Хоча депутати міської ради повинні ходити на всі сесії, представляючи і захищаючи там інтереси громади, є серед них і запеклі прогульники, які нечасто з’являються у сесійній залі.
– Лише троє депутатів не пропустили жодного засідання, – розповів голова постійної комісії з питань законності, прав людини, регламенту, депутатської діяльності та етики Василь ЗАБРОДСЬКИЙ. – Це секретар міської ради Троян Єремічук (щоправда, для нього відвідування засідань є роботою), Наталія Коцур і Валерій Топало. А згідно з чинним законодавством, 10-15 наших депутатів можна позбавити повноважень – закон передбачає можливість відкликання депутата за пропуск понад 50% сесій, засідань комісій та днів депутата.
Пропускають засідання через відрядження й хворобиВасиль Забродський як голова профільної комісії щороку інформує сесію про роботу депутатів. За його словами, у міській раді є депутат, який не відвідав ще жодної сесії від початку скликання за чотири роки. Щоправда, у нього є поважна причина – важка хвороба.
Депутатів, які за останній рік пропустили більше половини сесій, – 10-15. А тих, хто пропускає засідання комісій, – ще більше. Зокрема голова однієї з постійних комісій ради за останній рік не відвідав жодного її засідання.
Закон передбачає наступні дії щодо прогульників. Профільна комісія готує пропозицію на сесію, яка звертається до відповідної фракції. Тоді партійна організація має ухвалити рішення про виключення депутата-прогульника та обрання депутатом наступного у партійному списку. Досі ще жодного прецеденту не було, партії не поспішають позбавляти повноважень своїх депутатів.
З початку скликання лише троє нових депутатів потрапило до ради – двоє замість померлих, ще один – замість Ігоря Шкіри, який потрапив до Верховної Ради.
У нинішньому скликанні ще жодного разу в сесійній залі не зібралося 60 депутатів. Про це повідомив начальник організаційного відділу міської ради Олександр ФУСТІЙ. Відвідуваність загалом непогана, але до повного складу завжди кількох не вистачає. А останнім часом навіть збирається до 50.
Василь Забродський каже, що найчастіше пропускають засідання через зайнятість. Так, систематичним прогульником є депутат від "Нашої України" Іван Гешко. Але причини у нього справді поважні – знаменитий спортсмен часто бере участь у зборах та інших спортивних заходах по всьому світу, тож не може відвідувати всі сесії.
– Проблеми "прогулювання" сесій у нас немає, – запевнив голова фракції "Нашої України" Василь МАКСИМ’ЮК. – Якщо хтось із членів нашої фракції пропускає засідання, то винятково з поважних причин – відрядження або хвороба. Всі наші депутати сумлінно виконують свої обов’язки, ніхто з партії не виходив, тож позбавляти їх повноважень немає потреби.
Щоправда, іноді фракції мобілізовують свої ряди. Так, один із депутатів переїхав до Києва і пропустив чимало сесій. Та останнім часом знову приходить – дорога від столиці неблизька, але фракція сказала "треба".
Працівники оргвідділу і депутати зі стажем згадують, що і за мажоритарної системи, коли кожного депутата обирали від конкретного округу, явка на сесіях була не кращою – повний склад збирався на першу і на останню сесії скликання, та й то не завжди.
Голосує за себе і за товаришаУ Верховній Раді періодично виникають скандали через голосування чужою карткою. У міській раді такі випадки теж трапляються.
Кожен депутат перед початком сесії отримує картку для голосування, яку після сесії повертає. По дві картки нікому не видають – можна брати лише свою. Однак далеко не всі депутати залишаються до кінця сесії, часто ідуть у справах раніше, залишаючи картку своїм товаришам. У фракціях не бачать у цьому жодних проблем, адже депутат на сесію все-таки з’явився, а голосування з найважливіших питань наперед узгоджується фракціями. Втім, визнають, що іноді навмисно привозять депутата, наприклад, хворого, який отримує картку і віддає її своїм товаришам. Порушення тут немає, бо чітко процедура поводження з картками регламентом не виписана.
При цьому Василь Забродський, який також є головою фракції, не вважає голосування чужою карткою чимось поганим.
– За нинішньої партійної системи перед виборцями відповідає не окремий депутат, а фракція, – сказав Василь Іванович. – Тому несуттєво, скільки саме депутатів було на сесії. Важливо, чи виконує взяті на себе зобов’язання партія.
Ігор ДОВГАНЬ
20-05-2010, 10:41
0
4 188