Цієї неділі у Соборі Успіння Пресвятої Богородиці УГКЦ відкрилася виставка "Сакральні мотиви" народного художника України, різьбяра Ярослава Пасічанського. Під куполами храму розмісили близько 30 робіт. Серед них – вирізьблені з дерева настінні хрести, пластичні ікони-образи. З особливою увагою присутні розглядали репродукцію скриньки, подарованої свого часу Папі Римському Іоанну Павлу ІІ. Нам вдалося поспілкувалася з різьбярем Ярославом Пасічанським.
– Чому обрали місцем виставки Собор Успіння Пресвятої Богородиці?– Відгукнувся на запрошення митрофорного протопресвітера УГКЦ отця Валерія Сиротюка. Виставку "Сакральні мотиви" приурочили до 190-річчя Собору Успіння Пресвятої Богородиці та 20-ї річниці незалежності України.
– Чим вас зацікавило сакральне мистецтво?– Мабуть, це моя місія – відроджувати сакральне мистецтво. Адже нині в Україні у цьому жанрі мало хто працює. За останні 60 років сакральне мистецтво було практично втрачено. Лише за одну ніч 1961 року на Івано-Франківщині спалили 31 храм. У них були твори мистецтва, зібрані за сотні років. Хочу відродити різьбу по дереву на патріотичну тематику. До неї підштовхнув епізод, який зберігся у моїй пам’яті з дитинства. Коли був ще маленьким (то був воєнний час), разом із друзями ходили в ліс по дрова. На буках та інших деревах бачили багато вирізьблених тризубів. Старі люди відганяли нас від них. Казали, що нас і наших родичів вивезуть на заслання лише через те, що стояли поряд із зображеною українською символікою. Завжди пам’ятав про цей випадок, а 1988 року почав і собі вирізати тризуби на дереві.
– Де зараз легендарна скринька, вручена Папі Іоанну Павлу ІІ?– Подарунок йому вручили 2000 року під час першого міжнародного паломництва військовослужбовців. Перед тим я виготовляв одночасно дві подарункові скриньки. Боявся зрізати, зіпсувати одну із них. Скриньку-подарунок Папі Римському нині зберігають у музеї світового мистецтва у Ватикані. Друга залишилася в мене. Як стверджують мистецтвознавці, скринька-прототип подарунка Папі Римського має культурну цінність, її мають зберігати у музеї. Адже блаженнійшого Іоанна Павла ІІ приєднали до лику святих. Та, на жаль, ніхто не цікавиться цією роботою. Не хочу продавати її й іноземним мистецтвознавцям. Скринька повинна залишитися в Україні.
Як зауважив митрофорний протопресвітер Української Греко-Католицької Церкви отець Валерій СИРОТЮК, виставка "Сакральні мотиви" працюватиме до 28 серпня – до світлого ювілею Собору Успіння Пресвятої Богородиці.
Олеся ДЛУЖАНСЬКА
ДовідкаЯрослав Пасічанський – різьбяр, член Національної спілки художників України, заслужений художник України. Народився 1944 року в селі Середній Березів Косівського району. Автор орнаментальних тарелів, скриньок, декоративних пластів, різьблених побутових дерев’яних виробів.
відгукиЯрема ПОЛОТАЙКО,
художник:
– Ярослав Пасічанський – це знакова постать на Буковині, потужний митець, який першим підняв пласт сакрального мистецтва. Дуже символічно, що виставка відбулася саме під куполами церкви. Адже у ній спостерігаємо синтез мистецтва: співу, живопису. Приємно, що сакральне мистецтво нині відроджується після кількох десятиліть забуття. Це мистецтво – духовне, душевне, тому вічне.
Галина СЕМЕН,
викладач ЧНУ:
– Дуже сподобалася виставка. Постійно дивуюся, як можна з дерева вирізати такі чудові речі. А ще добре, що виставку сакрального мистецтва відкрили саме у храмі. Адже віряни не лише милуються роботами, але й моляться до хрестів, тарілок з образами. Ці роботи набираються у храмі Божого духу.
23-08-2011, 15:46
0
3 343