Кошти, незалежно від того, чи це євро, долари чи гривні, які лежать вдома мертвим вантажем, потихеньку з’їдає інфляція. Куди ж інвестувати заощадження, де найвища дохідність, а де – мінімальний ризик? За допомогою фінансових експертів спробуємо розібратися у цьому.
– Насамперед потрібно звикати до плаваючого курсу валют. Твердого стабільного курсу 5,05 гривні за долар, який підтримував Нацбанк впродовж декількох років, уже не буде, – вважає Євген ЖИТАРЮК, незалежний фінансовий радник. – Проте можна бути впевненим, що Нацбанк утримуватиме курс в межах встановленого коридору. На 2008 рік цей показник – 4,85 плюс-мінус 4%, на наступний рік прогнозують – 4,85 плюс-мінус 5%.
До валютних коливань треба ставитися спокійніше, не бігати пунктами обміну валют. А переводити заощадження з однієї валюти в іншу, це фактично втрачати 0,1-0,3% коштів.
– Орієнтуватися виключно на долар – неперспективно, – зауважує Євген Житарюк. – Нині такий фінансовий рух, що за рік-два ще спостерігатимемо зміни валютних орієнтирів в усьому світі. Долар перестане бути таким, до якого ми звикли.
А найбезглуздіше рішення – тримати гроші вдома. Євген Житарюк наводить простий приклад: людина має тисячу гривень, від неї відмінусовуємо показники, наприклад, минулорічної інфляції – 16%, і залишається 840 гривень. Інфляція євро і долара, за прогнозами, буде теж значною. Тому гроші "під подушкою" просто втрачають свою ціну.
За такої фінансової нестабільності, вважає Євген Житарюк, потрібно шукати засоби якщо не заробити, то хоча би зберегти кошти.
– Все залежить від мети. Якщо це короткострокові домашні переводи однієї валюти в іншу, сенсу не бачу. Якщо кошти мають впродовж трьох і більше місяців працювати, рекомендував би переходити на гривню. Маємо об’єктивні причини вважати, що в межах коридору, встановленого Нацбанком, гривня буде стабільною. Якщо людина не має конкретних потреб у валюті, купувати долари або євро – не розумно. (Далі буде)
Марина КАРАСЬОВА
2-10-2008, 11:41
0
1 700