RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Розглядаючи його обличчя, важко позбутися враження, ніби воно складається з двох чужих одна одній половинок. Пояснення цього "містицизму" є цілком матеріалістичним: 1994 року Такеші Кітано потрапив в автокатастрофу, наслідком якої став частковий параліч лицьового нерва. На цьому тему двоїстості можна було б закривати, якби – східні люди це добре розуміють – матеріальний світ не був продовженням духовного і навпаки. Річ у тім, що Такеші-сан таки існує у двох іпостасях. Одна – це режисер Кітано, друга – його екранне alter ego Біт Такеші. Перша – відлюдькувата, мовчазна і загадкова, друга – весела, балакуча й ексцентрична. Перша втікає від журналістів, друга тішить гостей салютами святкових перлів. Але попри таку різницю між ними, обидві мають своїх прихильників: кожен фільм Кітано стає кінематографічною подією, кожна телепередача Такеші – уроком мудрого сприйняття життя.
Він народився у робітничому кварталі Токіо. Сім’я бідувала через "хобі" батька – азартні ігри. Мати ж Такеші, дочка військового, мріяла, щоб син став службовцем. Під її впливом хлопець вступає до Токійського університету, але наприкінці 1960-х бере участь у лівацьких протестах і залишає навчання, не отримавши диплома. Далі буде "марктвенівський" період випробувань, різні "непрестижні" професії (ліфтер, офіціант, касир у стриптиз-клубі) і знайомство з жорстокими законами якудзи. Кітано дотепер не любить відповідати на запитання про дитинство і відносини з японською мафією – хоч він і зняв 2000 року фільм "Брат якудзи". Зрештою, відповіді треба шукати саме в його фільмах, через які червоною ниткою проходять насильство і любов, смерть і народження, Інь і Ян.
Але спочатку, у 1970-ті роки, Такеші Кітано виявив у собі талант коміка. Удвох із другом Кієсі Канеко вони створюють комедійний дует "Two Beats", який мав великий успіх у перервах між виступами стриптизерок. Тоді й виник живий донині сценічний псевдонім Біт Такеші. "Two Beats" помітив телевізійний продюсер – і незабаром Такеші Кітано (тобто Біт Такеші) стає хоч і специфічною, але національною телезіркою.
Переломним для Кітано виявився 1983 рік: актор отримує роль сержанта О’Хари у фільмі Нагіси Осіми "Щасливого Різдва, містере Лоуренсе", з ентузіазмом прийнятому в Каннах. Потім була низка малопомітних ролей у фільмах сумнівної якості – доки не настав 1989 рік, який приніс із собою пропозицію зіграти голову роль у фільмі "Жорстокий поліцейський". Ось тільки жоден режисер не захотів підлаштовуватися під напружений телевізійний графік відомого коміка. І тоді продюсери наважилися на ризик, запропонувавши Кітано самому зняти фільм. Режисерський дебют виявився статичним і неймовірно жорстоким. Закономірно, що в Японії цей фільм був сприйнятий прохолодно: надто вже не пасувало таке кіно до улюбленого глядачами коміка.
Ще один важливий рік – 1997-й, який критики дружно називають роком азійської атаки на міжнародні кінофестивалі світу. Героєм цього наступу був саме Такеші Кітано, чий "Феєрверк" здобув аж два гран-прі – Канського і Венеційського фестивалів. Це було повторне (після Акіри Куросави) відкриття Заходом східного кінематографа.
Задля підсилення художнього ефекту від візуального ряду Кітано у "Феєрверку" мінімалізує вербальну складову. Мінімум слів – це одна з головних характеристик його творчості. Сюжет цього фільму простий: головний герой, колишній поліцейський Нісі (Біт Такеші) допомагає своїй смертельно хворій дружині гарно прожити залишок днів. Нісі заборгував якудзі, відповідно зазнає бандитських переслідувань. Тоді він грабує банк: тепер гроші є і для бандитів, і для коханої. Все відбувається за його продуманим до дрібниць сценарієм: коли поліція має ось-ось заарештувати грабіжника, на морському узбережжі лунають два постріли. Завдяки зовнішній стриманості палких почуттів і східно-зневажливому ставленню до смерті "Феєрверк" зовсім не виглядає "по-голлівудськи". Це таки японське кіно: без мелодраматичності, сентиментальності, довгих прощальних промов і поцілунків.
