Не зовсім російські душі

у номері / культура, шоу-бізнес
3 560
0
Неперевершений стиліст Володимир Набоков говорив про себе: "Я американський письменник, народжений в Росії, здобув освіту в Англії, де вивчав французьку літературу перед тим, як на п’ятнадцять років переселитися до Німеччини. Моя голова розмовляє англійською, моє серце – російською, а моє вухо – французькою". Набоков видав за життя близько шести десятків різножанрових книг, але до масового читача достукався передусім скандальною англомовною "Лолітою", присвяченою інтимним стосункам між дорослим чоловіком та дівчинкою-підлітком. Помер письменник понад тридцять років тому, тож нових скандалів нібито ніщо не віщувало. Але скандал виник.

Як виявилося, наприкінці життя Набоков (щоправда, завуальовано) звернувся до теми інцестуальних стосунків у раніше невідомому романі "Оригінал Лаури (Насолода вмирати)". За визначенням автора, це "роман із ключем, де ключ утрачено назавжди". Скандальною є також історія публікації книги. Закінчити роман автор не встиг і в передчутті близької смерті заповів знищити 138 чернеткових карток. Проте його син Дмитро не наважився виконати (зате наважився порушити) батьків заповіт. У результаті маємо змогу ознайомитися з останнім твором Набокова, виданим "Фоліо" у двомовному варіанті: оригінальному англійському та українському перекладі Петра Таращука.

Головна героїня "Оригіналу Лаури", ім’я якої постійно змінюється від Флори – через Лауру – до Флаури, прагне знайти свою сутність, але їй це так і не вдається. Тому молода жінка залишається на роздоріжжі ідентичностей, де кожна наступна не залежить від попередньої. Дитя матері-балерини та батька-художника, який вмирає від "раку забуття", героїня не відчуває особливої прихильності до жодного з них. Огиду та зневагу викликає і вітчим Губерт, який торкається дванадцятилітньої Лаури із хтивим пожаданням. Виходячи заміж за підстаркуватого викладача експериментальної психології Філіпа Вайльда, жінка цінує не так свого чоловіка чи його інтелектуальні здібності, як славу і багатство, що загіпнотизували її.

Усе життя Лаура проводить "між потягами, літаками й коханцями", і поки вона втішається своїми любовними пригодами, Філіп Вайльд відчуває екстаз від поступового відмирання власних ніг. Кохання і смерть як два види насолоди стають центральними темами роману Набокова. У фіналі ж читач знаходить останню волю автора, виражену словами: "стерти, змахнути, зішкрябати, видалити, здерти, витерти, знищити". Залишається тільки здогадуватися, чого насправді стосуються ці рядки – подальшої долі роману чи самої Лаури.

1992 року премію імені Володимира Набокова отримав інший скандально відомий російський письменник Віктор Єрофеєв. Проте публіку пан Віктор шокує трохи відмінною від його улюбленого попередника тематикою. Українську версію роману Єрофеєва "Хороший Сталін" наш читач уже знає. А тепер в українському перекладі Василя Шкляра побачила світ і єрофеєвська "Енциклопедія російської душі", яка віддавна стягує в Росії на голову автора різноманітні погрози. Минулого року, наприклад, 19 викладачів Московського державного університету виступили з ініціативою заборонити цю книгу.
Що ж настільки крамольного побачили російські "патріоти" в романі свого співвітчизника? Сюжету як такого тут немає, та й на енциклопедію у традиційному розумінні цього слова він мало схожий. Твір складається з низки думок автора, цитат з російського фольклору та анекдотів, які так чи інакше висвітлюють аспекти життя "простого росіянина". Єрофеєв пише про все: про політику, економіку, культуру, історію та особливості соціального устрою. Він показує російську душу "без прикрас": з її любов’ю до насильства, злодійкуватістю, зловживанням алкоголем тощо. Для росіян "немає нічого ріднішого від блатного трафарету: убити, пограбувати, пропити й у шинку поплакатися про душу, про любов". "Нормальний стан росіянина – п’яний, – додає автор "Енциклопедії російської душі". – А перевірка горілкою – російський Страшний суд".

