RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » у номері » культура, шоу-бізнес » “Знахідки гарні, бо турки були багаті”

– Копаємо уважно, дуже уважно. Хто знаходить монету, того відпускаю з практики додому. Якщо розкопуємо цілу гармату – відпочивати іде уся студентська група, – каже історик, доцент Чернівецького національного університету Олександр МАСАН.
“А якщо знайдемо цілу скриню скарбів…”, – жартує студент-першокурсник...
“Знайшли люльку з турецьким клеймом і копійку 1819 року”
На території історико-архітектурного заповідника “Хотинська фортеця” студенти факультету історії, політології та міжнародних відносин ЧНУ імені Юрія Федьковича проходять традиційну археологічну практику. Серед знахідок – глиняні козацькі люльки, чавунні ядра, бомби, кулі, російська монета “Одна копійка” 1819 року. Знайдено і фаянсові та фарфорові фрагменти піал – і це не дивно, адже турки так полюбляли каву…
– Знайшли цікаву люльку, на якій є клеймо, – каже Олександр Масан. – Клеймо зробив турецький майстер. Тому ми можемо відрізняти турецьку люльку від козацької, на яких таких знаків не було. Турецькі люльки дуже гарні, знайшли навіть темно-фіолетову… Трапляються і широкі люльки, які датуються ХVІІІ століттям.
Також із студентами розшукали уламок верхньої частини пляшечки, напевно, ця знахідка пов’язана з аптекарською справою. Трапляються і скляні вироби, які використовували у парфумерії… Турецькі знахідки гарні, адже турки були дуже багатими.
Розкопки тривають, тож очікуємо не одну знахідку. Зараз досліджуємо гарний культурний шар. Сьогодні знайшли з десяток люльок. Але хотілося ще би знайти монету…
– Працюємо із студентами, маючи завдання керівництва природного заповідника “Хотинська фортеця”, – каже доктор історичних наук Сергій ПИВОВАРОВ. – Маємо допомогти дослідити територію фортеці, де закладатимуть спеціальні колодязі. Близько тридцяти таких колодязів будуть пролягати до самої фортеці. Справа в тому, що планують забрати стовпи із електричними лініями і сховати електромережу під землю. Це робиться для того, аби повернути фортеці та її околицям історичний вигляд.
“Три роки тому розкопали 1200 ядер!…”
Копають студенти уважно, але і жартують також. Коли спека, копаючи, кажуть: “Спершу отупіла моя лопата, а потім почав тупіти і я…”, “Копаймо! Чим глибше в материк, тим більше кісток”.
Живуть студенти у наметах. На одному із них прикріплено блакитний прапор, на якому великими жовтими літерами написано “Ukraine”.
– Розкопки та життя у наметовому містечку подобаються дуже, – каже студентка-першокурсниця факультету історії, політології та міжнародних відносин ЧНУ Олена РУДИК. – Прокидаємося о 6.00. Готуємо їсти. Хлопці приносять дрова, розпалюємо багаття, варимо крупи. Кожен зі студентів привозить їжу із дому. Ось на обід зварили два кілограми рису. На свята смажимо шашлики. Співробітники Хотинської фортеці принесли нам залізний посуд, чайник (біля вогнища стоїть чорний обвуглений чайник. Його ручка ніколи не нагрівається і чай досить смачний, – ред.). У неділю і святкові дні не копаємо. На Івана-Купала тут було гарне свято. Коли чергові залишаються біля наметів, можна піти на Дністер покупатися…Після відпочинку знову копаємо. Перше правило, якого нас навчили, – копати дуже уважно. У грунті є дуже багато кераміки, мріємо знайти монету.
Після розкопок студенти на стіл викладають знахідки. Виклали їх на…. примірник “МБ” ще за 1997 рік. “У нас і такі газетні знахідки трапляються”, – жартує Олександр Масан. Студенти обговорюють знахідки, слухають про розкопки попередніх років.
– Минулого року знайшли майже десять монет, – пригадує Олександр Масан. – Два роки тому знайшли угорську монету 1592 року. Літописи говорять, що у фортеці стояв угорський гарнізон. Тож знахідка відповідає літописами…
Під час минулорічних розкопок знайшли китайську та арабську піали із написами. А три роки тому ми розкопали… одну тисячу двісті ядер!!! Ми склали їх у піраміду. А за колишньою мечеттю, де турецьке кладовище, знайшли череп молодого вояка і поклали зверху на ту пірамідку з ядер. Усі фотографувалися біля цих археологічних знахідок.
– На мій погляд, найцікавіша знахідка – камені із арабськими написами. Спеціалісти кажуть, що напис – це перший вірш із Корану. У ньому сказано: “Нема Бога, крім Аллаха, а Мухаммед – пророк Його…”, – каже Олександр Масан.
Після розмови студенти разом із Олександром Миколайовичем розпочинають співати: “Ой, на горі та женці жнуть. А попід горою яром-долиною козаки йдуть...”
Валерія Чорней
17-07-2008, 11:06
Коментарів 0 Переглядів 3 981

Теги -
Фото ілюстративне

Нині в Чернівецькій області закрили п'ять малокомплектних шкіл

У Чернівцях відбудуться заходи до Дня пам’яті жертв Голодоморів
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Вранці температура повітря становить -1°


«Зараз найгостріша фаза». Блог Ігоря Буркута
Зараз найактивніша фаза російсько-української війни, яка розпочалася ще у 2014 році
Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
ВІДЕО Переглянути все відео

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.