Знайти фахівця, який напише курсову або дипломну роботу в місті не складно. Оголошень – безліч. Хтось може „зліпити” роботу хоч з права, хоч з історії, хоч з економіки. Вузькі ж спеціалісти за гроші „допомагають” студентам за тим фахом, який колись опанували самі.
Чернівчанка Олена займається написанням курсових і дипломних робіт п’ять років. Свого часу жінка закінчила економічний факультет, писала і захищала курсові та дипломну самотужки. Каже, що навчалася із задоволенням. Нині Олена і працює, і підробляє за фахом. Вона пише курсові і дипломні лише з економічних дисциплін, зокрема з бухгалтерського обліку, економічного аналізу. Вже має напрацьовану базу даних. Зауважує, що є такі документи, які студентам на підприємствах не завжди дадуть. Курсову чернівчанка без допомоги Інтернету може написати за кілька днів.
За спостереженнями Олени, частіше звертаються студенти-заочники. Вони не завжди встигають серйозно займатися наукою через основну роботу . Поцікавившись цінами колег “по цеху”, Олена каже, що курсова робота в Чернівцях нині коштує в середньому 200-350 гривень, дипломна – 150-400 доларів. Все залежить від факультету і складності теми.
- За п’ять років звернень особливо не побільшало, але, гадаю, це через те, що існують багато інших каналів і способів не писати курсові та дипломні самому, – зауважує Олена.
Наприклад, Інтернет. За даними маркетингового агентства UaMaster, за місяць українські користувачі мережі скеровують два мільйони запитів зі словом “реферат”. Більше цікавлять лише запити “погода” і “робота”. Причому пошук рефератів має чітку сезонність – пік у травні-червні та грудні-січні.
Чернівчанку Валентину, яка закінчила педагогічний факультет і підробляє рефератами та курсовими, переважно з Інтернету, часом дивують студенти:
- Можна зайти в будь-який Інтернет-клуб і там допоможуть з курсовою чи рефератом. Або провести в мережі трохи часу і викачати роботу. Але дехто навіть це лінується робити. Їм простіше заплатити 30-40 гривень за готовий реферат або від 100 гривень за курсову.
За оголошеннями до Валентини найменше зверталися з ЧНУ, частіше – студенти ЧТЕІ КНТЕУ. Переважно замовляють реферати і курсові майбутні менеджери, юристи, бухгалтери, історики і викладачі іноземних мов.
- Я вже знаю весь Цивільний і Кримінальний кодекс, – сміється Валентина. – Могла би вже закінчити кілька факультетів.
- Не думаю, що написання посередниками студентських робіт поставлено на потік, – вважає проректор Чернівецького національного університету Роман Петришин. –
Проте торік в університеті (наразі лише на базі юридичного факультету) все ж запровадили програму “Антиплагіат” (така ж програма декількома роками раніше встановлена й в ЧТЕІ КНТЕУ). Вона дозволяє виловити в електронному форматі студентські роботи, викачані з Інтернету (визначає відсоток плагіату). Але випадків викриття плагіаторів, наприклад, в національному університеті, наразі не було. На думку Р. Петришина, програма не дуже й потрібна. Бо наукові керівники роботи читають і одразу бачать “крадене”.
Натомість Сергій Меленко, заступник декана юридичного факультету ЧНУ каже, що програма “Антиплагіат” дуже актуальна й потрібна.
- Ми попереджаємо студентів щодо робіт з Інтернету чи зісканованих з книжок. Але часом до такого нахабства доходить, що оголошення про виконання курсових і дипломних робіт я бачив на університетській дошці оголошень, – обурюється Сергій Меленко.
За словами заступника декана юридичного факультету, навіть якщо робота написана бездоганно, але, захищаючи її, студент “плаває” і не може чітко зорієнтуватися, то відмінної оцінки він ніколи не отримає. А якщо курсова або дипломна виявляється плагіатом, то такого студента не допустять до захисту взагалі.
Втім, попит на куплені курсові і дипломні роками залишається стабільним.
Марина Карасьова
5-06-2008, 10:52
0
9 597