Єрофеєв розмежовує такі поняття, як росіяни, Росія та російська мова. "З росіянами, – пише він, – ще якось можна мати справу; з Росією не домовишся". І далі: "Якби в Росії не було російської мови, а розмовляли, наприклад, німецькою, то тут взагалі нічого б не було". Неодноразово Єрофеєв торкається і різноманітних літературних проблем, відносин між авторами та їхніми читачами. Попри любов до емігранта-Набокова, автору "Енциклопедії…" видається незрозумілою мотивація його співвітчизників, колег по перу, які покинули батьківщину: "Не можу зрозуміти тих письменників, які виїхали. Росія – рай для письменників. Але я ніяк не зрозумію читачів, які тут залишились. Росія – пекло для читачів".

Світ художніх образів у "Енциклопедії російської душі" не надто різноманітний. Поруч із американцем Грегорі, француженкою Сесіль, російськими силовиками Павлом Павловичем та Сашком найцікавішим, безперечно, є містичний Сірий, наділений надприродною силою, здатністю перевтілюватись та виживати у критичних ситуаціях. Багато хто відзначає подібність цього персонажа до нинішнього прем’єра Путіна, хоча насправді це радше "збірний образ Росії". Вірогідно також, що Сірий – це різновид нового Бога, народження якого Віктор Єрофеєв пророкує у ХХІ столітті. Одне письменник знає напевно: батьківщиною цього божества неодмінно стане його країна.

Лілія ШУТЯК
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

10:59
Дієтологи назвали чотири продукти, якими можна заспокоїти нерви
10:41
Україну накриє аномальна весна: що прогнозують синоптики
10:15
У Чернівцях «Mercedes» в'їхав у тролейбус: у ДТП загинув 21-річний чоловік
10:00
У Чернівцях в історичних будівлях пропонують реставрувати балкони
ексклюзив
09:38
Перевірте документи: кому від 1 березня можуть анулювати декларації із сімейними лікарями
09:15
Патрульна поліція хоче відмовиться від терміналів для оплати штрафів: пілотний проект працює на Буковині
08:52
США тиснуть на Київ щодо угоди про корисні копалини, погрожуючи відключити Starlink — Reuters
08:31
У Чернівцях успішні спортсмени будуть отримувати стипендії
08:10
Вночі Україну атакували 162 безпілотниками: які наслідки
07:49
Народження трійні та перекриття вулиці через ремонт: головні новини 21 лютого
07:30
Планові знеструмлення: де на Буковині 22 лютого не буде світла
07:18
22 лютого: кого потрібно пом'янути в цю батьківську суботу
07:00
Погода на Буковині 22 лютого
02:00
Коли сіяти капусту на розсаду у 2025 році: буде рости краще, ніж торік
01:45
Наліт з крана зникне за 1 хвилину: до чого тут звичайний кетчуп
01:30
Пийте цей сік щодня, щоб забути про високий цукор та старість. Він є у кожному магазині
01:15
Найкраща редиска для України: 6 сортів, які гарантовано дадуть багатий урожай
01:00
Яровизація картоплі: коли її робити, щоб отримати здоровий врожай
00:45
Сприяє росту волосся. Ось як правильно робити масаж голови
00:30
Чотири вправи, які допоможуть швидко і надовго уникнути болю в шиї
00:15
Вживання цього вітаміну знижує ризик утворення каменів у нирках на 22%
21 лютого, 2025
23:59
Трамп не вважає участь Зеленського в переговорах про мир «дуже важливою»
23:40
У Чернівецькій громаді планують закрити Коровійське сміттєзвалище
23:20
Кому зі знаків зодіаку пощастить вихідними, 22-23 лютого
23:00
У центрі Чернівців облаштують ще дві платні парковки
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм