Гривні підробляють за допомогою комп’ютера та сканера

у номері / кримінал
15 949
0
Шість фальшивих купюр номіналом по 200 гривень впродовж січня у залах гральних автоматів міста збули 23-річний мешканець Романківців Сокирянського району та 24-річний чернівчанин, повідомили в секторі зв’язків із громадськістю управління МВС в області. Небезпека потрапляння фальшивих купюр до гаманця існує практично у кожного. Як вберегтися від цього і які купюри найчастіше підробляють? Кореспондентові "МБ" розповів про це заступник начальника науково-дослідного експертно-криміналістичного центру при УМВС в області Ігор ЦИГАНЮК.
У науково-дослідному експертно-криміналістичному центрі є колекція фальшивок, яку збирають із 1990-их років. Тут і долари, і євро, і гривні. Саме цю валюту найчастіше підробляють. Щоправда, багато про них міліціонери не розповідають, бо це – таємниця.
– Найчастіше до нас на експертизу потрапляли долари США, – каже Ігор Веніамінович. – Їх підробляють частіше, ніж українські гривні. Фальшиві долари переважно друкують поліграфічними способами, тобто на достатньо високо технологічно оснащених підприємствах. Переважно серед фальшивих доларів США – сто доларів, іноді – 50 і зовсім рідко – 20 доларів. Інший спосіб підробки – так звана зміна номіналу, коли на банкноту номіналом, наприклад, п’ять доларів наклеюють позначення 50 доларів. Я чув, що дехто примудряється малювати фальшиві гроші, щоправда, за свою практику, таких не бачив.
З номіналів українських грошей не зустрічалися підробки однієї та двох гривень. Всі інші – фальшивомонетники підробляють. До речі, гривні є однією з технічно найзахищеніших банкнотів у світі. Підробляти їх поліграфічним способом дорого, тому для цього застосовують комп’ютер, сканер та кольоровий принтер. Це почали робити приблизно з 1994 року. До цього всі підробки виготовляли друкарським способом або різними підручними засобами. Пригадую, як десять років тому до мене потрапила фальшивка, яку просто відсканували і розмалювали фарбами. А наприкінці 1990-их років до нас на експертизу почали надходити фальшиві 10-гривневі купюри, які вважалися суперпідробкою. Їх виготовляли на поліграфічному підприємстві, вони були дуже подібні до справжніх.
Загалом у 2001-2002 роках на дослідження надходила дуже велика кількість фальшивих гривень. Зараз, порівняно з тими роками, їхня кількість зменшилася.
Вберегтися від фальшивки, як з’ясувалося, досить важко. Не завжди тут допомагає такий популярний у народі спосіб, як розглядання купюр на світлі, коли видно водяні знаки, чи навіть ультрафіолетове просвічування.
– Одне з правил, як відрізнити справжні гроші від фальшивих, – подивитися на купюру на світло, на купюрі має бути якісний водяний знак. Щоправда, і водяні знаки імітують, – застерігає Ігор Циганюк. – Є фальшиві купюри високої якості, в яких досить непогано відображено ультрафіолетовий захист.
Зате добре розрізнити підроблену купюру можуть сліпі. Адже спеціально для них на грошах роблять позначки – на 20 гривнях збоку зображено трикутник, на 50 – коло, на 100 – чотирикутник. Спосіб нанесення цих позначок практично неможливо підробити.
– Часто отримуємо якісно зроблені купюри, – каже Ігор Веніамінович. – Якось потрапила до нас 100-доларова купюра. Її вдвох із співробітником ми вивчали майже дві години. Хоча зазвичай фальшиві гроші виявляємо за декілька секунд.
Людмила ОСАДЧУК

Як відрізнити "фальшивку"
Одна з головних ознак справжньої гривні, яку можна виявити без будь-яких приладів, – це папір. На справжній купюрі папір "дзвінкий" і гладкий, а у підроблених він трохи шершавий.
Подивіться на світлі на водяний знак на купюрі, він повинен бути аналогічний портрету. Якщо водяний знак погано проглядається – це ознака підробки.
Збоку на гривнях є позначки, які під різними кутами зору змінюють своє зображення – під одним кутом зору можна побачити герб, а під іншим – номінал купюри.
Один із засобів захисту купюр – мікротекст. У мікротексті на купюрах вказують її номінал, назву держави або основного фінансового органу. Мікротекст можна побачити через лупу. На сьогодні це один із засобів, який не можуть якісно підробити.
Необхідно дивитися, чи є відповідність буквеного позначення номіналу купюри та цифрового.
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

20:36
Снайпери ліквідували морпіхів РФ, які просувались через річку - відео
20:13
Українська ракета "Трембіта": експерт оцінив, чи зможе вона прорвати ППО Москви
19:58
Що робити, якщо домашній Wi-Fi погано працює: зверніть увагу на деякі предмети
19:38
Трамп погрожує Україні "проблемами" за відмову від угоди з ресурсами
19:16
Герої Буковини: на війні загинув молодий воїн Василь Беслюбняк
18:58
Чому каву п'ють з холодною водою: просте пояснення, що з нею потрібно робити
18:34
ЄС не може погодити 20 мільярдів євро для України
18:11
Українські біатлоністи - восьмі в естафеті ЧС-2025
17:59
Ця консерва - найкращий продукт для здоров’я людей похилого віку: зміцнить серце та кістки
17:40
Як правильно рахувати зарплату: скільки реально отримуємо на руки та чи вигідніше працювати через ФОП
17:20
Україна очікує на нові постачання F-16 цього року, - Зеленський
17:00
Хотів купити інструмент: на Буковині аферисти видурили у чоловіка 56 тисяч
16:40
В Міненерго звернулись до українців: що варто зробити кожному
16:20
В Коордштабі розповіли, хто для РФ в пріоритеті на обмін і чому не видають "азовців"
16:15
Діти в гуртку технічного конструювання створюють пристрої для військових
16:00
Ліквідація наслідків атаки на ЧАЕС триває дев’ятий день: яка ситуація
16:00
Названо найкорисніший десерт, який повинні їсти українці
15:40
Чи готовий Зеленський підписати угоду про корисні копалини: джерело Sky News повідомило деталі
15:20
Трамп провів масштабні кадрові зміни в армії США
15:00
У Чернівцях затримали чоловіка, який розповсюджував наркотики
14:40
На Покровському напрямку важкі бої: ЗСУ про наступ росіян
14:31
ДТП в Чернівцях: у тролейбусі відмовили гальма
14:20
Пенсії в Україні масштабно проіндексують із 1 березня: як перерахують кожну виплату
14:00
Що робити, коли у селі на Буковині немає соцпрацівника
13:40
Великий піст 2025: традиції, календар харчування, правила та заборони
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм