Гаряча політична осінь почалася. Уже першого парламентського дня ситуативна коаліція БЮТ, Партії регіонів, КПУ практично не залишила каменя на камені на президентських владних повноваженнях – прем’єру навіть дозволили звільняти міністрів оборони і закордонних справ. А в ніч з вівторка на середу пропрезидентська „Наша Україна” заявила про вихід з демократичної коаліції. Як ситуація розвиватиметься далі? Думки експертів.
Директор Інституту глобальних стратегій Вадим КАРАСЬОВ вважає, що нова коаліція у Верховній Раді створена не буде. За його словами, шлях від “парламентської комбінації”, наприклад, у вигляді ПР і БЮТ, до коаліції в тому ж самому складі, досить непростий і на цьому шляху є багато перешкод. “Коаліція померла і можна їй вже виписувати свідоцтво про смерть, але виписувати свідоцтво про народження нової коаліції я б не поспішав. Отже, нової коаліції немає і не буде, будуть нові дострокові вибори на початку або в другій декаді грудня 2008 року”, - сказав він.
На думку президента Центру соціальних досліджень “Софія” Андрія ЄРМОЛАЄВА, “стабільна робота у нових коаліцій, наприклад, у складі ПР-БЮТ, або, що ще менш вірогідно, ПР-НУ, неможлива”. На переконання А.Єрмолаєва, це буде дестабілізувати ситуацію для кожної політичної сили, оскільки ціна питання - майбутні вибори, рейтинги, не кажучи вже про президентські перегони.
А.Єрмолаєв переконаний, що дострокові парламентські вибори відбудуться. Він вважає, що саме президентська сторона на цих виборах буде найбільш послаблена. “Більше того, я думаю, що проголошення президентом політичної війни усім може каталізувати питання про дострокове переобрання і самого президента”, - додав політичний експерт.
“Нових коаліцій не буде. Будуть вибори, і вони будуть обопільними, тобто будуть стосуватись і парламента, і президента. Кожен день буде вирішальним. У будь-якому разі, це питання або кінця 2008 року, або початку 2009 року”, - прогнозує експерт.
Професор політології, науковий директор Школи політичної аналітики НаУКМА Олексій ГАРАНЬ вважає найбільш раціональним варіантом для президента і “Нашої України” повернення НУ і БЮТ за стіл переговорів. Будь-який інший варіант, на думку експерта, стає програшним. О.Гарань зазначив, що варіант дострокових виборів для “Нашої України” надзвичайно складний, оскільки президент немає з ким йти на вибори.
Експерт також вважає можливим варіант коаліції “Нашої України” і Партії регіонів, але програшним з іміджевої точки зору. “Коаліції між БЮТ і ПР теж не буде. Що б не казали, але це абсолютно очевидно”, - сказав він.
За словами О.Гараня, є також інший варіант – болото, коли немає коаліції, а є тільки ситуативна більшість.
Директор Київського Інституту проблем управління імені Горшеніна Кость БОНДАРЕНКО вважає, що в разі проведення дострокових парламентських виборів “Наша Україна” матиме “мізерні” шанси. Проте політолог все-таки вважає, що в українських політиків “вистачить здорового глузду”, аби відновити старий формат коаліції, повернутися до Status Quo станом на перше вересня цього року.
“Гадаю, що Тимошенко вже достатньо вказала Ющенкові на його місце в системі української політики, вказала на можливості нової коаліції. Як на мене, вихід може бути один – Тимошенко домагається відставки (глави Секретаріату Президента) Віктора Балоги, домагається нормалізації стосунків з Ющенком і країна починає жити, працюючи нормально над соціально-економічними проблемами”.
Говорячи про можливість нового формату парламентської коаліції - між БЮТ та Партією регіонів - К.Бондаренко зазначив: “Якщо Тимошенко погодиться на формальну коаліцію з Партією регіонів, їй буде дуже важко пояснити своєму електоратові, чому вона пішла на цей крок”. Водночас, за його словами, президент не враховує одного нюансу: “Якщо Тимошенко піде на широку коаліцію, то електорат їй буде просто не потрібен і пояснювати їй нікому нічого не доведеться. Тому що 370 голосів, які будуть у її активі, тобто в нової коаліції, дозволять міняти, переформатовувати владу в країні”. (За матеріалами УНІАН)
4-09-2008, 12:00
0
9 346