Диплом є, а роботи – немає

у номері / освіта
5 687
0
Тетяна Василишина п’ять років тому закінчила з відзнакою економіко-правничий інститут, де здобула спеціальність фінансиста. Зараз вона працює продавцем-консультантом в одному з бутиків, влаштуватися за спеціальністю дівчині не вдалося.
– За спеціальністю працювала лише три місяці в одному з чернівецьких банків, – розповіла Тетяна.
– Але там була дуже низька зарплата і довгий випробувальний термін. Крім того, почалися скорочення і багатьох працівників звільнили. Я подавала своє резюме в кілька організацій, пройшла десятки співбесід. Але всі вимагали стаж за спеціальністю – хоча би два-три роки, якого в мене не було. При цьому обмежують вік до 25-28 років. На cпівбесідах мене запитували про причини звільнення з колишньої роботи. Цікавилися, скільки років моїй дитині і чи є кому доглядати за нею, якщо мені доведеться затримуватися на роботі або коли вона захворіє. Не знайшовши роботи за спеціальністю, зрештою, влаштувалася продавцем-консультантом у магазині одягу. Отримую більшу зарплату, ніж у банку. Звичайно, вища освіта тут не потрібна. Основна вимога – комунікабельність. Я би дуже хотіла працювати за спеціальністю, але знайти роботу, як виявилося, надзвичайно важко, потрібні стаж і знайомства. Більшість моїх однокурсників теж не змогли влаштуватися за спеціальністю. Працюють і перукарями, і манікюрницями. Є такі, що взагалі ніде не працюють, а живуть за рахунок своїх батьків, які перебувають за кордоном на заробітках.
Роботи немає,
а вступники все йдуть
Подібні випадки з працевлаштуванням випускників вузів непоодинокі. Особливо важко влаштуватися нині економістам та юристам, яких забагато на ринку праці.
Торік Чернівецький національний університет випустив майже 2,5 тисячі випускників-спеціалістів. Найбільша кількість випускників на педагогічному (381 особа), економічному (365), філологічному (242) та юридичному (215) факультетах .
– Університет багато випускає економістів та юристів, – погоджується ректор ЧНУ Степан МЕЛЬНИЧУК. – Причому ці спеціальності і надалі залишаються популярними. Студентів на них із кожним роком стає більше. Наприклад, торік на вступ до університету було подано 10 тисяч заяв, з них дві тисячі – на економічний факультет. Найпопулярніша спеціальність – фінансист (76 випускників-спеціалістів – авт.) Недобір студентів минулого року був на спеціальностях "Прикладна фізика", "Соціологія" та "Філософія".
Щодо подальшого працевлаштування випускників, намагаємося укладати угоди між підприємством, університетом та студентом, який навчався на держзамовленні. Платники мають вільне працевлаштування, а їх – більшість.
У ЧТЕІ КНТЕУ щороку випускають майже 200 випускників економічної спеціалізації. Як розповів завідувач кафедри менеджменту та туризму ЧТЕІ КНТЕУ Василь КИФЯК, всі забезпечені роботою, але 25% все-таки працюють не за спеціальністю.
У медуніверситеті за останні три роки було майже дві тисячі випускників. Найбільше – за спеціальністю "Лікувальна справа".
Який шанс влаштуватися випускникам на роботу, цікавимося у відповідних організаціях.
За нашими підрахунками, найбільше випускників було на педагогічному факультеті – 381 особа. Це не враховуючи той факт, що вчителювати можуть випускники ще кількох факультетів, зокрема філологічного, біологічного тощо. Тому звертаємося до Головного управління освіти та науки ОДА. Тут повідомили, що потреба у педагогах за останні три роки становила майже 400 осіб. Але завдяки цільовим направленням влаштувати на роботу вдалося майже 750 фахівців.
У селах – нестача медиків
– У нас є вакантні місця, на які потрібні вчителі, – запевнив завідувач сектору кадрової роботи та правового забезпечення управління Дмитро МАРКУ. – Зокрема найбільше потрібні вчителі фізики, математики, трудового навчання, музики, іноземної мови. Потребують цих педагогів найбільше у школах Новоселицького та Сторожинецького районів. У Чернівцях є вакантні місця вчителів німецької мови, хімії, музики, фізкультури. У принципі, влаштуватися на роботу педагогові можна, потреба у кадрах є.
Щодо медиків, то ними область майже забезпечена. У Головному управлінні охорони здоров’я ОДА повідомили, що в достатній кількості в лікувальних закладах є гінекологів, хірургів, невропатологів та стоматологів. Саме на цих спеціалізаціях навчається найбільше студентів. А ось не вистачає педіатрів, терапевтів, лікарів-лаборантів, фтизіатрів, радіологів.
Щороку чернівецькі вузи випускають понад 500 спеціалістів економічного напряму та понад 300 правознавчої спеціальності. Про працевлаштування економістів та юристів з’ясовуємо у службі зайнятості. На сайті організації переглядаємо вакансії на підприємствах Чернівців. Із майже 50 запропонованих вакансій лише в одній організації потрібен юрист і в двох – головний бухгалтер. Серед найпоширеніших пропозицій – електрогазозварники, слюсарі, енергетики.
– Спостерігається перенасичення ринку праці економістами, фінансистами, юристами, – каже директор обласної служби зайнятості Галина ЧУПІНА. – А ось затребуваними є професії будівельників, електрогазозварників, малярів, слюсарів. Хоча є у нас довготривалі вакансії лікарів. Медики не зацікавлені у роботі в сільській місцевості. Потрібні лікарі у медзакладах Герцаївського, Заставнівського, Путильського та Сокирянського районів.
– Незважаючи на відсутність вільних робочих місць, люди з вищою освітою не поспішають перевчатися на робітничі професії, – продовжує Галина Юріївна. – Траплялися поодинокі випадки, коли перевчалися для того, щоби зайнятися підприємництвом. Наприклад, здобувши професію електрогазозварника, відкривали власну фірму.
Людмила ОСАДЧУК, Надія БУДНА
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

