Під такою назвою на сцені Центрального палацу культури Чернівців минулої неділі з неабияким успіхом відбулася презентація драми на дві дії відомого письменника Мирослава Лазарука. Постановку вистави здійснив режисер Григорій Агеєв, а творчий задум автора втілювали учасники народного аматорського колективу, яким він керує.
– Поштовхом до написання цього драматургічного твору стали розповіді друзів Івана Миколайчука про те, що у Чорторийському психіатричному притулку якось зустрілися двоє колишніх супротивників, які замолоду боролися в різних таборах – один перебував в УПА, а інший в радянських каральних органах, – розповідає Мирослав Лазарук. – Фабула драми – двоє хлопців полюбили дівчину. Один із них свідомо подався в лави народних повстанців, а інший, щоби тому "насолити", пішов служити до ворога. Минуло життя, і вони опиняються у божевільні, але примирення немає – кожен хоче з’ясувати, хто є батьком дочки їхньої коханої. І вчорашні супротивники знову беруться за шаблі. Коли помирає їхня кохана, її дочка вигукує: "Ви навіть тепер не можете помиритися, ви мені не потрібні". Тобто йдеться не про якийсь політичний конфлікт покоління, а про звичайну побутову ворожнечу, яка існує і в нинішньому суспільстві. І призвести це може до поганих наслідків.
– Це вдалий бенефіс для драматурга, – вважає режисер-постановник Григорій Агеєв. – Композиція вистави струнка. Образи автором виписані яскраво, мова в героїв не авторська, як здебільшого буває, а своя. Якби не вкраплення гуцульського діалекту, то цю виставу можна сміливо показувати на будь-якому континенті, і вона була б схвально сприйнята. Вдалі також авторські відступи та ремарки. Немає і великих монологів, а авторський текст за кадром на чернівецькій театральній сцені не використовувався, мабуть, років п’ятнадцять.
Драма "Дуель у божевільні" ще й річ філософська: у життя її героїв час від часу втручаються козаки з відомої картини Рєпіна "Запорожські козаки пишуть листа турецькому султану" (вона була вивішена на сцені). Вони насміхаються з головних героїв вистави, бо лише сміх та іронія може вберегти нас від розбрату, а ще стають секундантами дуелянтів. А зіграли ролі головних героїв твору студенти чернівецьких вузів – Петро Мегера, Мирослав Мельничук, Анелія Дроздик, Ігор Лацько та Любов Сидорук.
– Це перший драматичний твір Мирослава Лазарука, і він вельми вдалий, – вважає доктор філологічних наук, поет Борис Бунчук. – Це не агітка, а справжня життєва історія, виписана психологічно вдало. Є в творі художні знахідки, цікаві деталі. І головне, що немає в цій драмі ненависті.
Василь Гринюк
18-12-2009, 10:29
0
4 997