2002 року Кітано знову здивував кіносвіт – цього разу фантастично красивою мелодрамою "Ляльки". "Хто не бачив "Ляльок", той взагалі не бачив фільмів про кохання", – стверджують захоплені критики і глядачі. Дві ляльки, чоловіча й жіноча, які з’являються на початку і в фіналі. Три сюжетні лінії – три історії кохання. Три пари персонажів, розлучених силою обставин. Одна вічна тема – кохання і смерть. Жінка тридцять років поспіль щотижня приносить сніданок для коханого, який залишив її. Шанувальник співачки засліплює себе після того, як вона втратила в аварії око. Закохані, які, не зупиняючись, бредуть крізь весну й осінь, ідуть весь фільм до самого кінця. Тільки їм двом, зв’язаним однією мотузкою і загубленим у своєму коханні, судилося померти разом, тобто судилося бути щасливими. "Ляльки" – не просто прекрасний, це довершений фільм. Кожен його фрагмент світиться земною і небесною красою, а його простір і час організовують природні стихії і високі символи.
2003 року – чергове ошелешення глядачів під назвою "Затоїчі". Перший сюрприз – історичний антураж. Попередній Кітано демонстрував байдужість до етнографічної специфіки своєї країни, за що й заслужив славу "найбільш неяпонського з японських режисерів". І раптом – костюмований самурайський бойовик. Жанр, який в інтелектуальних колах Японії мусить сприйматися як лубок, такий собі набір матрьошок для туристів. Понад те: "Затоїчі" Кітано є відвертим рімейком популярного з 1960-х років однойменного серіалу про сліпого фехтувальника й масажиста. Відтак маємо всі ознаки жанру: два клани, що змагаються між собою, дві кровожерні гейші, похмурий найманий вбивця і протиставлений йому таємничий головний герой. Ну і, звичайно, сила-силенна "східних єдиноборств". Але не поспішаймо з висновками. Насправді "Затоїчі" – це від першого до останнього кадру в’їдлива і дуже талановита пародія. Це – знущання, причому, не лише з японських бойовиків, а й з американсько-європейської моди на них.
В останній на сьогодні тематичній "трилогії про митця" ("Такешиз", "Банзай, режисере" та "Ахіллес і черепаха") Кітано знову розважається: він грається з професією, з власним кінематографом, цитує сам себе і сам із себе іронізує. Воістину, творчість цього режисера непередбачувана. Намагатися спрогнозувати його майбутні фільми – абсолютно марне заняття. Єдине, в чому можна не сумніватися: колишній комік, геній-самоук і невтомний руйнівник кінематографічних кліше обов’язково захопить нас зненацька.
Ксеня ПРОКОПЕЦЬ
16-10-2009, 10:57
Коментарів 0 Переглядів 2 313

Теги -

Завтра воїна із почестями зустрінуть на рідній землі

Буковинська бригада наразі виконує бойові завдання на Курщині

Це дуже важливий інфраструктурний проєкт для Буковини, каже Руслан Запаранюк
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Виставку присвятили 60-річчю від дня народження художниці Наталії Ярмольчук


Друге пришестя … Блог Ярослава Волощука
Цю подію так очікували у світі, наче йшлося про друге пришестя Ісуса Христа
"На Трампа сподіваймося, але люби, Боже, правду"
"Це важка, але необхідна правда, яку важко буде прийняти багатьом", - зазначає Сергій Рудик
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

22 січня компанія Samsung представила свій новий флагманський смартфон Samsung S25 Plus — модель, яка здатна задовольнити вибагливих клієнтів, що знаходяться у пошуку передових технологій та стильного дизайну.

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

Якщо ви або ваші близькі помітили ознаки, які можуть свідчити про розсіяний склероз, не відкладайте візит до спеціаліста.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.