Ті, хто сьогодні працює, отримуватимуть пенсію за іншою схемою, ніж нинішні пенсіонери. Їхня пенсія значною мірою залежатиме від того, скільки часу людина мала офіційну роботу і чи робила якісь заощадження на старість. Якщо нинішні пенсіонери отримують пенсію лише так званого першого рівня, то далі виплати будуть трирівневими:
Перший рівень – це загальнообов’язкове державне страхування (пенсія, яку отримують більшість громадян, залежно від трудового стажу та сплачених до Пенсійного фонду страхових внесків). Сьогодні за цією системою до 32 відсотків від розміру зарплати до Пенсійного фонду за працівника платить роботодавець, ще 1,5-2 відсотки сплачує сам працівник. Середній розмір цієї пенсії в області станом на жовтень – 743 гривні.
Передбачається, що солідарна система охопить усіх працюючих, у тому числі й тих, що забезпечує себе роботою самостійно. Уже сьогодні люди, які офіційно не працевлаштовані, мають право платити щомісяця внески до Пенсійного фонду і таким чином отримати страховий стаж. Від тривалості цього стажу і розміру внесків залежатиме пенсія. До страхового стажу зараховують періоди, за які сплачено страхові внески.
У цій системі право виходу на пенсію надається у 55 (жінкам) і 60 (чоловікам) років, з одночасним наданням можливості більш пізнього виходу на пенсію з підвищенням розмірів пенсій від 3 відсотків за один рік відстрочки виходу на пенсію до 85,32 відсотків за десять років більш пізнього виходу на пенсію.
Другий рівень – накопичувальна система загальнообов’язкового державного пенсійного страхування. Вона також буде обов’язковою для всіх. Запровадити її планувалося з першого січня 2009 року. Але цю дату буде перенесено.
Суть такої системи в тому, що частина обов’язкових внесків до пенсійної системи (загальний рівень пенсійних відрахувань залишиться незмінним) накопичуватиметься у єдиному накопичувальному фонді і обліковуватиметься на індивідуальних накопичувальних пенсійних рахунках громадян. Ці кошти інвестуватимуться в економіку країни для отримання доходу і захисту їх від інфляції. Тож фактично кожен платник внесків до Пенсійного фонду після запровадження другого рівня отримає своєрідний депозит, з якого на старості платитимуть ще одну частину пенсії. Кошти, накопичені на персональному пенсійному накопичувальному рахунку, зможуть успадковувати родичі застрахованої особи.
Третій рівень – добровільна недержавна система пенсійних заощаджень. У цій системі можуть брати участь добровільно як фізичні особи, так і юридичні особи-роботодавці.
Це рівень здійснюється:
недержавними пенсійними фондами шляхом укладення пенсійних контрактів між адміністраторами пенсійних фондів та вкладниками таких фондів;
страховими організаціями шляхом укладення договорів страхування довічної пенсії, страхування ризику настання інвалідності або смерті учасника фонду;
банківськими установами шляхом укладення договорів про відкриття пенсійних депозитних рахунків для накопичення пенсійних заощаджень у межах суми, визначеної для відшкодування вкладів Фондом гарантування вкладів фізичних осіб.
У рамках цієї системи працівники матимуть можливість, у разі бажання і досить високого заробітку, додатково перераховувати внески до обраного ними недержавного пенсійного фонду чи іншої установи. Для роботодавців, які використовують шкідливі умови виробництва, пенсійні відрахування на користь таких працівників поступово стануть обов’язковим (такі відрахування здійснюватимуться у професійні або корпоративні пенсійні фонди).
Надія МАКУШИНСЬКА
Пряма мова
Алла Глущенко,
заступник начальника Головного управління праці
та соціального захисту населення ОДА:
Якщо раніше людина, яка жодного дня в житті не працювала, могла розраховувати на призначення соціальної пенсії, то з 2005 року призначення соціальних пенсій припинили. Можливо лише призначити державну соціальну допомогу, причому на три роки пізніше, ніж пенсію, – з 58 років для жінок і 63 – для чоловіків. Цю допомогу призначають лише за умови, що середньомісячний дохід у цій сім’ї не перевищує прожиткового мінімуму”.
Леонід Гончарук,
регіональний керівник
ТОВ "ВіЕйБі Пенсія":
Третій рівень пенсійного забезпечення діє чотири роки і дехто вже отримує недержавну пенсію завдяки внескам до недержавних пенсійних фондів. Це зручно тому, що навіть за допомогою невеликих внесків, від 50 гривень на місяць, можна накопичити значні гроші. Причому платити можна і раз на місяць, і раз на квартал, і раз на рік. Натомість у солідарній системі більше третини витрат на оплату праці забирає Пенсійний фонд, який сам себе не забезпечує”.
Микола Борець,
заступник начальника Головного управління Пенсійного фонду в Україні
в області:
Другим етапом пенсійної системи передбачено перерозподілити відрахування до Пенсійного фонду, які платить працівник і роботодавець. Планується, що працівник платитиме не 1,5-2%, як зараз, а до 7% від розміру зарплати на свій індивідуальний накопичувальний рахунок. Ми ще не розпочали другий етап пенсійної системи, а вже працює третій етап. Ми не конкуренти недержавним пенсійним фондам, але не здійснивши другого етапу, говорити про недержавні пенсійні фонди ще не на часі”.
28-10-2008, 11:42
0
2 873