Декілька профтехучилищ області дають змогу своїм учням не лише отримати популярну робітничу спеціальність, а й здобути диплом про вищу освіту. Насамперед такі шанси мають діти, які навчаються у вищих професійних училищах.
По-перше, з кращих учнів у таких закладах формуються групи на навчання з кваліфікаційним рівнем молодшого спеціаліста. А цей рівень, за словами Володимира САВЧУКА, начальника відділу допрофесійної та професійно-технічної освіти управління освіти і науки ОДА, належить до вищої освіти і прирівнюється до технікуму. По-друге, вищі училища співпрацюють з вузами і дають можливість своїм учням після закінчення ПТУ вступити до університету чи інституту на пільгових умовах, причому одразу на другий-третій курс. Тому цілком реальна така ситуація: нинішній дев’ятикласник, вступивши до профтехучилища, через сім років може отримати і робітничу спеціальність, і диплом молодшого спеціаліста, і диплом про вищу освіту у вузі. Його ровесники за цей же час лише встигнуть закінчити середню школу і вуз.
Які училища випускають молодших спеціалістів
У вищому професійному училищі №3 кваліфікацію молодшого спеціаліста можна отримати за спеціальністю "Моделювання та конструювання виробів народного вжитку", термін навчання один рік і шість місяців.
В училищі створено локальний центр дистанційного навчання від Хмельницького інституту конструювання і моделювання швейних виробів. "Наші випускники можуть вступати на скорочену форму навчання до цього інституту, – розповіла Наталія КУНДІЙ, заступник директора з навчально-виховної роботи ВПУ №3. – Навчаються студенти у Чернівцях, в комп’ютерному класі нашого училища по суботах і неділях. А до Хмельницького їм потрібно їздити на захист диплома чи курсових робіт".
У Вищому професійному художньому училищі №5 є другий ступінь навчання за спеціальностями "Дизайн середовища" та "Технологія обробки деревини" (термін навчання один рік 10 місяців). Цього року в училищі відбудеться вже четвертий випуск таких фахівців з дипломом молодшого спеціаліста.
Училище уклало договір з Львівським лісотехнічним університетом на подальше навчання своїх випускників за скороченою програмою. Випускники ВПХУ№5 вступають одразу на третій курс університету і отримують вищу освіту на очній чи заочній формі впродовж трьох років. Скажімо, минулого року семеро випускників училища вступило до цього університету на спеціальність "Дизайн меблевого виробництва" за держзамовленням. З питань неперервної освіти ВПХУ№5 також співпрацює з Львівською національною академією мистецтв та Косівським інститутом прикладного і декоративного мистецтва.
Чернівецьке вище професійне училище радіоелектроніки має другий ступінь навчання за спеціальністю "Конструювання, виробництво та технічне обслуговування радіотехнічних пристроїв" (термін навчання два роки).
– Учні, які вступили після 9 чи 11 класу до училища і отримали спеціальність радіомеханіка, можуть продовжити навчання в училищі і отримати кваліфікацію молодшого спеціаліста, – розповів заступник директора ВПУ Микола ВОЛОЩУК. – Маємо договір з Чернівецьким національним університетом про те, що наші учні після закінчення 5-6 курсу в училищі ідуть одразу на третій курс університету на фізичний факультет. Для цього пишуть заяву і вступають на безкоштовну державну форму навчання. Не знаю, як буде цього року, бо в університет можуть зарахувати не більше 10-12 наших випускників, а в групі маємо 18 учнів.
Чернівецьке вище комерційне училище КНТЕУ дає можливість отримати кваліфікацію молодшого спеціаліста за фахом "Технологія харчування" (термін навчання один рік п’ять місяців). Випускники з такими дипломами згодом мають шанс вступити на другий курс Чернівецького торгово-економічного інституту КНТЕУ або на третій курс Київського національного торгово-економічного університету.
– Під час вступу до вузу наші учні складають іспити, але мають переваги перед іншими вступниками, – розповіла Світлана ІВАНОВА, заступник директора з навчально-виховної роботи Чернівецького вищого комерційного училища. – На заочній формі для них навчання платне, на стаціонар є можливість вступу за держзамовленням. Окрім того, нашим випускникам легше вчитися у вузі, бо вони вже мають практичні навички з обраної спеціальності.
Сокирянське вище професійне училище дає кваліфікацію молодшого спеціаліста за фахом "Технік-механік сільськогосподарського виробництва" (термін навчання два роки) та "Технік-технолог громадського харчування" (термін навчання один рік шість місяців).
Цифри
Сьогодні в області діє 15 профтехучилищ. Там навчають 77 різним професіям. Приблизно в половині випадків – це професії суміжні (інтегровані). Тобто випускники отримують одразу дві-три спеціальності (скажімо, бармена і офіціанта).
Приблизно половина з семи тисяч дітей, охоплених профтехосвітою в області – вихідці з малозабезпечених родин. 150 учнів профтехучилищ – сироти.
Надія Макушинська
10-06-2008, 11:20
0
10 710