RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » у номері » культура, шоу-бізнес » Найбільше відвідувачів – біля «Страшного суду»

В експозиції Чернівецького художнього музею виставлено єдину в Україні велику паломницьку ікону "Святий град Єрусалим" (розміром 221 на 155 см), яку створив на Святій Землі невідомий митець-іконописець. Її було придбано у приватної особи 1988 року. Ікона перебувала у жахливому стані. Впродовж чотирьох років реставратор Володимир Краснов відновлював цінний експонат за допомогою збільшувального скла та мікроскопа. Для цього довелося придбати великоформатний стіл зі спеціальними кріпленнями. Нині відреставрована ікона стала окрасою музейної експозиції. Відвідувачі спеціально приходять для того, щоби побачити цей шедевр. На сьогодні відомі лише чотири подібні ікони, які зберігаються у Сирії, Болгарії, колекціях Ермітажу та в Державному музеї релігійного мистецтва.

Загалом у Художньому музеї зберігається понад 200 рідкісних ікон. Із них 130 відреставровано і виставлено в експозиції. Їх написано на дереві, полотні та склі. Найстарішу ікону святого Миколая датовано XVII століттям.

Найстаріші ікони знайшли в Садгорі

– Кожна ікона, яка потрапила до нас, має свою історію, – розповіла завідувач відділу образотворчого мистецтва Художнього музею Олена ГУЖВА, яка провела екскурсію для журналістів "МБ". – Найцікавіші ікони знайшли в Садгорі. Зокрема тут виявили й найстарішу ікону святого Миколая, яку датовано XVII століттям. Мешканці зберігали ці безцінні експонати на горищах або в коморах. Деякі ікони навіть валялися на смітниках. Ще один дуже давній образ "Христос Пантократор" (XVIII століття) знайшли на хуторі Шпетки, що на Путильщині. До речі, у нашій експозиції є дуже багато ікон із цього населеного пункту. Чимало рідкісних експонатів виявили у закритих за радянської влади церквах. Знаходили їх у вкрай занедбаному стані навіть на дзвіницях. Тут було виявлено також великі дерев’яні хрести із розп’яттям Ісуса Христа, на яких вирізьблено рік виготовлення. Менші хрести знаходили в капличках у гірських районах. Деякі експонати ми придбали за кошти, які виділяли музею. Декілька ікон потрапили до нас після конфіскації митниками на кордоні. Усіх їх відновили реставратори з Києва, Харкова та Львова і виставили в експозиції.

У музеї є десять старовинних ікон, написаних на полотні (кінець XVIII – початок XIX століть), із серії "Страсті Христові". "Їх знайшли у Садгорі в одного мешканця на городі, вони були присипані землею, – зауважила Олена Федорівна. – Ікони були в настільки занедбаному стані, що ледь-ледь проглядалося зображення святих. Їх відновлювали київські реставратори декілька років. П’ять цих ікон знаходяться у виставковому залі".

В експозиції також є залишки різьбленого дерев’яного іконостасу, виявлені в Лужанах. Тут можна побачити й образки старообрядців, виготовлені в Москві.

Хатні ікони подобалися простим людям

Досі невідомо, чи була на Буковині своя школа іконопису. Зате достовірно відомо, що в Садгорі була майстерня, де писали ікони на склі. Одна з таких ікон – "Покрова Богородиці" – знаходиться в експозиції музею.

Дуже цікавими є так звані хатні ікони, які вішали на стіни. Виглядають вони по-дитячому наївно і примітивно. "Їх писали непрофесійні маляри і продавали на базарі, – пояснила екскурсовод. – Іноді такі ікони зустрічалися і в церквах. Але здебільшого їх вішали у хатах. На цих іконах порушено всі церковні канони, тому священики зазвичай дуже негативно сприймали їх. Але простим людям вони подобалися. Деякі із цих експонатів було виявлено на вже згаданому путильському хуторі Шпетки. На них здебільшого зображували розп’яття Ісуса Христа, Богоматір із немовлям, святого Миколая, великомучениць. Деякі з хатніх ікон, що знаходяться в нашому музеї, демонстрували на виставці слов’янського іконопису у Фінляндії".

У центрі одного із залу вивішено майже триметрову ікону "Страшний суд" (XVIII ст.). Її знайшли у селі Погорілівка Заставнівського району. "Відвідувачі одразу ж підходять до цієї оригінальної за сюжетом ікони, – запевнила Олена Федорівна. – І, як не дивно, сприймають її зі сміхом. Можливо, тому, що картина страшного суду зображена зовсім не страшно, а з народним гумором. Ікону написав напівпрофесійний майстер із народу. За нею можна вивчати історію церкви, Біблію та людські гріхи".
Як розповіла Олена Гужва, виставку ікон найчастіше відвідують школярі, студенти і туристи. Інші чернівчани чомусь не дуже цікавляться цією унікальною експозицією.
Надія БУДНА
24-12-2010, 09:37
Коментарів 0 Переглядів 2 836

Теги -
Врятував десятки побратимів: буковинець під обстрілами вивозив товаришів із передової


Андрій Дробко служить водієм батальйону буковинської тероборони


92-річний Аркадій Мардар із Кельменців на все життя запам’ятав ті страшні моменти

На мітинг-реквієм прийшло чимало містян
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

На мітинг-реквієм прийшло чимало містян


«Зараз найгостріша фаза». Блог Ігоря Буркута
Зараз найактивніша фаза російсько-української війни, яка розпочалася ще у 2014 році
Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
ВІДЕО Переглянути все відео

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.