02:00
В зернах чи мелена? Яку каву обрати та на що звертати увагу при покупці
01:45
Як позбутися запаху з мийки: прості лайфхаки для ідеальної чистоти на кухні
01:30
Пам’ять впливає на тягу до їжі та може стати причиною ожиріння — нове дослідження
01:00
Душова лійка заблищить від чистоти: найпростіший спосіб її очистити
00:45
Розрізане авокадо збереже смак до тижня: ось, що треба зробити
00:30
Для профілактики діабету і запалення: вісім причин, чому брюссельська капуста корисна
00:15
Ця 5-хвилинна звичка перед сном може допомогти вам швидко заснути
23:40
Гороскоп на 22 січня: Близнюкам - розставити пріоритети, Дівам - приємні новини
23:15
Потрібно посадити ці рослини поруч зі смородиною: врожаю буде в 3 рази більше
22:58
"Україну можна зробити успішною": у Чернівцях пройшла зустріч з військовим, політиком Володимиром Омеляном
22:30
Несподіване продовження фрази «моя хата скраю»: сенс буде зовсім інший
22:09
На чотири знаки Зодіаку чекає фантастична удача наприкінці січня
21:59
У Чернівцях відкрилася виставка "Коломия-Транзит"
21:47
Україна досі не отримала всю виділену в 2024 році допомогу, - Зеленський
21:19
Створили камбек: "Динамо" вибороло нічию у напруженій боротьбі з "Галатасараєм"
21:00
"Жорстко потріпав минулий рік": співачка з Чернівців поскаржилася на проблеми зі здоров'ям
20:53
Знову смертельна ДТП на Буковині: авто збило пішохода
20:40
Завтра Буковину накриє густий туман
20:18
На Буковині встановили майже пів сотню кнопок термінового виклику поліції
20:00
«Азов» – янголи Маріуполя»: у Чернівцях відкрили виставку, присвячену загиблим бійцям - фото та відео
19:40
На Буковині ще один священник УПЦ МП долучився до ПЦУ
19:20
У Чернівцях у маршрутках, які їздять на Рошу, встановили валідатори
19:00
Буковина отримала сучасне медичне обладнання: яким закладам його дали
18:40
У центрі Чернівців досі встановлюють підземні смітники: рух обмежили - фото
18:20
На Київщині група підлітків познущалась над 12-річною дівчинкою
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

1 224 0

«Піккардійська терція» запрошує на чарівний різдвяний концерт у Чернівцях

З вірою у ЗСУ та різдвяним настроєм! Відома вокальна формація "Піккардійська Терція" вирушає у великий всеукраїнський різдвяно-новорічний благодійний тур, аби разом із шанувальниками

30 лис 2023

політика, влада

економіка

здоров'я

Прес Релізи

культура

спорт