Чернівецький національний університет долучився до проекту зі створення національної електронної бібліотеки. Вона надаватиме доступ і до провідних світових академічних баз, і до ресурсів із доробком українських науковців. Щоби користуватися такою бібліотекою, викладачі та студенти пройдуть спеціальний курс навчання. Також проект передбачає створення власного наукового архіву, зберігання в електронному вигляді рідкісних примірників газет, придбання електронних підручників тощо.
– Проект "Електронна бібліотека: Центри знань в університетах України" (ElibUkr) готувався близько трьох років, його ініціатором виступила Наукова бібліотека Києво-Могилянської академії, а підтримала Києво-Могилянська фундація Америки, – розповів заступник директора з питань інформаційних технологій Олег ШИЛЮК. – Що дає проект? Ми отримаємо доступ до електронних баз даних провідних наукових видавництв світу. Також будуть створені інформативні ресурси з нашого власного університетського доробку. Це електронний архів наукових праць викладачів та студентів, їхніх дипломних, магістерських робіт, монографій, підручників тощо. Також працюємо над забезпеченням студентів електронними підручниками. Через локальну мережу ЧНУ вже є доступ до 38 електронних підручників із предмета "Правознавство". Незабаром ми отримаємо приблизно 80 електронних підручників з економіки.
– Користування електронними базами даних – безкоштовне, – пояснив Олег Іванович. – Доступ здійснюється через електронну сторінку наукової бібліотеки ЧНУ www.library.chnu.edu.ua. Однак отримати доступ до баз даних можна лише з університетської комп’ютерної мережі. Причому користуватися ними зможуть не лише студенти та викладачі ЧНУ. Кожен вчений, студент, працівник певної індустрії зможе прийти в університетську бібліотеку і вільно отримати доступ до всіх цих ресурсів. Пошук потрібної інформації в базах даних дуже зручний. Усі публікації індексують пошуковою системою. Важливим є навчання, треба вміти користуватися електронною бібліотекою та іншими інформаційними ресурсами, які сьогодні пропонує Наукова бібліотека ЧНУ. Новий проект передбачає навчання для викладачів та студентів.
Проект "ElibUkr" фінансувався трьома навчальними закладами й Агентством США з міжнародного розвитку. Про його підтримку на сьогодні заявили в українських представництвах "Microsoft" та "Intel". Ведуться діалоги по залученню інших донорських організацій. У перспективі передбачається створення таких Центрів знань на базі найбільших вузів у кожній області України.
Валерія ЧОРНЕЙ
19-03-2009, 11:13
0
5 402