються і готові виїхати з країни. А виїжджають насамперед більш активні, ті, хто в майбутньому можуть стати основою держави. Ці люди відчувають, що нічого не можуть змінити.
13-06-2011, 14:15
0
2 131