Сьомого квітня о 22.00 до Сокирянської районної лікарні "швидка" доставила 40-річну породіллю, яка спливала кров’ю. Мешканка Сокирян впродовж усього терміну вагітності жодного разу не зверталася до лікарів.
Народжувати наважилася вдома сама. Перейми закінчилися невдало – жінка не могла розродитися. Коли родичі побачили, що самі надати допомогу не можуть, викликали "швидку".
– Пізно ввечері жінку доставили до пологового відділення лікарні, – розповідає Алла ФУСТІЙ, заступник головного лікаря з дитинства та пологової допомоги Сокирянської райлікарні. – У жінки були пологи. Потуги почалися ще вдома. Жінка народжувала вдома і, мабуть, не збиралася до нас звертатися. Родичі побачили, що не можуть впоратися самі з кровотечею, тому й викликали "швидку". У лікарні вирішили робити кесарів розтин. Але дитина була вже мертвою... Сьогодні жінка в реанімації. Ми боремося за її життя.
"Ручка випала, мати потягнула – і відірвала..."
– Породілля не розповідає, з ким була у хаті. Каже, що сама народжувала, – продовжує Алла Алімівна. – Коли вона поступила до лікарні, плід був опущений і перебував у поперечному положенні. Через це ручка дитини випала. Породілля намагалася витягнути плід за руку. Внаслідок цього рука дитини відірвалася. Це й призвело до її смерті.
Дитина загинула від гострої масивної кровотечі, спричиненої травмою. За словами лікарів, дитина була доношеною, важила 3,4 кг.
– Якби жінка звернулася до лікарів, пологи відбулися б нормально, і ми мали б надію, що дитина виживе, – каже головний лікар Сокирянської районної лікарні Микола МІСЮРКО. – Це не перша вагітність цієї жінки, а вже четверта. На обліку жінка не перебувала. За час вагітності не зверталася до жодних фахівців. Чому вона приховувала вагітність, чи мала на меті приховати народження дитини, важко сказати.
Наразі лікарі не впускають до жінки навіть правоохоронців.
– Це може її травмувати. Складається враження, що вона досі не усвідомлює, що сталося. Стан, у якому поступила до нас, – страх або шок. Але сказати, що родина асоціальна, не можна, – говорить Микола Місюрко. – Щотижня приїжджають лікарі, консультанти з Чернівців. Для нас головне – вивести її з цього стану. Коли вона повністю одужає, важко сказати.
Про вагітність не знали ні співробітники, ні сусіди
Жінка працювала у цеху одного з супермаркетів у центрі Сокирян. Смажила там біляші.
– Ми нічого не знали про її вагітність, – каже одна зі співробітниць породіллі. – Жінка – повна, і ознак вагітності не було помітно. Працює в нас давно. Коли я влаштувалася сюди на роботу більше чотирьох років тому, вона вже працювала.
– Жінка була офіційно працевлаштована. Мала медичну книжку, щокварталу проходила медогляд, – запевняє Тетяна КІСТРУГА, мати підприємця Олени Кіструги, у якої працювала породілля. – Протягом останнього місяця на роботу виходила рідко. З 24 днів відпрацювала лише сім. Казала, що погано почувається через варикозне розширення вен. Тому й просила робітницю на зміні підмінити її, щоби піти до лікаря. Звістка про її вагітність стала для нас шоком. Жодного запису в медичній книжці про це немає. Про свою вагітність жінка нікому не розповідала.
Коли кореспонденти "МБ" вирушили до помешкання породіллі, дорогою зустріли трьох сусідок 40-річної жінки.
– Що це їм зробилося? – дивується бабуся Софія. – Такі хороші люди. І чоловік у неї добрий, непитущий. А з нею ми разом ходили на сезонні роботи. Така здорова жінка, сапою так працювала. Чому так сталося? Тепер же за дитину держава гроші дає. Навіщо приховувати вагітність? Ми нічого про це не знали.
На подвір’ї, де проживає породілля, нас зустрів її 47-річний чоловік, з яким жінка офіційно у шлюбі не перебуває. Говорив мало – очі постійно опускав.
– Дружина хотіла народжувати вдома. Гадала, що впорається сама, – говорить чоловік. – Того вечора щось у неї почало боліти. Вона пішла в іншу хату і там почала народжувати. Коли зайшов, побачив, що у неї кровотеча.
Чоловік знав про вагітність дружини, проте жодних дій не чинив.
– Казав їй піти до лікарів, але вона не хотіла. Ходила на роботу до останнього. Протягом вагітності на здоров’я не скаржилася. Усе біля хати робила, – каже він та стверджує, що хоч вагітність і приховували, дитину хотіли залишити.
Зараз чоловік навідується до дружини у лікарню разом із її 18-річним сином від попереднього шлюбу. Подружжя має спільну 10-річну доньку, яка навчається у Хотині у спеціалізованому закладі. Перша дитина жінки загинула.
Як повідомив перший заступник начальника Сокирянського районного відділу управління МВС в області Віталій ЧЕСЛАШ, проти жінки порушено кримінальну справу за статтею 117 Кримінального кодексу "умисне вбивство матір’ю своєї новонародженої дитини під час пологів або після них". Жінці загрожує обмеження волі строком до п’яти років або позбавлення волі на такий самий термін.
Ольга ГНІДАН
ДумкиЛівія ГРІНЧУК,
головний спеціаліст з акушерства та гінекології
Головного управління охорони здоров’я ОДА:
До районної лікарні постійно виїжджали фахівці з анестезіології, акушерства тощо. Щодоби Сокирянська лікарня виділяла по дві тисячі гривень тільки на антибіотики. У жінки був травматичний розрив матки із значною кровотечею та наступним розвитком поліорганної недостатності. Це медична складова. Моральний бік – на жаль, це обличчя нашого суспільства".
Ольга СВІТЛА, керівник консультаційного пункту при пологових стаціонарах Чернівців, заступник директора міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді:
Найчастіше до соціальних служб звертаються молоді дівчата, які бояться зізнатися родичам у вагітності. Зрозуміти їх можна, адже вони відчувають страх бути соціально незахищеними. Що керувало 40-річною жінкою? Можливо, через свій вік та двох дітей, яких вона вже мала, вона не хотіла мати ще третю дитину. Причиною цього міг бути і психоз".
Ельвіра МРУЧКОВСЬКА,голова обласної молодіжної організації "Сучасник":
Якщо жінка сама не усвідомлювала, що за дитиною потрібен догляд, а народжувати слід у спеціальних умовах – у пологовому будинку, а не вдома, – тоді постає питання: чи впливали чоловік та родичі на її рішення? Також важливим аспектом є суспільство, елементами якого у цьому випадку є дільничний лікар, фахівці з материнства, соціальні працівники. Дільничний лікар повинен був здійснити огляд жінки, навіть якщо вона до нього і не зверталася. Якщо жінка не зверталася до лікарів, потрібно ставити під сумнів її здоровий глузд. Приховуючи вагітність, не обстежуючись у фахівців, мати чинить дії, несумісні з життям дитини. Очевидно, у цьому випадку суспільство не виконало своїх функцій. Також є запитання до роботодавця. Як могло так статися, що весь термін вагітності жінка працювала, а про її вагітність ніхто не здогадувався? Чи є в цій організації профспілки і чим вони займаються ? Такий випадок є прикладом ставлення суспільства – і роботодавця, і дільничного лікаря. Якщо так вже сталося, виходить, що ми живемо у "дикому лісі", де суспільні процеси ніхто не контролює. Де гарантія, що подібне не повториться? Проблема не у кишенях, а у головах та душах".