Позичити гроші лише під три відсотки річних мають можливість студенти на здобуття освіти у вузах області. 300 тисяч гривень на пільгові кредити виділяють щороку з обласного бюджету. Область чи не єдина в Україні, яка кредитує студентів на пільгових умовах із власних ресурсів.
Лілія РАЧУК, головний спеціаліст управління освіти і науки ОДА:
– Отримати позику на навчання від облдержадміністрації можуть лише мешканці області і лише для навчання у вузах першого-четвертого рівнів акредитації, які знаходяться на території області. Це – обов’язкова умова. Іногородні абітурієнти та студенти, які мають намір вступити або вже навчаються в чернівецьких вузах, не мають права на цей кредит. Ми підтримуємо буковинську молодь.
Як отримати позику
– Документи приймаємо у червні-липні. До кінця липня їх потрібно здати. Комісія облдержадміністрації засідає у серпні, – розповідає Л. Рачук. – За рішенням спеціальної комісії обираються ті з охочих, хто прагне отримати кредит. Перевага надається насамперед абітурієнтам і студентам, які добре навчаються. Комісія орієнтується на середній бал успішності студента. Іноді хтось із тих, хто подав документи, в останній момент відмовляється. Тоді на ці гроші претендують наступні за рейтингом особи.
Кредит надається на рік. Якщо є потреба в коштах й надалі, потрібно щороку поновлювати основний пакет документів. Це необхідно, щоби стимулювати студента до успішного навчання. Якщо успішність студента знижується, кредит на наступний рік йому можуть і не виділити.
Заяву на позику може написати абітурієнт чи студент самотужки, якщо він повнолітній.
За неповнолітню особу заповнюють документи батьки чи опікуни. До переліку документів входять і доходи членів сім’ї як гарантія повернення позичених коштів. Якщо студент не зможе самотужки виплатити позичене, це роблять його батьки або поручителі.
Коли комісія ОДА вирішила надати кошти певному студенту, він з документами та копією протоколу звертається до обласного відділення Ощадбанку.
Умови сплати державного кредиту
Відсотки за користування кредитом не змінюються, відколи обласна адміністрація почала видавати кошти. Вже більше шести років він становить три відсотки річних і в подальшому змін не передбачається, – запевнили в управлінні освіти ОДА.
Згідно з умовами надання державної позики, за студента повинні поручитися дві особи. Лише одним із них може бути хтось із батьків, другий – будь-хто з родичів, знайомих тощо. Студент, який успішно закінчив навчальний заклад, повинен влаштуватися на роботу і вже через рік почати повертати кошти. Виплачувати кредит він може впродовж наступних 15 років.
Однак повернути кредит можна й раніше. Як повідомили у кредитному відділі обласного відділення Ощадного банку, відсотки за користування кредитом взагалі не нараховуватимуться, якщо позичальник повністю розрахується впродовж навчання, враховуючи рік, який надається на працевлаштування.
– Пільги у поверненні кредиту мають особи, які після закінчення навчання йдуть працювати в село. Якщо молодий спеціаліст відпрацював у сільській місцевості п’ять років, відсотки на кредит йому не нараховуються. Також без відсотків можуть повернути позику студенти, які вчаться заочно і водночас працюють у сільській
місцевості, – зазначили в Ощадбанку.
НЕОБХІДНІ ДОКУМЕНТИ:
заява про надання кредиту на навчання. У ній потрібно зазначити навчальний заклад, куди вступатиме абітурієнт (чи вже навчається студент), курс, факультет, відділення, суму оплати, а також вихідні дані особи, адресу, телефони;
довідку з навчального закладу про вартість навчання за один рік;
атестат – для випускника, копію залікової книжки – для студента;
довідку про склад сім’ї;
довідку про доходи кожного із членів сім’ї;
акт обстеження умов проживання особи, яка претендує на державний кредит.
ДОВІДКА
2007 року від ОДА отримали пільгові кредити на здобуття вищої або спеціальної освіти 62 студенти. Але через те, що вартість навчання постійно зростає, кількість позичальників щороку зменшується.
Водночас існує ще один державний довгостроковий кредит на навчання у вузах за такими самими умовами – три відсотки річних на 15 років. Кошти для державного кредитування навчання своїх студентів отримують навчальні заклади безпосередньо від Міністерства освіти і науки.
Які чернівецькі заклади і за яких умов надають державну пільгову позику, читайте у наступних числах "МБ".
17-04-2008, 17:51
0
7 089